Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 218:

Lotnicze symbole na estakadzie koło dawnego lotniska

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

65 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: estakada w ciągu ul. Lublańskiej - al. Tadeusza Bora-Komorowskiego nad rondem Polsad

Krótki opis projektu

Umieszczenie na estakadzie nad rondem Polsad koło dawnego lotniska lotniczych symboli - godeł eskadr 2 Pułku Lotniczego i polskich dywizjonów z Zachodu, które podlegały pod patrona estakady - gen. bryg. pil. Mateusza Iżyckiego

Opis projektu

Estakada znajduje się w pobliżu dawnego krakowskiego lotniska Rakowice, a nosi nazwę ostatniego dowódcy Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Aby podkreślić ten lotniczy charakter nazwy estakady i miejsca, gdzie się wznosi, projekt zakłada, aby na przezroczystych ekranach akustycznych umieścić godła i sylwetki samolotów. Od strony północnej można zawiesić kolorowe godła 2. Pułku Lotniczego, jego eskadr, które stacjonowały na lotnisku w Rakowicach oraz jednobarwne ciemne sylwetki najważniejszych typów samolotów w locie, które tu użytkowano.
Po stronie południowej pojawiłyby się godła dywizjonów polskich sformowanych w Wielkiej Brytanii, które podlegały służbowo patronowi estakady oraz maszyny, które użytkowało polskie lotnictwo na Zachodzie, również w locie. Dodatkowo pojawiłyby się po obu stronach: lotniczy orzeł oraz lotnicza szachownica. Godła mogą być na tle przezroczystym lub na tle kolorów, w jakie malowano maszyny.
Dodatkowo, w pobliżu estakady i dawnego kompleksu lotniczego znajduje się osiedle wojskowe, którego znaczna część mieszkańców służy na co dzień w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach, rozwijając współczesne polskie lotnictwo stanowiące ważną część polskiego wkładu w rozwój sił NATO.
W Dzielnicy III Prądnik Czerwony wiele nazw lokalnych ulic nawiązuje do tradycji lotniczych tej części Krakowa, natomiast brakuje elementów wizualnych, które byłyby widoczne i przypominały o tradycjach tych terenów także innym osobom przejeżdżającym przez teren tej Dzielnicy i tego ronda, być może nawet nie zdając sobie sprawy, że jeszcze parędziesiąt lat temu istniało tam jedno z najważniejszych polskich lotnisk.
Aby spełniały swój cel propagujący historię tego miejsca i historię krakowskiego lotnictwa muszą to być wierne odwzorowania, a nie artystyczne wariacje, stąd wymagana jest współpraca z osobami zajmującymi się historią lotnictwa lub z Muzeum Lotnictwa Polskiego (wybór artysty powinien nastąpić w porozumieniu z autorami projektu).
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Estakada obecnie jest szarą konstrukcją. Natomiast mieści się w miejscu, gdzie kiedyś kończył się pas startowy i przelatywały nad tym miejscem samoloty jednostki związanej ściśle z Krakowem - 2. Pułku Lotniczego. Każda eskadra miała swoje godło, które było ważnym elementem tożsamości dla jej personelu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku patrona estakady, którego wybrała dla niej Rada Miasta Krakowa. Gen. bryg. pil. Mateusz Iżycki był od od 1943 r. do końca wojny i demobilizacji dowódcą polskich jednostek walczących na Zachodzie w ramach Polskich Sił Powietrznych, które zapisały swoją chwalebną kartę w historii polskiej wojskowości. Każdy z polskich dywizjonów posiadał swoje własne godło, które nawiązywało do międzywojennych tradycji.
Sylwetki samolotów w locie podkreśliłyby dodatkowo lotniczy charakter miejsca. Byłyby to jednobarwne ciemne i uproszczone sylwetki, aby proces ich przygotowania nie był zbyt skomplikowany, a jednocześnie mogłyby zamienić sylwetki ptasie, które ułatwiają orientację w powietrzu ptakom, aby nie wpadały na przezroczyste ekrany.
Upamiętnienie tradycji polskiego lotnictwa - zarówno krakowskiego, jak i z okresu II wojny światowej - w miejscu, które znajduje się w pobliżu dawnego lotniska wojskowego Kraków - Rakowice i działającego Muzeum Lotnictwa Polskiego znakomicie wpisuje się w proces przywracania pamięci o dawnych tradycjach Krakowa.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
opracowanie dokumentacji Opracowanie projektu graficznego: godeł, eskadr lotniczych, sylwetek samolotów z zachowaniem właściwych proporcji względem konstrukcji i standardów estetycznych, celem utrzymania czytelności i transparentności głównej osi widokowej wschód-zachód oraz zastosowanie stosownej kolorystyki 30 000,00 PLN
realizacja Realizacja na podstawie opracowanego projektu graficznego 35 000,00 PLN
65 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
opracowanie dokumentacji Opracowanie projektu graficznego: godeł, eskadr lotniczych oraz sylwetek samolotów z zachowaniem właściwych proporcji względem konstrukcji oraz zastosowanie stosownej kolorystyki wraz z pozyskaniem stosownych opinii i uzgodnień dla opracowanego projektu graficznego, celem osiągnięcia należytego efektu estetycznego i utrzymania czytelności 2024
realizacja wykonanie 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Upamiętnienie tradycji polskiego lotnictwa - zarówno krakowskiego, jak i z okresu II wojny światowej w miejscu, które znajduje się w pobliżu dawnego lotniska wojskowego Kraków - Rakowice i działającego Muzeum Lotnictwa Polskiego znakomicie wpisuje się w proces przywracania pamięci o dawnych tradycjach Krakowa.
powrót