Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 37:

Czas na kolejną tężnię w Nowej Hucie

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

983 395,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Wiśniow Sad, pomiędzy os. Kolorowym, a os. Spółdzielczym.

Krótki opis projektu

Zbudujmy tężnię solankową w parku Wiśniowy Sad. Istniejący obiekt pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców Nowej Huty na taką inwestycje. Powstanie tężni to stworzenie idealnego miejsca odpoczynku o charakterze prozdrowotnym 🌳🌳🌳

Opis projektu

Projekt zakłada wybudowanie mikro tężni solankowej wraz małą architekturą w postaci ławek parkowych. Ideą projektu jest stworzenie miejsca odpoczynku, a przede wszystkim poprawy zdrowia poprzez inhalacje wziewną. Tężnia solankowa jest to konstrukcja z drewna drzew iglastych i gałęzi, zazwyczaj tarniny, na które spływa pompowana ku górze solanka, czyli woda mineralna zawierająca duże ilości jonów sodowych, związków jodu, bromu oraz soli magnezowych. 

Wytypowana lokalizacja: Park Wiśniowy Sad, działka nr NH-51, 27/4
 
Przykładowe wymiary tężni ok: 6,00m x 1.30m x 3.60m 
ławki parkowe ok: 4szt.
 
Realizacja zakresu projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

  • Istniejące w Krakowie teżnie cieszą się ogromną popularnością co pokazują jak duże jest zapotrzebowanie na takie inwestycje wśród mieszkańców Krakowa. Niestety duże obłożenie i lokalizacja stanowią często baraerę dla osób starszych, choćby nawet z uwagi na utrudniony dojazd. Istotne jest, aby powstawały kolejne obiekty tego typu.
  • Zły stan powietrza w Krakowie wymaga podjęcia działań wspierających zdrowie mieszkańców. Powstanie małej tężni ma charakter prozdrowotny. Przede wszystkim stymuluje i podnosi odporność organizmu, a więc jest bardzo wskazana dla osób starszych i dzieci. Co najważniejsze, leczy choroby górnych dróg oddechowych. 
  • Powstanie tężni to stworzenie idealnego miejsca odpoczynku o charakterze prozdrowotnym, który zdecydowanie podniesie atraktycjność tej części Krakowa. 
  • Projekt zakłasa powstatnie teżni w centrum Nowej Huty, dlatego bliskość osiedli oraz dostęp komunikacji sprawi że dostępność teżni dla osób starszyc będzie zdecydowanie łatwiesza. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Dokumentacja projektowa. Realizacja zadania Opracowanie dokumentacji projektowej. Realizacja zadania 983 395,00 PLN
983 395,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2024
Realizacja zadania Realizacja zadania 2025

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę ogólnodostępnej mini tężni solankowej wraz z posadowieniem ławek parkowych. Stworzenie nowego miejsca do odpoczynku i możliwość zdrowotnej inhalacji pozytywnie wpłyną na poprawę atrakcyjności Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców. Inwestycja zachęci mieszkańców do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.
powrót