Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 103:

Kody do e-booków w naszej bibliotece

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

269 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków

Krótki opis projektu

Zapewnienie mieszkańcom dostępu do literatury poprzez zakup kodów do platformy e-booków i nowości wydawniczych (książek, audiobooków, komiksów i gier planszowych), organizacja wydarzeń, np. spotkań z pisarzami i artystami w filiach Biblioteki Kraków

Opis projektu

Biblioteka Kraków łączy ze sobą standardowe działania biblioteki miejskiej z organizacją wydarzeń kulturalnych. Wpływa na integrację mieszkańców miasta poprzez prowadzenie bezpłatnej działalności o charakterze literackim, informacyjnym, edukacyjnym i kulturalnym. Organizuje liczne warsztaty, wystawy, pikniki, spotkania, spektakle teatralne. W szczególny sposób rozbudza potrzeby czytelnicze, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom czytelników oraz podąża za nowymi trendami i nowościami technologicznymi. Obecnie niezwykłą popularnością cieszą się kody do platform udostępniających książki w formie elektronicznej, które można czytać swobodnie na smartfonie, czytniku bądź tablecie w każdym miejscu i o każdej porze. Zapewnia to szybki dostęp do nowości książkowych oraz przyczynia się do zmniejszenia kolejek czytelników oczekujących na najpopularniejsze pozycje książkowe.
Realizacja zadania wzbogaci ofertę Biblioteki Kraków skierowaną do zróżnicowanych grup odbiorców. W ramach projektu zaplanowano:
- zakup kodów dostępu do platformy udostępniającej e-booki,
- zakup nowości wydawniczych dla dzieci, młodzieży i dorosłych (książek, audiobooków, gier planszowych),
- organizację spotkań z autorami książek, blogerami, artystami, podróżnikami,
- organizację warsztatów np. plastycznych, rękodzielniczych, teatralnych spełniających potrzeby edukacyjno-kulturalnych użytkowników.
Zadanie ma na celu rozwój, integrację i aktywizację wszystkich mieszkańców z różnych grup wiekowych i społecznych, w tym osób z niepełnosprawnością oraz nowoprzybyłych obywateli Ukrainy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie, urozmaicenie i rozwój działań Biblioteki Kraków na rzecz mieszkańców miasta. Zwiększony dostęp do platformy książek elektronicznych oraz zakup nowości wydawniczych ułatwi mieszkańcom korzystanie ze współczesnej oferty wydawniczej. Przyciągnie do Biblioteki nowych użytkowników i zachęci ich do korzystania z jej zasobów i atrakcyjnej oferty usług bibliotecznych.
Biblioteka Kraków to wyjątkowe miejsce, w którym mieszkańcy mogą nie tylko wypożyczyć książki lub skorzystać z czytelni, jest także miejscem spotkań integrującym lokalną społeczność. Bogaty i regularnie aktualizowany księgozbiór zarówno stałym, jak i nowym czytelnikom umożliwi korzystanie z najnowszej oferty wydawniczej. Szeroki dostęp do wydarzeń kulturalno-literackich zachęci do miłego spędzenia czasu w bibliotece, dzięki czemu będzie ona aktywizować społeczność lokalną i minimalizować poczucie samotności czy wykluczenia społecznego wśród wielu osób.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup kodów do platformy udostępniającej e-booki Zakup kodów do platformy udostępniającej książki w formie elektronicznej, które można czytać na smartfonie, czytniku czy tablecie. 90 000,00 PLN
Zakup nowości wydawniczych: książek, audiobooków, gier, komiksów. Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, zbiorów specjalnych, gier planszowych, komiksów. 116 000,00 PLN
Koszt warsztatów i spotkań autorskich Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, podróżnikami itp. 60 000,00 PLN
Koszty promocji zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. 3 000,00 PLN
269 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup kodów do e-booków Zakup kodów do platformy udostępniającej książki w formie elektronicznej I kwartał 2024
Zakup nowości wydawniczych: książek, audiobooków, gier, komiksów. Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, audiobooków, gier planszowych, komiksów. I-IV kwartał 2024 r.
Warsztaty i spotkania Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, artystami itp. I-IV kwartał 2024 r.
Promocja zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. I-IV kwartał 2024 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Realizacja zadania wzbogaci ofertę Biblioteki Kraków skierowaną do mieszkańców Krakowa. Dzięki zakupom nowych książek, kodów do platformy udostępniającej ebooki, gier planszowych, komiksów wzrośnie czytelnictwo i poprawi się dostępność do zbiorów. Działalność kulturalna i edukacyjna spowoduje integrację różnych środowisk i ich aktywizację.
powrót