Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVI NR 23:

Dzieciństwo Offline

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XVI Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

37 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Szkoła podstawowa nr 86

Krótki opis projektu

Dzieciństwo offline to propozycja bezpłatnych warsztatów dla dzieci z klas I-VI obejmująca: turniej gier drewnianych z różnych stron świata, warsztat tworzenia własnej książki oraz ilustrowania jej za pomocą litografii.

Opis projektu

Projekt zakłada organizację 10 dni warsztatowych po 3h każdy, przeznaczonych dla dzieci z klas 1-6 (10 grup po 20 osób czyli łącznie 200 dzieci) oraz stworzenie ulotki dla rodziców z listą możliwych hobby czy zadań, których mogą spróbować wspólnie z dzieckiem. Dzień warsztatowy to połączenie 3 kreatywnych warsztatów, każdy po 2 godziny: 1. Turniej gier drewnianych z różnych stron świata. Jego zadaniem jest zintegrowanie dzieciaków, rozbudzenie ciekawości i nauczenie zasad fair play. Dzieci oprócz zabawy poznają ciekawostki o krajach z których pochodzą gry, co będzie też miało wymiar edukacyjny. 2. Warsztat wydawniczy rozbudzający wyobraźnię, ćwiczący małą motorykę i zachęcający do przyjaźni z książką, nie tylko jako czytelnik ale też jako twórca, warsztat tworzenia własnej książki. Potrzebna jest zarówno indywidualna kreacja, jak i praca zespołowa. 3. Warsztat litograficzny w trakcie którego uczestnicy uruchomią swoją wrażliwość i kreatywność. Zajęcia ogólnodostępne dla uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej nr 86 oraz wszystkich zainteresowanych warsztatami, mieszkających w dzielnicy XVI Bieńczyce.

Zajęcia ogólnodostępne z możliwością umówienia się telefonicznie, mailowo i online.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Celem projektu jest aktywizacja kulturowo-edukacyjna oraz integracja dzieci szkół podstawowych z dzielnicy poprzez atrakcyjne i twórcze zagospodarowanie czasu wolnego. Dzieci uczestniczą w proekologicznym i zapobiegającym uzależnieniom turnieju gier drewnianych, promujących czytelnictwo warsztatach wydawniczych oraz wspierających kreatywność warsztatach litograficznych. Projekt zakłada różnorodne i ciekawe aktywności stymulujące mózgi dzieci, wywierające pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty i społeczny oraz kreatywność. Integracyjny charakter zajęć, takich, jak wspólna gra, tworzenie własnej książki czy ilustracji, pomaga w wymianie doświadczeń między uczestnikami i „wymusza” tworzenie się nowych szlaków neuronowych, a tym samym zwiększa możliwości poznawcze dzieci oraz ich umiejętności społeczne. Dodatkowo, na program warsztatów składają się takie aktywności, które docelowo, w wolnym czasie, rodziny / grupy przyjaciół mogą robić wspólnie i które można zamienić na regularne hobby. Bezpłatny dostęp do zajęć gwarantuje możliwość uczestnictwa dzieciom z gorzej sytuowanych rodzin czy też tych z niepełnosprawnością. Charakterystyka długoterminowych skutków Działanie edukacyjne w tym projekcie bazuje na najnowszej wiedzy z zakresu neurodydaktyki, twierdzącej, że efektywność zapamiętywania nowych informacji wzrasta znacząco, gdy mózg zmuszony do wykonywania złożonych operacji na nowych treściach, czyli wykonuje zadania wymagające głębokiego przetwarzania, a także takie, które dzieciom sprawiają radość, pozwalają uwierzyć w siebie i swój wpływ na otoczenie. Realizacja projektu pozwoli dzieciom i młodzieży zapoznać się z nowymi, kreatywnymi formami spędzania wolnego czasu. Zajęcia grupowe ułatwią pogłębianie relacji społecznych. Poprawa relacji z rówieśnikami, bezpośrednio przekłada się na poprawę kondycji psychicznej i zapobieganie chorobom cywilizacyjnym, uzależnieniom i depresji itp. Dodatkowym plusem będzie nabycie przez uczestników warsztatów nowych umiejętności zwiększających kreatywność i rozwijających wrażliwość Reasumując, realizacja projektu wpłynie na rozwój poczucia przynależności i integracji społeczności. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Opracowanie graficzne i druk ulotek dla rodziców i plakatów A4 2 000,00 PLN
Przeprowadzenie warsztatów z grami 1h dla 200 osób x 40zł 8 000,00 PLN
Przeprowadzenie warsztatu książkowego 1h dla 200 osób x 50zł 10 000,00 PLN
Przeprowadzenie warsztatu litograficznego 1h dla 200 osób x 50zł 10 000,00 PLN
Wynajem sali 20 x 3h x 50zł 3 000,00 PLN
Zakup materiałów do przeprowadzenia warsztatów wydawniczych i litograficznych 10zł x 400 osób 4 000,00 PLN
37 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie Nabór uczestników, opracowanie ulotki dla rodziców, zakup materiałów niezbędnych do przeprowadzenia warsztatów luty 2024 – czerwiec 2024
Przeprowadzenie Przeprowadzenie warsztatów marzec 2024 – listopad 2024
Wybór wykonawców zadań projektu Wybór wykonawców zadań projektu styczeń 2024 - luty 2024

Załączniki

Charakterystyka długoterminowych skutków: Celem projektu jest aktywizacja kulturowo-edukacyjna oraz integracja dzieci szkół podstawowych z dzielnicy poprzez atrakcyjne i twórcze zagospodarowanie czasu wolnego. Celem projektu są różnorodne i ciekawe aktywności stymulujące mózgi dzieci, wywierające pozytywny wpływ na ich rozwój osobisty i społeczny oraz kreatywność. Realizacja projektu pozwoli dzieciom i młodzieży zapoznać się z nowymi, kreatywnymi formami spędzania wolnego czasu.
powrót