Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica V NR 11:

SMOK CO KROK czyli Szlak Smoków Krakowskich.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica V Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

200 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Krowodrza: Trzy następujące postaci smocze w następujących lokalizacjach: Smok Student na zieleńcu na pasie rozdzielającym jezdnie al. Mickiewicza, naprzeciwko budynku AGH, Smok Artysta na zieleńcu przy placu przed gmachem Muzeum Narodowego, Smok Młynówkowy na zieleńcu w parku Młynówka Królewska przy przejściu dla pieszych przy al. Kijowskiej.

Krótki opis projektu

Projekt zakłada kontynuację Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze smoczych figurek w dzielnicy Krowodrza, tropem wyjątkowych, a mało znanych atrakcji.

Opis projektu


Projekt zakłada kontynuację ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się z smoczych figurek poprzez poszczególne dzielnice Krakowa, tropem wyjątkowych a mało znanych atrakcji: jest to kontynuacja zwycięskiego projektu z lat poprzednich. 

Na terenie dzielnicy Krowodrza w różnych, ciekawych turystycznie miejscach umieszczone będą 3 niewielkie (o wysokości ok. 0.6 m) figurki smoków, formą i atrybutami nawiązujące ściśle do ich lokalizacji i związanych z nimi historii; wybór dokładnych lokalizacji nastąpi w toku uzgodnień między Wnioskodawcą, Radą Dzielnicy oraz właściwymi jednostkami UMK, odpowiedzialnymi za realizację projektu. Projekt zakłada również wyposażenie figurek smoków w kody QR, umożliwiające uzyskanie informacji o kontekście figurek i symbolizowanych przez nie historii, zarazem łącząc je w spójny szlak turystyczny.

Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej, na działkach gminy miejskiej Kraków.
 
Projekt będzie kontynuacją projektu z roku 2022 w ramach którego powstały 3 rzeźby smoków w Parku Krakowskim i Jordana oraz przy placu Axentowicza.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest poszerzenie oferty turystycznej Krakowa, a także włączenie do zabawy rodzin z dziećmi.
Szukanie rzeźb smoków ukrytych w zaułkach będzie wesołą atrakcją promującą miasto.
Smoki dodadzą uroku wędrówkom po mieście. Przejście trasą smoków rozmieszczonych w pobliżu zabytkowych i ciekawych miejsc opowie ich historie i da niesamowitą frajdę poszukiwaczom.

Pierwszym w Polsce szlakiem miejskich atrakcji, oznaczonym przez małe figurki, był słynny Szlak Wrocławskich Krasnali - początkowo, będący artystyczną instalacją, z czasem, stając się wizytówką Wrocławia i jedną z najważniejszych jego atrakcji.
Z czasem, kolejne miasta w Polsce zaczęły tworzyć własne szlaki charakterystycznych dla siebie postaci: lwów, gryfusów, bachusików, mew... Kraków zaś to smocze miasto i smok wawelski jest jednym z najważniejszych jego symboli, toteż w całym Krakowie motyw smoka pojawiał się od zawsze w sztuce, architekturze, rzeźbie. Dlatego, to właśnie smoki będą najlepszymi przewodnikami po Krakowie, jakiego jeszcze nie znacie: prowadząc ścieżkami jego tajemnic i mało znanych skarbów. Smoki krakowskie mają stanowić dopełnienie, ale i rozwinięcie potencjału turystycznego Krakowa, rozszerzając obszar zainteresowania atrakcjami krakowskimi - tak mieszkańców, jak i turystów - poza ścisłe centrum, zapraszając do eksploracji skarbów historii, kultury i nauki w pozostałych dzielnicach Krakowa, wiodąc poszczególnymi szlakami w nieodkryte dotąd rejony miasta. Szlak smoków może być również łącznikiem z lokalnymi instytucjami, firmami i organizacjami, zajmującymi się krakowską kulturą, sztuka, historią czy nauką, będąc doskonałym elementem ich marketingu; projekt pozostaje otwarty na opcję sponsoringu i figurek dedykowanych lokalnym firmom oraz organizacjom, wspierając aktywność regionalną. Szlak smoków krakowskich to unikalny pomysł na rozwój kolejnych obszarów miasta, wzrost i urozmaicenie atrakcyjności Krakowa oraz promocję jego historii. Projekt ten w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego zyskał wielką aprobatę mieszkańców i zwyciężył w kilku dzielnicach. 
Chcąc podtrzymać i nadal rozwijać ten projekt, dążymy do wzbogacenia o kolejne figurki tworzących się już szlaków i zainicjowania kolejnych, w nowych lokalizacjach, aby bogactwo skarbów Krakowa było jeszcze lepiej znane.


Charakterystyka długoterminowych skutków:

Projekt zakłada stworzenie Szlaku Smoków Krakowskich prowadzącego śladem mało znanych, lecz wyjątkowych atrakcji, zabytków i historii krakowskich, które szlak będzie promował wśród mieszkańców miasta oraz turystów. Poszczególne ścieżki szlaku miałyby swój początek na obrzeżach ścisłego centrum, w Dzielnicy I Stare Miasto, poza strefą UNESCO, w różnych, ciekawych turystycznie miejscach, prowadząc w mniej znane rejony Krakowa, popularyzując ich atuty i walory. Odlane z metalu figurki zlokalizowane będą w miejscach dobrze wyeksponowanych na ruch turystyczny, ale jednocześnie, w lokalizacji dopuszczalnych ze względów bezpieczeństwa ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego. Projekt realizowany będzie poza strefą UNESCO, na działkach we władaniu gminy miejskiej Kraków. Wygląd poszczególnych figurek i ich atrybuty mają mieć ścisły związek z ich lokalizacja oraz ilustrowaną przez nie historią. Ich forma i dokładna lokalizacja będą uzgodnione z Wnioskodawcą, przedstawicielem Rady Dzielnicy oraz jednostkami UMK, które władają terenem i będą realizowały wykonanie oraz posadowienie figurek w terenie. Każda z figurek zaopatrzona będzie w kod QR pozwalający na uruchomienie aplikacji wyjaśniającej kontekst poszczególnych figurek, ich lokalizacje i historie przez nie symbolizowane, jednocześnie łącząc figurki w spójny szlak turystyczny. Opieka i ewentualna, okresowa konserwacja figurek pozostaną w gestii właściwych jednostek UMK.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

 

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

 

Ceny podane w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.

 

W przypadku konieczności opinii konserwatorskich w zakresie możliwości realizacji zadania w opisanym we wniosku zakresie i we wskazanym miejscu, realizator zastrzega sobie możliwość zmiany zakresu oraz lokalizacji inwestycji w przypadku otrzymania negatywnej opinii na etapie ewentualnej realizacji zadania.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykonanie systemu kodów QR Stworzenie systemu kodów QR wyjaśniającego kontekst figurek oraz ich lokalizacji 20 000,00 PLN
Odlanie i posadowienie rzeźb Odlanie oraz posadowienie 3 rzeźb nawiązujących do lokalizacji i ilustrowanych przez nie historii; w efekcie uzgodnień między wnioskodawcą a właściwymi jednostkami UMK, odpowiedzialnymi za realizację projektu. 180 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Działania przygotowawcze Zatwierdzenie lokalizacji, zlecenie dokumentacji projektowej, przygotowanie projektów rzeźb 2024
Realizacja projektu Odlanie i posadowienie rzeźb, przygotowanie kodów QR 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada stworzenie szlaku smoków na terenie dzielnicy w różnych, ciekawych turystycznie miejscach. Przedmiotowe obiekty winny być co do zasady lokalizowane poza granicami pasa drogowego, gdyż zgodnie Ustawą o drogach publicznych art. 4 pkt. 1 Ustawy o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. 2020 poz. 470 z późń. zm.): pas drogowy jest to wydzielony liniami granicznymi grunt wraz z przestrzenią nad i pod jego powierzchnią, w którym są zlokalizowane droga oraz obiekty budowlane i urządzenia techniczne związane z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, a także urządzenia związane z potrzebami zarządzania drogą. Ustawa o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. 2020 poz. 470 z późń. zm.) dopuszcza lokalizację obiektów budowlanych przy drodze (w tym wypadku obiektu małej architektury) zgodnie z art. 43 ust. 1 i 2. Przedmiotowe obiekty nie mogą utrudniać ruchu pieszego, rowerowego oraz kołowego. Lokalizacja przedmiotowych smoków winna uwzględniać: prawidłową skrajnię elementów drogowych oraz normatywne parametry ciągu pieszego i rowerowego (niedopuszczalne jest ich zawężanie). Lokalizacja każdego obiektu winna uzyskać akceptację stosownych służb miejskich. W przypadku lokalizacji figurek w granicach pasów drogowych należy uzyskać indywidualną akceptację Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Figury smoków powinny wpisywać się w kontekst przestrzenny, być dopasowane do wnętrz architektoniczno-krajobrazowych i ich charakteru. Przyczyni się do promocji Krakowa i dopełni aktualną ofertę turystyczną.
powrót