Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 88:

Zróbmy tężnię solankową w Parku Maćka i Doroty!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Maćka i Doroty

Dodatkowe lokalizacje: Proponuję, aby tężnia znajdowała się na terenie parku Maćka i Doroty.

Krótki opis projektu

Projekt polega na budowie małej tężni solankowej w Parku Maćka i Doroty. Tężnia byłaby ogólnodostępna dla każdego. Wspierałaby ona zdrowie mieszkańców w szczególności w zakresie chorób układu oddechowego oraz działała prozdrowotnie.

Opis projektu

Tężnia działa jak ogromny filtr powietrza. Filtruje wszystkie zanieczyszczenia i powoduje, że powietrze, które w niej wdychamy, jest mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji. Zły stan powietrza w Krakowie wymaga  troski i podjęcia wszelkich działań wspierających zdrowie mieszkańców w szczególności w zakresie chorób układu oddechowego. Takie miejsca cieszą się dużym zainteresowaniem i są stale oblegane, co widać na przykładzie tężni przy Zalewie Nowohuckim czy przy Bagrach. Z powodu ogromnych zanieczyszczeń, jakich doświadczamy w mieście, ważne jest, aby powstawało takich obiektów więcej. W ramach projektu zaplanowano wybudowanie tężni solankowej wraz z małą architekturą w postaci ławek parkowych i leżanek. Ideą projektu jest stworzenie miejsca odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez inhalację wziewną.

projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt jest odpowiedzią na wielokrotnie zgłaszane potrzeby mieszkańców w tej części miasta, ponieważ najbliższy obiekt tego typu znajduje się na Bagrach, lecz na liczbę przypadających na niego mieszkańców Krakowa jest to zdecydowanie za mało. Tężnie solankowe cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich mieszkańców Krakowa zarówno starszych jak i najmłodszych. Obie tężnie, które powstały już na terenie Krakowa są bardzo oblegane.
Tężnia solankowa to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka. Rozbijając się o poszczególne gałązki brzozowe tworzy się aerozol bogaty w mikroelementy. Inhalacje pomagają skutecznie walczyć w profilaktyce schorzeń dróg oddechowych, zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego. alergiach, chorobach tarczycy oraz w przypadku ogólnego wyczerpania. Wokół tężni wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, który działa bakteriobójczo, bogaty jest w wapń, jod, magnez, potas, brom, żelazo i sód. Przebywanie w podobnym miejscu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, podnosi odporność organizmu. Dawka jodu pochłaniana przez godzinę przebywania w tężni równa jest trzydniowemu pobytowi nad Bałtykiem. 

 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie dokumentacji projektowej Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie kosztorysu i niezbędnych pozwoleń 50 000,00 PLN
Wykonanie Wykonanie tężni wraz z kosztami dodatkowymi (przyłącza, postawienie elementów małej architektury) 1 470 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie dokumentacji projektowej Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz kosztorysu, uzyskanie niezbędnych pozwoleń. 2024
Wykonanie Wykonanie prac przez wyłonionego wykonawcę. 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę tężni solankowej na terenie Parku Maćka i Doroty w Dzielnicy X Swoszowice. Realizacja zadania zachęci do częstszego korzystania z parku. Dodatkowo zachęci mieszkańców do rekreacji i spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz wpłynie pozytywnie na ich jakość życia.
powrót