Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 213:

Sensoceramiczne spacery i zabawy w krakowskich parkach

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

44 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Zadanie realizowane będzie w krakowskich parkach należących do ZZM

Dodatkowe lokalizacje: Park Jordana, Park Bednarskiego, Park Młynówka Królewska

Krótki opis projektu

Proponuję zorganizowanie spotkań sensoceramicznych w trzech krakowskich parkach, w czasie których tworząc z naturalnego materiału jakim jest glina będziemy pobudzać dłonie dotykiem, umysł słowem, dźwiękiem i zapachem a oczy cudowną parkową zielenią.

Opis projektu

Proponuję zorganizowanie spotkań z sensoceramiką  w trzech krakowskich parkach: Park Młynówka Królewska, Park Bednarskiego oraz Park Jordana. W czasie spotkań uczestnicy będą wykonywać prace z naturalnego materiału jakim jest glina (materiał obojętny ekologicznie), oraz innych materiałów naturalnych (kamienie, liście, gałązki itp).
 
W zależności od odbiorców, którymi mogą być mieszkańcy Krakowa w każdym wieku od maluszka do seniora, w celu podtrzymania w uczestnikach entuzjazmu i odprężenia, warsztaty urozmaicone są różnorodnymi działaniami, tak aby dłonie pobudzać dotykiem, umysł: słowem, dźwiękiem i zapachem, oczy: bodźcami wzrokowymi. Zajęcia są pełne zabaw fizyczno-ruchowych, konstrukcyjnych, ćwiczących precyzyjność i uwagę. Zaprzęgnięte wszystkie zmysły podczas aktywności rozwijają wyobraźnię, kreatywność, wzmacniają siłę sprawczą i poczucie własnej wartości i wyjątkowości.
 
Dla osób dorosłych, czy seniorów warsztaty mogą przybrać formę zajęć wyciszających, kontemplacyjnych, relaksujących. Wtedy, za sprawą dobranych sposobów i okoliczności, entuzjazm przybiera tryb „slow motion”.
 
Dla dzieci zajęcia będą tak przygotowane, aby poprzez zabawę i proces twórczy zadbać o aspekty rozwoju :
-małej i dużej motoryki ,
-twórczej postawy,
-umiejętności wzrokowo-percepcyjnych,
-koordynacji wzrokowo-ruchowej
-świadomości własnego ciała
-umiejętności społecznych
-zdolności koncentracji i uważności
-jest to doskonała forma zajęć relaksujących, odstresowujących z elementami wyciszającymi
 
Ze względu na równe potrzeby poszczególnych grup odbiorców zajęcia będą prowadzone w grupach - dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów oraz rodzinne.
 
W czasie spotkać, spacerów będziemy również poznawać parki, szukać w nich ukrytych, mało uczęszczanych ścieżek, przyglądać się roślinności, szukać zwierząt.
 
Każdy spacer poprowadzą osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Proponuję, aby były to dwie osoby.
 
Zadanie ma charakter : kulturalny, edukacyjny oraz integracyjny.
Warsztaty będą przeprowadzone na wiosnę (maj/czerwiec 2024) stąd nasz pomysł, aby każdy uczestnik dodatkowo został obdarowany sadzonkami, celulkami, czy nasionkami, dzięki którym będzie mógł po powrocie do domu stworzyć swój kawałek zielonego - parapetu, balkonu, czy ogródka.
 

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Autorem zdjęć jest Przemysław Lasoń.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Ostatnie czasy to ciągły bieg, ciągły stres.... potrzebujemy (zarówno dzieci, jak i dorośli, czy seniorzy) chwili czasu dla siebie, chwili odpoczynku i szukamy ich w swojej codzienności. Często jednak nie znajdujemy. Warsztaty w formule zgodnej w naturą - naszą, jak i otaczającej naz zieleni mają za zadanie ułatwić odpoczynek i pokazać - jak w  prosty sposób samodzielnie każdy z nas może o siebie i swoich bliskich zadbać. Dodatkowo warsztaty będą prowadzone w otwartej formule (choć liczba osób biorących w nich jednocześnie będzie ograniczona), co sprzyjać będzie sąsiedzkiej integracji.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
warsztaty sensoceramiki, zakup sadzonek, promocja warsztaty sensoceramiki, zakup sadzonek, promocja 44 000,00 PLN
44 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
warsztaty sensoceramiki, zakup sadzonek, promocja warsztaty sensoceramiki, zakup sadzonek, promocja 2024
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada zorganizowanie warsztatów sensoceramicznych zarówno dla dzieci, ja i dla osób dorosłych i seniorów. Realizacja zadania zachęci okolicznych mieszkańców do rekreacji i spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz wpłynie pozytywnie na ich jakość życia.
powrót