Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 170:

🌳🌳🌳ZIELONY PLAC ŚW. MARII MAGDALENY 🌳🌳🌳

Projekt odrzucony: W trakcie weryfikacji propozycji zadania w oparciu o uchwałę nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13.01.2021 roku w sprawie Regulaminu Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa i pozyskaniu niezbędnych opinii Jednostek: Zarząd Zieleni Miejskiej, Klimat – Energia - Gospodarka Wodna, Zarząd Dróg Miasta Krakowa stwierdzono, że wszelkie prace, które miałyby zostać wykonane na terenie placu św. Marii Magdaleny, który znajduje się na terenie Układu urbanistycznego Miasta Krakowa wpisanego do rejestru zabytków oraz w obszarze wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, winny być prowadzone na warunkach i pod nadzorem Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo konieczne jest opracowanie programu badań archeologicznych. Wykonanie prac w terenie również winno odbywać się pod nadzorem archeologicznym. W związku z powyższym realizacja przedmiotowej inwestycji wymaga długotrwałego procesu projektowego w koordynacji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie. Okres realizacji całości inwestycji znacznie przekraczałby 2 lata, co jest niezgodne z §2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Jak pokazuje wieloletnie doświadczenie pozyskanie pozwolenia konserwatorskiego jest procesem długotrwałym. Na opracowanie dokumentacji należałoby przewidzieć okres 2 lat, a na wykonanie robót budowlanych pod nadzorem archeologicznym – trzeci rok realizacji. Na etapie opiniowania przedmiotowego projektu opinia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków nie była znana. Dodatkowo należy nadmienić, że przy innych projektach budżetu obywatelskiego, dla których wymagana również była opinia konserwatora, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, celem wydania opinii/zaleceń konserwatorskich wezwał do przedłożenia szczegółowych dokumentów tj. np. mapy z dokładną lokalizacją nasadzeń w formie rzutu itp. Wymagane przez konserwatora dokumenty składane są dopiero na etapie realizacji zadania przez biuro projektowe, z którym Zamawiający zawiera stosowną umowę, a której na etapie opiniowania projektu zawrzeć nie może. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że przebudowa placu św. Marii Magdaleny, winna być działaniem kompleksowym, nie ma możliwości etapowania prac. W związku z powyższym istnieje bardzo duże ryzyko, że kwota przeznaczona na realizację projektów o charakterze ogólnomiejskim będzie niewystarczająca na wykonanie zagospodarowania terenu w całości. Mając na uwadze powyższe, powołując się na: §2 Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, realizacja projektów w ramach budżetu obywatelskiego odbywa się w cyklu jednorocznym lub w cyklu dwuletnim na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych. §17.1 pkt 2 W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, których wymagany budżet całkowity na realizację jest niezgodny z limitami finansowymi wskazanymi w § 13 ust. 2 do 3 regulaminu BO.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

750 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kraków Plac Św. Marii Magdaleny

Krótki opis projektu

🎯 Celem projektu jest zazielenienie Pl. Św. Marii Magdaleny a także zamontowanie ławek pod drzewami na wzór krakowskich plant, aby mieszkańcy i turyści mogli w upalne dni zatrzymać się i odpocząć w cieniu drzew.

Opis projektu

Projekt zakłada osadzenie dużych drzew mających na celu zwiększyć atrakcyjność placu, poprawić jego walor wizerunkowy, a także wprowadzić możliwość zatrzymania się w cieniu drzew, aby odpocząć w upalne dni. W kwocie projektu znalazłaby się również wymiana lub poprawa nawierzchni. Pozostałe elementy architektoniczne pozostaną w dotychczasowym miejscu, wkomponowując się w świeżą zieleń wyremontowanego placu.

 
 
”.

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jako uzasadnienie projektu wolą mieszkańców chcemy kontynuować zalesiania terenów w mieście Kraków, w których w latach wcześniejszych występowały drzewa. Idąc śladami krakowskiego Rynku Głównego, ulicy Krupniczej itp. uważamy, że rewitalizacja placu Św. Marii Magdaleny to znakomity pomysł!
Należy również podkreślić, że zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “Wprowadzenie zieleni (jak również wody) jest jak najbardziej dopuszczalne, a nawet pożądane.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Konsultacje inżynierskie, projekt i realizacja Konsultacje inżynierskie, projekt i realizacja 750 000,00 PLN
750 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Realizacja Sporządzenie projektu i jego realizacja 2024
powrót