Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt lokalny - Dzielnica XIV NR 17:

Park Kieszonkowy Stare Czyżyny - zielona enklawa w mieście

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego parku kieszonkowego na Czyżynach. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek m.in. Wydziału Skarbu Miasta. Z opinii wydziału wynika, iż działka wskazana przez Wnioskodawcę projektu jest wyznaczona przez Zespół Zadaniowy ds. „Realizacji projektów mieszkaniowych na terenie Gminy Miejskiej Kraków” na cele ewentualnej realizacji nowych projektów mieszkaniowych takich jak SIM, SAN, kooperatywy mieszkaniowe oraz program „lokal za grunt”. Zgodnie z § 17. ust. 1 pkt. 4. Uchwały NR LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, w ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. W związku z powyższym, projekt wniosku został odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XIV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

330 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Teren między ulicami Dolnomłyńską oraz Dolną, graniczący ze zbiegiem obydwu ulic w ich zachodniej części. Działka nr 109/3, Nowa Huta, obręb 49

Krótki opis projektu

Wyobraź sobie spokojny zakątek blisko domu, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, nacieszyć się zielenią, spędzić aktywnie czas. Można tu usiąść, posłuchać śpiewu ptaków, spacerować, poćwiczyć, porozmawiać z bliskimi, a dzieci się świetnie bawią.

Opis projektu

Projekt zakłada utworzenie ogólnodostępnego parku kieszonkowego na wzór parków tworzonych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. W ramach projektu wykonane zostaną:

  1. Niwelacja terenu (w tym: przekopanie gruntu, wywóz nieczystości, transporty materiałów roślinnych, budowlanych)
  2. Prace związane z wykonaniem trawników
  3. Prace związane z wykonaniem nasadzeń (drzewa liściaste, iglaste, kwiaty, krzewy)
  4. Zastosowanie elementów "żywej architektury" 
  5. Zamontowanie elementów małej architektury (ławki parkowe, kosze na odpady, pojemniki na odchody zwierzęce, piaskownica, karmniki i domki dla ptaków)
  6. Prace związane z wykonaniem nawierzchni ścieżek spacerowych
  7. Ewentualnie zastosowanie oświetlenia, gdyż sąsiednia część ulicy Dolnej jest nieoświetlona
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Stworzenie zielonej mini przestrzeni w tej części Starych Czyżyn będzie z pewnością odebrane bardzo pozytywnie przez wszystkich  okolicznych mieszkańców. Tereny w tym rejonie podlegają w ostatnim czasie intensywnej zabudowie deweloperskiej, niestety z pominięciem tworzenia terenów zielonych i rekreacyjnych. Wnioskowany teren jest natomiast terenem niezagospodarowanym i posiadającym duży potencjał jeśli chodzi o wykorzystanie go w celach rekreacyjnych dla mieszkańców. Stworzenie na nim parku kieszonkowego dałoby mieszkańcom przestrzeń do odpoczynku i rekreacji, nawet w środku gęstej zabudowy. Z miejsca tego mogłyby korzystać zarówno osoby starsze jak i rodziny z dziećmi. Działka na której miałby zostać zlokalizowany park kieszonkowy doskonale nadaje się do urządzenia tam parku kieszonkowego. Jest to teren o stosunkowo niewielkiej powierzchni, z istniejącym już starym drzewostanem. Tego typu inwestycja z pewnością podniesie atrakcyjność tych terenów oraz będzie dowodem na sprawnie prowadzoną politykę zarządzania miejską przestrzenią zieloną. Park powinien pełnić również funkcję buforową między ruchliwą ulicą Nowohucką, a zlokalizowanymi zaraz obok obiektami mieszkalnymi. Zapewni mieszkańcom możliwość rekreacji oraz stworzy możliwość spędzania wolnego czasu na łonie natury w niedalekiej odległości od swojego miejsca zamieszkania.
Efekty realizacji zadania:
  • wzbogacenie ekosystemu miejskiego
  • podniesienie walorów estetycznych silnie zurbanizowanego osiedla
  • zwiększenie atrakcyjności okolicy
  • nowe miejsce rekreacji dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych
  • integracja lokalnych społeczności
 
Stan terenu obecnie: 
 
 
Pzykładowe propozycje zagospodarowania:

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja Wykonanie robót budowlanych 300 000,00 PLN
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 30 000,00 PLN
330 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Dokumentacja projektowa Opracowanie dokumentacji projektowej 2024
Realizacja Wykonanie robót budowlanych 2025

Galeria

powrót