Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 91:

Nie tylko sadźmy, ale też nawadniajmy drzewa!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

175 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Działki, na których zostały lub zostaną posadzone nowe drzewa w ramach budżetu obywatelskiego. Na etapie realizacji zadania lokalizacje mogą ulec zmianie. Wskazania nowych lokalizacji dokona ZZM bez konieczności uzgadniania ich z Wnioskodawcą projektu.

Krótki opis projektu

Co roku w BO wygrywa szereg projektów mających na celu nasadzenia nowych drzew. Chcemy, żeby drzewa żyły, nie tylko zostały wsadzone i pozostawione samym sobie. Zakupmy worki do nawadniania kropelkowego i pomóżmy młodym drzewom przeżyć upalne lata.

Opis projektu

Każdy chciałby w Krakowie więcej drzew, szczególnie w upalne lata. Nie dziwi więc fakt, że w Budżecie Obywatelskim co roku największą popularnością cieszą się inicjatywy nowych nasadzeń zieleni. Niestety, żeby taka zieleń mogła pozostać w mieście na stałe potrzeba nieco więcej niż kupić drzewko, wykopać dół i je do niego wsadzić. Co roku widać wiele nowo posadzonych drzew, które nie przeżywają pierwszego lata i – zamiast cieszyć – smucą oko.
Dzieje się tak, ponieważ sadzonki to drzewa wykopywane z gruntu, w którym miały zbudowany rozległy system korzeniowy. Przy wykopywaniu system ten zostaje mocno okrojony, a młode drzewo ze sporą już koroną może pobierać wodę na jej utrzymanie tylko z niewielkiego obszaru. Zanim przesadzone tak drzewo rozwinie wystarczająco duży system korzeniowy, aby samodzielnie stawiać czoła upałom często umiera, co czyni jałowym wysiłek związany z jego zakupem i posadzeniem.
Zamiast dosadzać co roku kolejne sadzonki (są miejsca, gdzie kilka lat z rzędu na wiosnę sadzone są drzewa po to, żeby jesienią wykopać to, co po nich pozostało i na wiosnę posadzić kolejne) zadbajmy o te, które już mamy lub które będziemy mieć po realizacji kolejnych edycji budżetu obywatelskiego.
Projekt zakłada zakup puli 600 szt. worków do nawadniania kropelkowego typu Treegator lub podobnych i pokrycie kosztów napełniania ich wodą w okresie letnim. Worki tego typu w sposób ciągły podają roślinie wodę bezpośrednio do korzeni i zapobiegają utracie wody przez odpływ czy parowanie. Dzięki temu worek wystarczy napełniać w interwałach co 5-7 dni, aby zniwelować negatywne skutki przesadzania i suszy. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze i bardziej sensowne niż pozostawienie młodych drzew na wyschnięcie. Worki tego typu łatwo można transportować, są wytrzymałe i mogą co roku służyć innym drzewom.  

Na etapie realizacji zadania lokalizacje mogą ulec zmianie. Wskazania nowych lokalizacji dokona ZZM bez konieczności uzgadniania ich z Wnioskodawcą projektu.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.


 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Zakup worków do nawadniania kropelkowego oraz zabezpieczenie środków na ich napełnianie wodą wpłynie pozytywnie na nową zieleń w mieście. Nie tylko zaoszczędzimy w budżecie pieniądze wydawane teraz na zastępowanie ususzonych sadzonek nowymi, ale też szybciej będziemy cieszyć się piękną zielenią w naszej okolicy.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania Zakup i założenie na nowe nasadzenia worków i cykliczne uzupełnianie ich wodą 175 000,00 PLN
175 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Zakup i założenie na nowe nasadzenia worków i cykliczne uzupełnianie ich wodą 2024 - 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup i montaż na terenie dzielnic Krakowa worków typu treegator, służących do nawadniania drzew. Realizacja zadania wpłynie pozytywnie na zachowanie żywotności drzew posadzonych w mieście, szczególnie w trudnych warunkach, jak np. w pasach drogowych lub w miejscach z dużym nasłonecznieniem.
powrót