Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 211:

EKOfiltracja- ławka z panelem z mchu oczyszczająca powietrze

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

125 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Przy Alejach Trzech Wieszczów, na działkach K-12, 192/5, 204/3

Dodatkowe lokalizacje: Projekt przewiduje umieszczenie instalacji przy Alejach Trzech Wieszczów, na działkach K-12, 192/5, 204/3

Krótki opis projektu

EKOfiltracja-ławka wyposażona w panel z mchu oczyszczający powietrze. Rozwiązanie to stosowane jest w wielu miastach na świecie, które posiadają zwiększone ryzyko występowania smogu. Filtr wbudowany w ławkę ma wydajność porównywalną do 275 drzew!

Opis projektu

Projekt ma na celu zakup zielonego panelu z mchu o odpowiednich wymiarach (na jeden metr kwadratowy przypada milion mikroliści), który filtruje powietrze i eliminuje zanieczyszczenia znajdujące się w nim. Panel ma posiadać zamontowaną ławkę oraz elementy zieleni, co będzie czynić go funkcjonalnym i atrakcyjnym. Proponuję zamontowanie ławki w okolicach Alei Trzech Wieszczów, jest to obszar, który jest bardzo narażony na występowanie smogu, ze względu na gęstą zabudowę miejską oraz bardzo duży ruch samochodowy. Obecne technologie potrafią zapewnić całkowitą niezależność instalacji poprzez wbudowanie:

-panelu słonecznego
- donicy, zbierającej wodę deszczową, która zapewni odpowiedni poziom wilgotności roślin
Ławkę można uzupełnić o funkcję stacji meteorologicznej, gdzie mieszkańcy będą mogli min. sprawdzić stan jakości powietrza czy ilość przechwyconych zanieczyszczeń.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU


Problem zanieczyszczenia powietrza jest bardzo poważny, szczególnie teraz, w czasach, gdzie coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię, zieleń i naturę. Zrealizowanie projektu przyczyniłoby się do poprawy stanu powietrza i byłoby kolejnym krokiem walki ze smogiem. Rozwiązanie to stosowane jest w wielu miastach na świecie min. w Londynie, Rotterdamie czy Pekinie. Skuteczność filtra potwierdzają liczne badania, jedna instalacja ma posiadać wydajność oczyszczania powietrza porównywalną do małego lasu (275 drzew). Projekt jest ogólnodostępny, zlokalizowanie go w obrębie największego szlaku komunikacyjnego w Krakowie przyczyniłoby się do poprawy jakości powietrza jak i do częstego używania instalacji.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Zakup panelu wraz z ławką oraz instalacja projektu 125 000,00 PLN
125 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami. 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych w ramach realizacji zadania. 2025

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada montaż ławki z oczyszczającym powietrze panelem z mchu w rejonie Alei Trzech Wieszczów. Realizacja zadania przyczyni się do lokalnej poprawy jakości powietrza oraz mikroklimatu w otoczeniu ławki. Dodatkowo projekt wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców miasta.
powrót