Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XII NR 17:

Pożyczaj, kiedy chcesz! Książkomat Na Kozłówce

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

250 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków Filia nr 44, ul. Spółdzielców 3

Krótki opis projektu

Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do zasobów Filii nr 44 przez 24 godziny na dobę. Książkomat będzie działał na takiej samej zasadzie jak popularna maszyna paczkowa. Zapewni łatwy i przyjemny sposób zamówienia książki z biblioteki.

Opis projektu

Celem zadania „Pożyczaj, kiedy chcesz” jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do zasobów Filii nr 44 przez 24 godziny na dobę. Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych automatów paczkowych. W kilka sekund będzie można odebrać bądź zwrócić książki lub audiobooki. Urządzenie będzie stanowić duże udogodnienie dla wszystkich osób, które nie będą mogły skorzystać z biblioteki w jej godzinach otwarcia. Czytelnik w zaciszu swojego domu będzie mógł zamówić książkę lub audiobooka przez internetowy katalog biblioteczny. Następnie obsługa biblioteki umieści zamówione tytuły w jednej z 43 skrytek książkomatu. System biblioteczny powiadomi czytelnika drogą mailową o umieszczeniu książki w urządzeniu samoobsługowym. Czytelnik chcąc odebrać książki przykłada swoją kartę biblioteczną do czytnika, a następnie skrytka z zamówionymi pozycjami automatycznie się otworzy. Urządzenie będzie wyposażone w zamykane schowki, ekran dotykowy, czytnik kart bibliotecznych oraz będzie monitorowane.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Działanie książkomatu jest bardzo proste i podobne do działania popularnych automatów paczkowych. Dostęp do książkomatu będzie stanowić duże udogodnienie dla wszystkich mieszkańców Krakowa, którzy nie mogą skorzystać z zasobów biblioteki w godzinach jej otwarcia. Nowa usługa pozwoli na dostęp do bogatego księgozbioru Filii nr 44 przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, po uprzednim dokonaniu rezerwacji książek lub audiobooków w internetowym katalogu bibliotecznym. Sprzęt ten pozwoli na wygodny odbiór książek o każdej porze, co ułatwi mieszkańcom Krakowa korzystanie z bogatego zasobu Filii nr 44. W efekcie książkomat będzie stanowić zachętę także dla nowych lub powracających użytkowników Biblioteki Kraków, dla których ta usługa będzie najbardziej komfortowym rozwiązaniem.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie podłoża, doprowadzenie mediów, zakup i montaż 43-skrytkowego książkomatu. Zakup 43-skrytkowego książkomatu wraz z oprogramowaniem, przygotowanie podłoża i doprowadzenie mediów. 250 000,00 PLN
250 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie podłoża, doprowadzenie mediów Przygotowanie podłoża i doprowadzenie niezbędnych mediów I-II kwartał 2024 r.
Zakup i montaż książkomatu Zakup (zgodnie z procedurą) i montaż książkomatu III-IV kwartał 2024 r.
Charakterystyka długoterminowych skutków: Dostęp do książkomatu 24 h na dobę przez 7 dni w tygodniu stanowić będzie udogodnienie dla czytelników, którzy nie mogą skorzystać z zasobów Filii nr 44 Biblioteki Kraków w godzinach jej otwarcia. Wpłynie to na zwiększenie dostępności zbiorów i spowoduje to wzrost czytelnictwa.
powrót