Zielone miejsce spotkań sąsiedzkich na Klinach
Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica X Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.
Lokalizacja
Główna lokalizacja: Ul. Komuny Paryskiej, numer ewidencyjny działki nr 76/30, obr 69
Krótki opis projektu
Zadanie przewiduje zaprojektowanie i wykonanie pergoli osłaniającej od słońca stoły i ławki w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Klinówka wraz z nasadzeniami kwitnących pnączy, co umożliwi sąsiedzkie spotkania w sezonie letnim w godzinach południowych.
Opis projektu
Przedmiotem projektu jest zaprojektowanie i wykonanie wolnostojącej konstrukcji ceglano-metalowej o wymiarach ok 5 m szerokość x 7 m długość (wizualizacja - fot. 2) wraz z nasadzeniami pnączy i roślin kwitnących (pachnące róże pnące, powojniki) w Krakowskim Ogrodzie Społecznym Klinówka, zlokalizowanym na osiedlu Kliny Zacisze przy ulicy Komuny Paryskiej. Wykonanie nasadzeń powinno zostać poprzedzone wymianą ziemi w miejscu posadowienia roślin na żyzne, przepuszczalne i próchnicze podłoże.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. W przypadku braku możliwości realizacji zadania na wskazanej działce konieczne będzie wskazanie nowej lokalizacji. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.
Podane ceny w kosztorysie projektu są cenami orientacyjnymi, które zostaną szczegółowo określone przez Projektanta na etapie opracowywania dokumentacji projektowej.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Krakowski Ogród Społeczny Klinówka, funkcjonuje od 2018 roku na osiedlu Kliny Zacisze. W 2021 roku przeszedł gruntowną modernizację dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego zrealizowanego w 2021 r. Z roku na rok staje się coraz popularniejszym miejscem z którego chętnie korzysta lokalna społeczność osiedla Kliny, w tym głównie rodzice z dziećmi.
Użytkownicy ogrodu odwiedzają ogród w różnych celach:
jest stała grupa ogrodników dbających o ogród na co dzień, przychodzą grupy dzieci z okolicznych szkół na warsztaty i lekcje przyrodnicze, często też pomagają ogrodnikom sadząc rośliny samodzielnie a później dbając o ich rozwój; ogród odwiedzają studenci z krakowskich uczelni, których przede wszystkim interesuje aspekt społecznościowy tej inicjatywy; niemniej jednak główną grupą odbiorców ogrodu są osoby korzystające z niego w celach rekreacyjnych i spacerowych, odpoczywając i korzystając z elementów małej architektury - leżaków, ławeczek i stołów z ławami.
W sezonie letnim, wykorzystanie ław i stołów w ogrodzie (fot. nr 1) jest jednak mocno ograniczone z uwagi na wysokie nasłonecznienie tego miejsca, wzmocnione dodatkowo przez ciepło które "oddają" do otoczenia płyty chodnikowe na których posadowione są te elementy. Wszelkie letnie sąsiedzkie spotkania i wypoczynek w tym miejscu, staje się możliwy de facto dopiero po godzinie 18-tej, kiedy upał przestaje być dotkliwy.
Stanowi to uciążliwość zarówno dla osób korzystających z Klinówki w okresie letnim w ciągu dnia (głównie rodzice z małymi dziećmi, uczniowie szkół podstawowych odwiedzający ogród podczas lekcji oraz seniorzy z sąsiedztwa), jak i dla samych ogrodników, którzy chcieliby omówić bieżące tematy związane z prowadzeniem ogrodu, ale muszą z tym czekać do godzin wieczornych. Wcześniej z powodu upału zwyczajnie nie da się tam komfortowo usiąść.
Na osiedlu Kliny bardzo brakuje miejsc sąsiedzkich spotkań. Takich, gdzie można wpaść w lecie pograć w planszówki, zrobić piknik, czy zorganizować spotkanie przyjacielskie na świeżym powietrzu. Nasza diagnoza związana potrzebą istnienia miejsca spotkań na osiedlu bardzo mocno potwierdziła się początkiem tego roku, kiedy na Klinach otwarto filię Centrum Kultury Podgórza - Fort Borek i okazało się, że w zasadzie nie ma tam zaplanowanej przestrzeni, która może służyć do spotykania się społeczności lokalnej w celu np. zorganizowania wieczoru gier planszowych. (Ostatecznie przestrzeni na gry w planszówki użyczyła mieszkańcom grzecznościowo Biblioteka Piosenki Polskiej, której siedziba zlokalizowana jest w Forcie Borek, niemniej problem całorocznego, nieodpłatnego miejsca spotkań dla mieszkańców wciąż istnieje).
Pierwszym krokiem w kierunku jego częściowego rozwiązania, jest stworzenie zielonego, zacienionego a przy tym kolorowego, kwitnącego i pachnącego miejsca sąsiedzkich spotkań, który w sezonie letnim stanowiłby wspaniałą przestrzeń całodziennego odpoczynku, a dodatkowo podniosłoby atrakcyjność wizualną samego ogrodu. Nasadzenia z pnączy kwitnących takich jak powojniki i róże pnące (powtarzające kwitnienie), dodatkowo byłoby doskonałym miejscem zdobywania pokarmu dla owadów zapylaczy wspierając bioróżnorodność.
Kliny to osiedle, które z roku na rok coraz bardziej się rozrasta. Biorąc pod uwagę plany zagospodarowania przestrzennego, w najbliższym czasie możemy spodziewać się jego dalszej rozbudowy i wprowadzenia kolejnych tysięcy nowych mieszkańców. Tym istotniejsze z perspektywy lokalnych aktywistów, którym leży na sercu los wspólnoty osiedla, ale też - jak wierzymy - z perspektywy Miasta Krakowa, jest tworzenie warunków do budowania relacji sąsiedzkich, wspieranie powstawania więzi społecznych i okazji do lepszego poznawania się w działaniu. Zależy nam aby Kliny przestały być wyłącznie sypialnią na suburbiach, a stały się miejscem w którym można atrakcyjnie spędzić czas i nie trzeba w tym celu jechać do centrum miasta.
Istniejący ogród społeczny oraz stworzenie w nim zielonego, cienistego miejsca sąsiedzkich spotkań, mogą fantastycznie na te potrzeby odpowiadać.
Nazwa | Opis | Koszt |
---|---|---|
Dokumentacja projektowa | Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji i uzgodnień | 10 000,00 PLN |
Roboty budowlane | Realizacja robót budowlanych wraz z nasadzeniami | 40 000,00 PLN |
50 000,00 PLN |
Nazwa | Opis | Data |
---|---|---|
Dokumentacja projektowa | Opracowanie kompletnej dokumentacji projektowo - kosztorysowej wraz zniezbędnymi decyzjami i uzgodnieniami | 2024 |
Roboty budowlane | Realizacja robót budowlanych w oparciu o opracowaną dokumentację projektową | 2024 |