Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 34:

NIEŚMIERTELNE ZEBRY 🚸

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

790 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Wybrane przejścia dla pieszych na terenie Dzielnicy Prądnik Biały: 1) Kuźnicy Kołłątajowskiej 104a, przejście dla pieszych na skrzyżowaniu Kuźnicy K. oraz ulicy Siewnej. 2) Zygmunta Glogera 22, 31-222 Kraków, przejście na wysokości sklepu Biedronka. 3) Josepha Conrada 36, na wysokości stacji benzynowej Shell 4) Skrzyżowanie ulic Tadeusza Makowskiego i Władysława Łokietka, obok Parku Krowodorskiego. 5) Batalionu "Skała" AK 10, przejście dla pieszych nieopodal Szkoły Podstawowej nr 21 im. Władysława Jagiełły 6) Skrzyżowanie Józefa Wybickiego z ulicą Krowoderskich Zuchów, obok urzędu skarbowego Kraków - Prądnik 7) Skrzyżowanie ulic Bratysławskiej oraz Prądnickiej (Przybliżony adres: ul, Prądnicka 70, 31-202 Kraków)

Krótki opis projektu

Jak możemy lepiej zadbać o nasze bezpieczeństwo na drodze? - Tworząc dobrze oznakowane przejścia dla pieszych! Projekt zakłada modernizację przejść dla pieszych przy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej, ul. Glogera, ul. J. Conrada, ul. Wł. Łokietka przy ul. Makowskiego, ul. Batalionu "Skała" AK, ul. Krowoderskich Zuchów, skrzyżowaniu ulic Bratysławskiej i Prądnickiej.

Opis projektu

Nieśmiertelne zebry to projekt mający na względzie zwiększenie naszego bezpieczeństwa w codziennym życiu. Nowoczesne, dobrze wyposażone przejścia dla pieszych to ukłon w stronę każdego uczestnika ruchu drogowego, od kierowców, pasażerów i rowerzystów, po pieszych w każdym wieku. Nieśmiertelne zebry to sposób na zmniejszenie ilości wypadków drogowych na przejściach dla pieszych.

 
Zmodernizowane przejścia dla pieszych to:
 
◾️ Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych (Oświetlenie LED - energooszczędność przy zachowaniu dużej mocy światła)
◾️ Odmalowanie pasów techniką grubowarstwową (zwiększenie odporności na ścieranie i poprawa widoczności pasów na jezdni)
◾️ Zastosowanie nawierzchni antypoślizgowej przed przejściami dla pieszych, skracającej drogę hamowania
 
Celem projektu jest modernizacja przejść przez jezdnie w pobliżu miejsc użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, punkty opieki zdrowotnej, parki oraz w miejscach gdzie przejście przez jezdnie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku.
 
 
Poniżej znajdą Państwo przykładowe zdjęcia oraz wizualizacje bezpiecznych przejść dla pieszych.
 
Dobrze oświetlone, z ostrzegawczą sygnalizacją świetlną przejście dla pieszych w Brzesku
źródło: https://www.informatorbrzeski.pl/brzesko-aktywne-przejscia-dla-pieszych/)
 
 
Jako autor projektu, pierwszym na myśl przychodzącym przejściem, wymagającym modernizacji są pasy na ul. Josepha Conrada, na wysokości stacji benzynowej Shell (obok salonu samochodowego BMW). 
Przejście nie jest dostatecznie bezpieczne, zważywszy na ruch samochodowy oraz na ilość pasów jezdni potrzebnych do przebycia przez pieszego.
 
Niebezpieczne przejście dla pieszych na ruchliwej ul. Josepha Conrada (źródło: googlemaps.com)

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt powstał jako odpowiedź na wzrost liczby wypadków na przejściach dla pieszych. Zmiany w przepisach ruchu drogowego do dziś potrafią budzić kontrowersje, ale Nieśmiertelne Zebry, będą tylko dbać o zdrowie nasze i naszych bliskich. 

 
Modernizacje przejść dla pieszych są kluczowe w czasach gdy coraz więcej krakowian jak i turystów w Krakowie, korzysta z hulajnóg elektrycznych, którymi bardzo łatwo jest spowodować nieszczęśliwy wypadek z pieszymi, w roli głównej. 
 
Projekt choć dotyczy na razie tylko dzielnicy IV, w przyszłych latach mógłby być kontynuowany jako projekt ogólnomiejski, mający na celu modernizacje w całym Krakowie niebezpiecznych przejść dla pieszych jak i przejazdów dla rowerzystów.
 
Udoskonalenie przejść dla pieszych przyczyniłoby się do zmniejszenia ilości potrąceń, tym samym oszczędzając kierowcom mandatów. Nikt z nas z pewnością nie chciałby być ani sprawcą, ani ofiarą wypadku na jezdni. Dbajmy o siebie nawzajem i budujmy bezpieczną przyszłość.
 
 
Autorem projektu jest Filip Florczak
 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Nawierzchnia antyposlizgowa przed przejściami dla pieszych Wymiana nawierzchni na antypoślizgową, skracającą drogę hamowania 80 000,00 PLN
Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych Opracowanie dokumentacji projektowej 70 000,00 PLN
Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych Roboty budowlane 500 000,00 PLN
Modernizacja przejść dla pieszych Modernizacja istniejących przejść dla pieszych (oznakowanie poziome, pionowe, odmalowanie pasów techniką grubowarstwową) 140 000,00 PLN
790 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Modernizacja przejść dla pieszych Modernizacja przejść dla pieszych (oznakowanie poziome, pionowe, odmalowanie pasów techniką grubowarstwową) 2024 rok
Nawierzchnia antypoślizgowa przed przejściami dla pieszych Wymiana nawierzchni na antypoślizgową, skracjącą drogę hamowania 2024 rok
Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla pieszych Opracowanie dokumentacji projektowej 2024 rok
Budowa dedykowanego oświetlenia przejść dla peiszych Roboty budowlane 2025 rok

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa w codziennym życiu mieszkańców. Lepsze oznakowanie wpłynie pozytywnie na zmniejszenie kolizyjności w obszarach przejść dla pieszych, w szczególności pomiędzy pieszymi a pozostałymi uczestnikami ruchu.
powrót