Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 27:

Pumptrack na Toniach

Projekt odrzucony: Projekt zakłada budowę pumptrack'a o nawierzchni asfaltowej o długości toru min. 250 metrów bieżących na terenie sportowym byłego klubu Tonianka obok nowego placu zabaw, na działce nr K-33 810/5 przy ulicy Skotnica. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przekazał tutejszej Jednostce, że na wskazanym terenie jest realizowany projekt nr 56 złożony w ramach budżetu obywatelskiego w 2021 roku pn.: „PARK ŁOKIETKA II”. Aktualnie teren jest objęty czynnym pozwoleniem na budowę dla boiska wielofunkcyjnego. Zgodnie z zapisami UCHWAŁY NR LI/1410/21 RADY MIASTA KRAKOWA z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa §17 ust. 1 pkt.4 W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. W związku z powyższym przedmiotowy projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

800 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren sportowy byłego klubu Tonianka obok nowego placu zabaw - działka nr K-33 810/5 przy ulicy Skotnica

Krótki opis projektu

Projekt zakłada budowę pumptrack'a o nawierzchni asfaltowej na wzór tego w parku lotników. Długość toru min 250 metrów bieżących. Nawierzchnia umożliwia jazdę nie tylko na rowerach - jest doskonałym obiektem dla deskorolek, hulajnóg, rolek, wrotek.

Opis projektu

Tor o nawierzchni asfaltowej pozwala na długotrwałe użytkowanie bez konieczności konserwacji ze strony administratora. Jest bezpieczny dla użytkowników - doskonała przyczepność i niskie opory toczenia sprawiają, że nawierzchnia umożliwia jazdę nie tylko na rowerach - jest doskonałym obiektem dla deskorolek, hulajnóg, rolek, wrotek itp. 

Pumptrack jest zbudowany z szybkich zakrętów i górek, tzw. muld, co pozwala rozwijać u użytkowników toru refleks, zmysł równowagi, koordynację oraz kondycję. Pumptrack jest idealnym miejscem do zabawy dla najmłodszych rowerzystów, ale również pozwala na wykonanie profesjonalnego treningu dla dorosłych amatorów oraz zaawansowanych sportowców. Trening na takim torze uczy płynnej jazdy i przyspieszania wykonując ruchy góra-dół, bez konieczności pedałowania – tak zwane pompowanie, szlifuje technikę wchodzenia w bandy bez zwalniania oraz wyrabia ważne nawyki rowerowe jak umiejętność wybierania szybkich linii przejazdu, a także rozwija pracę tułowia i kończyn górnych i dolnych.
Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy tor jest przejezdny na zróżnicowanych prędkościach zarówno dla małych rowerków dziecięcych jak i dużych rowerów górskich. Niemal każdy zatem będzie mógł korzystać z pumptrack’a.
Korzystanie będzie nieodpłatne. Treningi na torze odbywać się będą całorocznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych w godzinach dostępności naturalnego światła (oraz opcjonalnie przy oświetleniu latarni po zmroku). Szczegółowo zasady korzystania i bezpieczeństwa na torze będzie określać jego regulamin, sporządzony przez wykonawców toru.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pumptrack jest uniwersalny, dostępny dla każdego i nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności. Jest to miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, które sprzyja budowaniu dobrych relacji, przy jednocześnie prostej konstrukcji, która nie wymaga częstej konserwacji.

Obiekt tego typu wspiera promocję zdrowego trybu życia, kultury fizycznej, sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych angażując całe rodziny i sąsiadów, rowerzystów z różnych przedziałów wiekowych
Choć pumptracki projektowane są w głównej mierze z myślą o rowerzystach, użytkownicy hulajnóg, deskorolek, rolek i wrotek również z powodzeniem mogą z niego korzystać.

W okolicy proponowanej lokalizacji pumptrack’a przebiega nowa ścieżka rowerowa, która zachęci coraz więcej amatorów i profesjonalistów do dodatkowych treningów na torze i rozwijania swoich umiejętności oraz przyczyni się do promocji aktywnego trybu życia, integracji i wspólnego spędzania czasu.

 
Rejon od zawsze był kojarzony ze sportem za przyczyną kompleksu boisk klubu Tonianka - obecnie zrujnowanych.
Projekt ma na celu przywrócić ludziom aktywnym zrujnowane obecnie tereny sportowe.
 
W  Krakowie istnieje jeden pumptrack z prawdziwego zdarzenia w Parku Lotników Polskich, gdzie zyskał popularność do tego stopnia, że w pogodne dni jest już mocno przeładowany. 
Poniżej linki do filmów z pumptrack''''''''ów.
https://www.youtube.com/watch?v=EVGfSbF2rX4 - otwarcie krakowskiego.
https://www.youtube.com/watch?v=4CQoQrk1l6Y - co to jest pumptrack.
 
Zachęcam do wsparcia projektu w celu stworzenia nowoczesnego i bezpiecznego miejsca dla wszystkich mieszkańców, ale szczególnie dla dzieci i młodzieży gdyż w tej chwili nasza dzielnica nie posiada takiego obiektu, a infrastruktury promującej ruch jest nadal niewiele. 
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Budowa toru pumptrack Dokumentacja projektowa i budowa asfaltowego toru pumptrack o min dł. 250 mb wraz z infrastrukturą towarzyszącą - ławki, stojaki, kosze. Realizacja w systemie zaprojektuj i zbuduj (długość toru do wysokości zabezpieczonych środków) 800 000,00 PLN
800 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji 2024
Realizacja Roboty budowlane 2025

Galeria

powrót