Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 131:

Rolki - sport dla Każdego

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

32 750,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: al. Reymana

Krótki opis projektu

Akcja "Rolki - sport dla każdego" ma promować zdrowy i sportowy tryb życia wśród całych rodzin, pokazać jazdę na rolkach oraz sporty wrotkarskie jako aktywność dla wszystkich, opcję spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu i w miłym towarzystwie

Opis projektu

Celem projektu jest organizacja zajęć dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, rodzin.  Akcja ma promować zdrowy i sportowy tryb życia, opcję aktywnego spędzania czasu wolnego oraz pokazać sporty wrotkarskie jako aktywność dla wszystkich.

Chcę dać możliwość mieszkańcom w każdym wieku na naukę jazdy na rolkach pod okiem profesjonalnych instruktorów.
Do zajęć zaprosimy instruktorów, którzy posiadają legitymację Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich.
 
Zajęcia byłyby prowadzone z podziałem na wiek (grupa dzieci np. 6-12 lat i grupa dorosłych plus 16 lat) oraz w miarę możliwości z podziałem na umiejętności. Oprócz podstaw jazdy, wprowadzone zostaną elementy z różnych dyscyplin wrotkarskich między innymi freestyle slalom, jazda szybka czy nauka jazdy na skateparku.
 
Jest to zadanie o charakterze sportowym, którego główną ideą jest zachęcenie do aktywności fizycznej wszystkich mieszkańców Krakowa bez względu na wiek, płeć, sprawność fizyczną, umiejętności, promocja sportów wrotkarskich oraz ich różnorodności.
 
Zadanie jest skierowane w szczególności do rodzin z dziećmi, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją aktywność fizyczną w oparciu o udział w zorganizowanych zajęciach sportowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów,  instruktorów.
Projekt zakłada organizację ogólnorozwojowych zajęć sportowych – nauka jazdy na rolkach.
 
Projekt przewiduje przeprowadzenie co tygodniowo 1 godziny zajęć z podziałem na wiek. Ze względu na specyfikę prowadzonych zajęć oraz miejsce, w którym będą się odbywały grupy będą liczyły 10-15 uczestników.
Podczas tych spotkań beneficjent zadania będzie mógł zasięgnąć porady w temacie doboru odpowiedniego sprzętu do jazdy na rolkach, zabezpieczenia podczas jazdy (ochraniacze, kask).

Projekt jest dla wielu mieszkańców opcją spędzenie aktywnie czasu wolnego, w gronie rodziny lub/i przyjaciół. Udział w zajęciach jest darmowy co pozwoli wielu mieszkańcom w nich uczestniczyć – co w obecnych czasach jest trudniejsze, dla niektórych wręcz nie możliwe.
 
Zakładane rezultaty zadania to między innymi:
- promocja aktywnego wypoczynku, aktywnego spędzania czasu,
- integracja uczestników zadania,
- promocja bezpiecznej jazdy na rolkach,
- promocja sportów wrotkarskich.
- przedstawienia jazdy na rolkach jako aktywności dla każdego.
 
Na potrzebę projektu powstała by specjalna strona internetowa z jego opisem i formularzem zgłoszeniowym. Informacje o zadaniu oraz jego realizacji zamieszczane będą na stronie internetowej oraz mediach społecznościowych, będą tam również promowane.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu "Rolki - sport dla każdego" jest popularyzacja sportowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych , rodzin. Wyrwanie młodego pokolenia, związanego z monitorami swoich komputerów i smartfonów niż z miejscami do uprawiania aktywności fizycznej i pasji do ruchu.
 
Projekt pomoże w poprawie zdrowia i sprawności fizycznej wśród uczestników. Jazda na rolkach stanowi znakomitą alternatywę dla pokus jakie czyhają na młodzież w dzisiejszych czasach - używek i całodziennego siedzenia przed komputerem. Rodzinom pokaże opcje wspólnego spędzania czasu, transportu w sposób aktywny i na świeżym powietrzu.
 

Jazda na rolkach jest aktywnością, którą może uprawiać każdy - bez względu na wiek czy umiejętności.
 
Szacujemy, że w zadaniu weźmie udział około 800 mieszkańców miasta Krakowa.
 
W projekcie staramy się uniknąć czynników dyskwalifikujących udziału w zadaniu - dzięki wprowadzeniu podziału uczestników na wiek, udział w zajęciach jest bezpłatny, dodatkowo planowany jest zakup sprzętu rolkowego (rolki, kaski i ochraniacze), aby je darmowo udostępnić dla uczestników, którzy go nie mają.
 
Zajęcia mają na celu edukację oraz aktywizację sportową wszystkich mieszkańców Krakowa. Mają zachęcać do spędzania czasu aktywnie, na świeżym powietrzu, pokazać opcję alternatywną do przemieszczania się po mieście. Według badania „Poziom aktywności fizycznej Polaków w 2018” przeprowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w grupie wiekowej 15-69 lat wynika, że 60,4% Polaków podejmuje transportową aktywność fizyczną. Dodatkowo celem jest rozbudzenie zainteresowania sportami wrotkarskimi, aktywnym wypoczynkiem i rekreacją ruchową, nawiązanie nowych kontaktów, przyjaźni.
Proponowane zajęcia pozwolą na poprawę kondycji fizycznej, przeciwdziałanie m.in. otyłości i chorobom z niej wynikających, pomogą równoważyć tzw. siedzący tryb życia. Ponadto projekt daje możliwość wyrównania szans i różnic społecznych. W większości przypadków głównym powodem braku możliwości uczestnictwa w pozalekcyjnych zajęciach sportowych są ograniczenia finansowe oraz selekcja. Proponowane zajęcia w ramach zadania przede wszystkim stanowią godną uwagi alternatywę dla spędzenia czasu wolnego przed komputerem oraz innymi sprzętami elektronicznymi. Warto przypomnieć, że zalecana przez WHO dawka ruchu to minimum 6 godzin w ciągu tygodnia.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Przygotowanie działań Przygotowanie koncepcji zajęć, strony internetowej, regulaminów zajęć i zapisów, planów na zajęcia, sprawy organizacyjne, strona internetowa 6 000,00 PLN
Akcja promocyjna Projekt i druk plakatów, ulotek, naklejek, ubrania dla instruktorów oraz administratora działań, flagi informacyjne ( jako punkt znalezienia zajęć) 8 000,00 PLN
Sprzęt sportowy Zakup sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo uczestników zajęć (12 x kaski, 12 x ochraniacze), zakup rolek x 12 (dla osób, które nie posiadają swojego sprzętu), przybory do prowadzenia zajęć (50 x pachołki,1 x tyczki,1 x szarfy,1 x boxy itp.) 10 000,00 PLN
Zajęcia Przeprowadzenie zajęć - prowadzenie zajęć - zatrudnienie instruktorów (1 zajęcia w tygodniu po 1 godzinie (maj i czerwiec 2024), 2 instruktorów Planowany dzień - czwartek - 9 spotkań 9 dni x 2 instruktorów x 250 złotych = 4500 złotych 4 500,00 PLN
Obsługa administracyjna Pomoc administracyjna, wynagrodzenie administratora, wypożyczanie sprzętu 1 osoba x 9 spotkań x 250 złotych 2 250,00 PLN
Fotograf Przygotowanie relacji z 4 zajęć (pierwsze, ostatnie i 2 zajęcia w trakcie trwania projektu) 4 dni x 1 fotograf x 500 złotych = 2000 złotych 2 000,00 PLN
32 750,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zaprojektowanie działań Przygotowanie koncepcji prowadzonych zajęć, strony internetowej, regulaminy zajęć, zapisów, planów na zajęcia, sprawy organizacyjne itp. I-II.2024
Promocja Promocja zajęć w ramach zadania II-VI.2024
Sprzęt Zakup sprzętu II-III.2024
Przeprowadzenia zajęć Przeprowadzenie zajęć V-VI.2024 V-VI.2024
Rozliczenie Rozliczenie działań VII.2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: Akcja "Rolki - sport dla każdego" ma promować zdrowy i sportowy tryb życia wśród całych rodzin, pokazać jazdę na rolkach oraz sporty wrotkarskie jako aktywność dla wszystkich, opcje spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu i w miłym towarzystwie.
powrót