Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica I NR 19:

Sprzęt dla Grupy Medycznej Małopolska-1

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica I Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

91 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Westerplatte 19

Krótki opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy 1 poprzez zakup dodatkowego sprzętu, dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 (JRG 1), na bazie której funkcjonuje Grupa Ratownictwa Medycznego Małopolska 1.

Opis projektu

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup dodatkowego sprzętu dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 (JRG 1), na bazie której funkcjonuje Grupa Ratownictwa Medycznego Małopolska 1. To niejako kontynuacja projektów, które zyskały uznanie mieszkańców Krakowa w roku 2020 i 2021. Sprzęt ten stanowiłby uzupełnienie wyposażenia ww. Grupy Ratownictwa Medycznego i był dysponowany wraz z pojazdami, które zostały zakupione w roku 2022  właśnie ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa.
Przypomnijmy, iż Grupa ta stanowi wsparcie dla lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek w przypadku szczególnych zagrożeń takich jak zagrożenia chemiczne, biologiczne w tym wirusologiczne, radiacyjne czy katastrofy w transporcie lotniczym, szynowym i drogowym. Innymi słowy wsparcie działań systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w przypadku nagłego pojawienia się dużej liczby poszkodowanych lub chorych.
Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców Krakowa, a zwłaszcza dzielnicy I na rejonie której znajduje się Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1.
Z projektu w sposób pośredni skorzystają wszyscy mieszkańcy  Krakowa i całej Małopolski oraz inne osoby przebywające w tym obszarze.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Analiza przygotowania służb ratowniczych do działań w szczególnych, specyficznych sytuacjach, a także doświadczenia walki
z zagrożeniem epidemicznym wskazuje na pewne braki i ograniczenia tak sprzętowe, jak i organizacyjne w ocenianym obszarze. Receptą na poprawę jakości działania służb ratowniczych odpowiednie wyposażenie i wyszkolenie. My jako mieszkańcy możemy pomóc w pokonaniu barier sprzętowych.
W ramach projektów złożonych w latach 2020-2021 zostały zakupione pojazdy dla Grupy Ratownictwa Medycznego Małopolska-1 które stanową trzon wyposażanie wspomnianej Grupy. Przedmiotowy wniosek dotyczy zakupu dodatkowego sprzętu, który wszedłby w skład wyposażenia Grupy.
Ponadto służyłby na co dzień strażakom z JRG 1 KM PSP w Krakowie i byłby dysponowany do wszelkich innych działań jakie są prowadzone przez jednostki ochrony przeciwpożarowej.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Krakowie realizują rokrocznie ok. 2 tys. interwencji, podczas których zakres działań dot. wszystkich niemal rodzajów ratownictwa.
Pamiętajmy, że Kraków to duże europejskie miasto, z rozwijającym się międzynarodowym lotniskiem, dużą ilością połączeń kolejowych i autobusowych, na potrzeby których ciągle rozwijana jest niezbędna infrastruktura (budowa nowych mostów, wiaduktów kolejowych, itp.). Ryzyko wystąpienia wielu z tych zagrożeń jest największe w centrum Krakowa lub jego najbliższych okolicach gdzie zlokalizowane są główne węzły transportowe (dworzec kolejowy i autobusowy), węzły komunikacyjne, siedziby instytucji o najwyższym znaczeniu dla funkcjonowania państwa, zabytki architektury tak świeckie jak i sakralne, a także gdzie występują obiekty wielkokubaturowe (galerie handlowe, obiekty biurowe, hale sportowe,  stadiony, itd.)
Z tym wszystkim wiąże  się wzrost ryzyka wystąpienia poważnych katastrof, gdzie konieczna będzie natychmiastowa pomoc dla większej grupy ludzi. Aby ta pomoc przebiegała w pełni sprawnie niezbędna jest wyspecjalizowana baza sprzętowa, w której dostrzegalne są niedobory.
Zasadnym wydaje się zatem zakup dodatkowego sprzętu ratowniczego i medycznego, który co prawda byłby użytkowany przez strażaków z Jednostki ratowniczo Gaśniczej nr 1 zlokalizowanej przy ul. Westerplatte 19, jednak służyłby wszystkim mieszkańcom Śródmiescia, Krakowa, a nawet szerzej całej Małopolski.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
sprzęt ratowniczy i medyczny sprzęt ratowniczy i medyczny pozwalający na dotarcie do miejsc trudnodostępnych 91 000,00 PLN
91 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
wykonanie specyfikacji, wniosek na platformę zakupową, wybór najkorzystniejszej oferty sporządzenie specyfikacji oraz wystawienie na platformę zakupową, następnie odbiór i implementacja do Grupy Medycznej do 30 września 2024 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu poprzez zapewnienie odpowiedniego wyposażenia do realizacji zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa medycznego przyczyni się do szybszego oraz skuteczniejszego ratowania życia i zdrowia ludzi oraz mienia tj. dalszej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa.
powrót