Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 238:

Historia pisana eko-muralami

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

290 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: 10 różnych lokalizacji na terenie Krakowa. Ściany nośne estakad, tuneli lub mostów bądź innych elementów infrastruktury drogowej.

Dodatkowe lokalizacje: Przykładowe lokalizacje: - Estakada Mateusza Iżyckiego w Krakowie (nad rondem Polsad wzdłuż ul. Lublańskiej oraz alei Bora-Komorowskiego); - Estakada Jacka Kaczmarskiego w Krakowie (nad skrzyżowaniem z ul.Klimeckiego oraz Kuklińskiego); - Estakada nad Rondem Ofiar Katynia. Wskazane lokalizacje są wyłącznie sugerowane i mogą zostać zmienione wedle decyzji miasta.

Krótki opis projektu

Stwórzmy nową atrakcję turystyczną Krakowa! Wymalujmy historię miasta na murach krakowskich estakad. Historia zostanie napisana antysmogowymi muralami tworzonymi przez polskich artystów.

Opis projektu

Projekt polega na wykonaniu 3 murali antysmogowych przedstawiających historię Krakowa. Zostaną one wykonane w różnych lokalizacjach na ścianach infrastruktury drogowej. Murale te będą z jednej strony spełniać rolę edukacyjną, przedstawiając w nowoczesny sposób sceny z historii naszego miasta, a z drugiej strony rolę ekologiczną, gdyż zostaną wykonane specjalnymi, pochłaniającymi smog farbami. Co więcej, murale te mogą stać się nową atrakcją turystyczną naszego miasta, szczególnie dla osób zainteresowanych tzw. street art, czyli sztuką uliczną. Przewidywane jest rozszerzenie projektu w kolejnych latach, poprzez utworzenie kolejnych murali historycznych. 

 
Rozmiar murali zostanie dostosowany do planowanych wydatków. Wedle szacunków całościowy koszt, wraz z oczyszczeniem i zabezpieczeniem ściany, kosztem farb, wysięgnikiem i pracą artystów, waha się w granicach od 130 do 180 zł za metr kwadratowy.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Infrastruktura miejska bywa jałowa i smutna. W miejscach, w których często tworzą się korki można utworzyć antysmogowe murale opowiadające historię naszego miasta. Będą one przykładem nowoczesnego i kreatywnego wykorzystania przestrzeni miejskiej. Spełnią one rolę edukacyjną, estetyczną i ekologiczną. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Przygotowanie projektu 3 murali dostosowanych do konkretnej przestrzeni miejskiej oraz przedstawiających po jednym zdarzeniu z historii Krakowa 40 000,00 PLN
Realizacja zadania Realizacja zadania 250 000,00 PLN
290 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Wykonanie projektu i realizacja zadania Wykonanie projektu i realizacja zadania 2024 r.

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Charakterystyka długoterminowych skutków realizacji zadania: Wykonanie murali przedstawiających historię Krakowa będzie spełniało funkcję edukacyjną jak również ekologiczna z uwagi na użycie farb pochłaniających smog. Murale staną się kolejną atrakcją turystyczną Krakowa w ramach tzw. street art
powrót