Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica VIII NR 29:

Sąsiedzkie Śniadanka w Parku Dębnickim

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica VIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

147 650,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Park Dębnicki

Krótki opis projektu

Sąsiedzkie Śniadanka w Parku Dębnickim - weekendowe, otwarte dla wszystkich, ogólnodostępne spotkania ze śniadankiem na trawie. Swobodna formuła pikniku pozwoli na sąsiedzką integrację oraz stworzenie nowej lokalnej tradycji bycia w plenerze razem.

Opis projektu

Nic lepiej nie integruje ludzi jak wspólne posiłki. A gdyby to były śniadania na trawie? Sąsiedzkie Śniadanka w Parku Dębnickim to cykl 6 otwartych, ogólnodostępnych spotkań sąsiedzkich dla wszystkich grup wiekowych, odbywających się w wybrane weekendy w roku, trwające jeden dzień danego weekendu. 

 
Swobodna formuła śniadań pozwoli na integrację lokalnej społeczności (również nowo przybyłych do naszej dzielnicy mniejszości narodowych), szerzenie idei wspólnego piknikowania oraz wykorzystanie potencjału Parku Dębnickiego jako miejsca spotkań.

Śniadania realizowane będą od maja do sierpnia 2024 roku na terenie Parku Dębnickiego, należącego do Miasta Kraków.
 
Na śniadaniach dostępne będą darmowe posiłki i napoje, finansowane ze środków w ramach BO. Wśród serwowanych posiłków przewiduje się: posiłki dostosowane do wszelkich potrzeb (od wegańskich i bezglutenowych, poprzez wegetariańskie, mięsne, na ciepło i zimno, w zależności od bieżącej oferty oraz sezonowości poszczególnych dań).
Do posiłków serwować się będzie napoje ciepłe (kawa, herbata) oraz wodę i inne napoje. 
 
Organizatorzy zapewniliby ławki i stoły, przy których będzie można zjeść posiłek oraz leżaki, koce i hamaki, które mieszkańcy mogliby wypożyczać bezpłatnie na czas pikniku. Mieszkańcy będą zachęcani do przynoszenia swoich koców, sprzętu rekreacyjnego oraz gier i zabawek. 

Na terenie pikniku dostępna będzie mobilna kawiarenka, w której uczestnicy będą mogli zakupić świeżo parzoną kawę, a także zapraszać się będzie różnego rodzaju mobilne jednostki gastronomiczne, oferujące zróżnicowaną ofertę posiłków, dań i żywności.

Ponadto, chcemy zaoferować mieszkańcom możliwość sprzedaży swoich wyrobów na specjalnie przygotowanych do tego celu straganach (np. ciasta własnej roboty, rękodzieło, odzież, inne).
 
Na Śniadankach będzie można również wymienić się odzieżą, skorzystać z usług fryzjerskich itd., w zależności od bieżącej podaży i popytu, zgłaszanych przez mieszkańców, a także przewiduje się miejsce na stanowiska dla różnego rodzaju instytucji i firm, m. in. dla fundacji, stowarzyszeń, lokalnych społeczników, grup wsparcia, instytucji działających na rzecz mieszkańców itd.
 
Podczas Śniadanek promować chcemy aktywność fizyczną (poprzez między innymi zajęcia capoeiry i jogi), zainteresowania i pasje mieszkańców m.in. poprzez wspólne szydełkowanie, warsztaty teatralne, warsztaty cyrkowe, wspólne czytanie - dostępna będzie strefa czytania (biblioteka pod chmurką). Ponadto planujemy spacery z przewodnikiem po dzielnicy oraz spacery przyrodnicze. Szczególną uwagę zwrócimy też na zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz propozycje dla seniorów.
Poszczególne wydarzenia byłyby promowane na Facebooku oraz poprzez plakaty i ulotki.
 
W ramach wydarzeń zagwarantowana zostanie w miarę możliwości dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, m.in.: na terenie parku wybrane zostaną miejsca dla organizacji spotkań, które będą gwarantować dostępność architektoniczną dla osób ze szczególnymi potrzebami lub mających trudności z poruszaniem się, min. jedna toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, materiały informacyjno - promocyjne zostaną przygotowane z uwzględnieniem w miarę możliwości standardu cyfrowego i informacyjno - promocyjnego (informacja elektroniczna, plan sytuacyjny wydarzenia, mapka dojazdowa, dane kontaktowe do organizatora (co najmniej 2 kanały kontaktu), dostępność parkingu, w tym liczby miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami itp.)

Wydarzenie będą zgodne z następującymi regułami w ramach koncepcją uniwersalnego projektowania:
1) równe szanse dla wszystkich (każdy będzie mógł skorzystać z oferowanych atrakcji i posiłków) 
2) prostota i intuicyjność w użyciu (wydarzenia będą jasno opisane, będą charakteryzowały się łatwością udziału w nich)  
3) postrzegalność informacji (przygotowana zostanie czytelna dla wszystkich informacja) 
4) niewielki wysiłek fizyczny podczas użytkowania (większość atrakcji wydarzenia nie będzie wymagała niemal żadnego wysiłku fizycznego)
5) rozmiar i przestrzeń wystarczające do użytkowania (otwarta przestrzeń i brak barier architektonicznych).
 

 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Sąsiedzkie Śniadanka w formie pilniku adresowane są do wszystkich mieszkańców dzielnicy Dębniki oraz wszystkich osób chętnych spoza niej i mają promować wszelkie inicjatywy w zakresie integracji międzypokoleniowej, międzysąsiedzkiej oraz międzynarodowej, a także ideę wspólnego spędzania czasu na łonie natury, połączoną z wypoczynkiem i wspólnie spożywanymi rodzinnymi i międzysąsiedzkimi śniadaniami. 


Śniadanka mają przyczyniać się do wspólnych spotkań, nawiązywania relacji, integracji oraz wymiany informacji i doświadczeń. 
 
Chcemy, by dzieci i młodzież znajdowały w ramach tych spotkań okazję do poznawania rówieśników mieszkających w sąsiedztwie.

Wydarzenia tego typu potrzebne są również dorosłym, którzy skupieni na wyzwaniach ostatnich lat i miesięcy potrzebują wsparcia, kontaktu, wzmocnienia i nawiązywania nowych relacji, przestrzeni na dzielenie się swoimi emocjami i myślami w niezobowiązujących, swobodnych okolicznościach, umożliwiających znalezienie wsparcia i pomocy.

W ciągu ostatniego roku do Krakowa napłynęło wiele osób uchodzących przed wojną w Ukrainie. Osoby te, oderwane od swojej ojczyzny, rodziny, bliskich, sąsiadów, pracy i szkoły potrzebują inicjatyw tego typu, by poczuć się w naszym kraju, mieście i dzielnicy bezpieczniej i pewniej. Integracyjne Sąsiedzkie Śniadanka dla wielu Ukraińców mogą stanowić platformę nie tylko do integracji w lokalnej społeczności, ale i szansę do budowania nowego życia w coraz bardziej znanym sobie, przyjaznym otoczeniu.

Inicjatyw tego typu potrzebują również mieszkańcy Dębnik, by poznać swoich nowych sąsiadów, zrozumieć ich sytuację i ich potrzeby oraz nawiązać z nimi sąsiedzkie relacje. 

Wspólne śniadania mają tworzyć przestrzeń do budowania i wzmacniania więzi oraz otwartych postaw wobec drugiego człowieka i bliskości w kręgach rodzinnych oraz międzysąsiedzkich.
 
Marzymy o stworzeniu wspólnoty, w której my i nasze dzieci czulibyśmy się bezpiecznie i komfortowo. Podczas śniadań będziemy promować aktywny wypoczynek, rozwój kulturalny, kwestie związane z ekologią oraz zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym.
 
Zależy nam na tym, aby zajęcia dla dzieci,  warsztaty i spotkania dla dorosłych prowadzili mieszkańcy Dębnik, zapraszać więc będziemy lokalnych artystów, twórców, edukatorów, znane osobowości, a także fundacje, stowarzyszenia czy instytucje, działające na terenie Krakowa.
 
Podczas Śniadanek nie będzie głośnej muzyki, ponieważ szanujemy potrzeby sąsiadów, którzy lubią w weekendy dłużej pospać. Dlatego też zamierzamy wykorzystywać jedynie jeden mikrofon do ewentualnej komunikacji przy większych wydarzeniach.
 
W organizację Śniadanek zaangażowana będzie również Fundacja Kocham Dębniki. Osoby wchodzące w skład Fundacji wspomogą działania swoim doświadczeniem i wiedzą, zdobytymi podczas organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych, kulturowych i integrujących, takich jak sąsiedzkie “Spotkanie dla dzieci i ich rodzin z Ukrainy w TS Tramwaj Kraków”, “Spotkanie na czesanie” (będących inicjatywami Fundacji) czy działań, które koordynowały oraz animowały w ramach Pikników Krakowskich, działalności Krakowskiej Fundacji Filmowej, KBF, Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, Otwartych Dni Magistratu, Krakowskich Reminiscencji Teatralnych i wielu innych wydarzeń rozgrywających się w Krakowie i Małopolsce. 

Dzielnica Dębniki oraz leżący w jej granicach Park Dębnicki ma ogromny potencjał, z którego Sąsiedzkie Śniadanka mogą nie tylko czerpać, ale go też wzmacniać. Z uwagi na obszar dzielnicy i liczbę osiedli mieszkaniowych wchodzących w jej skład, z których część jest stosunkowo młoda, wszelkie integracyjne działania mogą stanowić walor nie do przecenienia. Ta jedna z najmłodszych dzielnic Krakowa, w których średnia wieku nie przekracza 40 lat, ulubiona przez rodziny z małymi dziećmi pozostaje otwarta na wszelkiego rodzaju  integrujące i wspierające lokalną społeczność inicjatywy.

Park Dębnicki o powierzchni około 5 ha, leżący w obrębie dzielnicy to popularne i lubiane miejsce spacerów i spotkań. Na jego terenie znajduje się plac zabaw z 3 strefami, dedykowanymi dla dzieci w różnym wieku, dużo przestrzeni zielonej oraz niezwykle ciekawa jak na park miejski rzeźba terenu (górki i doliny). Niniejszy projekt ma na celu wykorzystanie potencjału tego niezwykłego miejsca w celu jeszcze większej integracji lokalnej społeczności.

W perspektywie długofalowej Sąsiedzkie Śniadanka mają wspierać szeroko rozumiany rozwój lokalnej społeczności, integrować wszystkie generacje mieszkające na terenie dzielnicy Dębniki, bez względu na pochodzenie, narodowość, język, w którym się komunikują, niepełnosprawności czy status ekonomiczny. Sąsiedzkie Śniadanka mają być przestrzenią dla każdego, kto szuka kontaktu z drugim człowiekiem, bliskości międzysąsiedzkiej i prawdziwych relacji międzyludzkich, a sama inicjatywa ma budować atmosferę sąsiedzkiej życzliwości, otwartości i przyjaźni.
 
Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
namiot wynajem namiotów 10 sztuk x 6 wydarzeń x 300 zł 18 000,00 PLN
stoły, krzesła wynajem mebli eventowych 40 sztuk x 6 wydarzeń x 25 zł 6 000,00 PLN
koce piknikowe zakup koców piknikowych na potrzeby całego projektu 20 sztuk x 60 zł 1 200,00 PLN
piłki sportowe zakup piłek sportowych i rekreacyjnych na potrzeby całego projektu 10 sztuk x 35 zł 350,00 PLN
hamaki zakup hamaków na potrzeby całego projektu 10 sztuk x 200 zł 2 000,00 PLN
wynagrodzenie prowadzących warsztaty / zajęcia wynagrodzenie prowadzących ogólnodostępne zajęcia / warsztaty 8 osób x 500 zł x 6 wydarzeń 24 000,00 PLN
wynajem plenerowych toalet wynajem plenerowych toalet wraz z serwisem 2 sztuki x 250 zł x 6 wydarzeń 3 000,00 PLN
wynajem agregatu prądotwórczego wynajem agregatu wraz z paliwem 1 sztuka x 6 wydarzeń 3 000,00 PLN
catering śniadaniowy zestaw bezpłatnego cateringu śniadaniowego dla uczestników 35 zł/osobę x 250 osób x 6 wydarzeń 52 500,00 PLN
wynagrodzenie koordynatora śniadanek wynagrodzenie koordynatora śniadanek (koordynacja programowa, techniczna, organizacyjne, promocyjna) 1 osoba x 6 wydarzeń x 2000 zł 12 000,00 PLN
projekt graficzny oraz skład materiałów do druku realizacja projektu graficznego oraz skład materiałów promocyjnych i informacyjnych do druku (ulotki, plakaty, formaty digitalowe) 1 komplet x 3000 zł 3 000,00 PLN
promocja śniadanek kampania w social media, druk plakatów A3 (100 sztuk), druk ulotek A5 (1000 sztuk, dwustronne) 1 komplet x 2000 zł x 6 wydarzeń 12 000,00 PLN
dokumentacja foto/video dokumentacja fotograficzna i dokumentacja video 1 komplet x 4000 zł 4 000,00 PLN
transport i montaż sprzętu transport, montaż i demontaż sprzętu i urządzeń 1 komplet usług x 800 zł x 6 wydarzeń 4 800,00 PLN
obsługa techniczna obsługa agregatu, namiotów, niezbędne zadania techniczne w trakcie wydarzeń 1 osoba x 300 zł x 6 wydarzeń 1 800,00 PLN
147 650,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
działania przygotowawcze przygotowanie materiałów, promocji, kontakty z prowadzącymi, opracowanie szczegółowego harmonogramu działań informacyjno - promocyjnych, podpisanie umów z wykonawcami 1 kwartał 2024
spotkanie organizacyjne I spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu maj 2024
I śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim maj 2024
spotkanie organizacyjne II spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu czerwiec 2024
II śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim czerwiec 2024
spotkanie organizacyjne III spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu pierwsza połowa lipca 2024
III śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim pierwsza połowa lipca 2024
spotkanie organizacyjne IV spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu druga połowa lipca 2024
IV śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim druga połowa lipca 2024
spotkanie organizacyjne V spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu pierwsza połowa sierpnia 2024
V śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim pierwsza połowa sierpnia 2024
spotkanie organizacyjne VI spotkanie organizacyjne dla wszystkich zaangażowanych w realizację projektu druga połowa sierpnia 2024
VI śniadanko sąsiedzkie w Parku Dębnickim wydarzenie familijne, plenerowe w Parku Dębnickim druga połowa sierpnia 2024

Galeria

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt „Sąsiedzkie Śniadanka w Parku Dębnickim” zakłada organizację 6 ogólnodostępnych spotkań sąsiedzkich dla mieszkańców Krakowa. Głównymi celami projektu są: integracja oraz rozwój społeczności lokalnej, szerzenie idei wspólnego piknikowania jako metody spędzania czasu wolnego oraz stworzenie przestrzeni do rozmów, a później wspólnych działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców dzielnicy Dębniki. Pikniki sąsiedzkie jako wydarzenia o charakterze lokalnym mają niezaprzeczalnie dużą wartość, sprzyjającą nawiązywaniu międzypokoleniowych, międzysąsiedzkich oraz międzynarodowych więzi. Sąsiedzkie śniadanka w Parku Dębnickim są projektem, który idealnie wpisuje się w aktualne potrzeby nie tylko dzieci, ale także dorosłych i seniorów. Wspólne śniadania będą okazją do budowania i wzmacniania relacji oraz otwartych postaw wobec drugiego człowieka i bliskości w kręgach rodzinnych oraz międzysąsiedzkich.
powrót