Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 156:

Segregujmy śmieci w Krakowskich parkach!

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

100 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Nowe kosze znajdą miejsce w Krakowskich parkach min: Parku Dębnickim, Parku Decjusza, Parku Bieżanów, Parku Krowoderskim, na terenie Łąk Nowohuckich.

Krótki opis projektu

Projekt przewiduje montaż estetycznych 5 komorowych koszy na odpady segregowane w krakowskich parkach. Nowe kosze znajdą miejsce min. w Parku Dębnickim, Parku Decjusza, Parku Bieżanów, Parku Krowoderskim, na terenie Łąk Nowohuckich oraz w innych krakowskich parkach!

Opis projektu

Projekt przewiduje montaż w Krakowskich parkach 5 komorowych koszy do segregacji odpadów. Takich koszy zdecydowanie brakuje w krakowskich parkach a szkoda. W wielu parkach w Polsce takie rozwiązanie funkcjonują i cieszą się zadowoleniem mieszkańców. Kosze do segregacji to nie będą zwykłe dzwony czy szare kosze, tylko estetyczne i dobrze wpisujące się w krajobraz parku zaakceptowane przez ZZM a także Miejskiego Konserwatora Zabytków. Pamiętajmy że segregacja odpadów jest bardzo ważna. Od małego dzieci uczy się tego w przedszkolu, szkole. Potem z braku możliwości segregacji w parkach mieszkańcy w tym młode pokolenie czyli dzieci, wrzucają wszystko do zwykłych jednokomorowych koszy, które wymagają opróżniania nawet kilka razy dziennie! To demotywuje i wprowadza chaos. Uczymy się segregować po czym jest to niemożliwe w miejscach publicznych tak często uczęszczanych przez dzieci.

Na każdym z koszy proponuje również umieścić naklejki przypominające jak segregować odpady.
 
Przy dokładnym umiejscowieniu koszy powinny brać się pod uwagę następujące czynniki:
1.Łatwość podjechania samochodem MPO
2.Liczbę potencjalnych użytkowników
3.Przepustowość miejsc w których zostaną umiejscowione
 

Na etapie realizacji zadania lokalizacje mogą ulec zmianie. Wskazania nowych lokalizacji dokona ZZM bez konieczności uzgadniania ich z Wnioskodawcą projektu.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

 
 
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jakie korzyści przyniosą nam nowe kosze do segregacji?

 
- Poprawa komfortu mieszkańców podczas wypoczynku w parkach
- Uczenie i praktykowanie segregacji dzieci , które uwielbiają spędzać czas w parkach
- Zredukowanie ilości śmieci zalegających na trawie czy ławce w parku
- Zmniejszenie  kosztów wywozu odpadów z zwykłych jednokomorowych koszy z których wysypują się odpady szczególnie te plastikowe po napojach itp.
- Promocja miasta Krakowa jako ekologicznego i które daje przykład innym aglomeracją miejskim 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania Realizacja zadania 100 000,00 PLN
100 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zakup i montaż pięciokomorowych koszy do segregacji odpadów w wybranych parkach na terenie Krakowa. Realizacja zadania przyczyni się do zwiększenia popularności segregacji odpadów oraz propagowania wiedzy na ten temat. Dodatkowo pomoże w utrzymaniu czystości na wskazanych terenach.
powrót