Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica XVIII NR 61:

Domki dla Jeży! etap 3

Projekt odrzucony: Projekt zakłada utworzenie specjalnych ekostref z tabliczkami i domkami dla jeży oraz podjęcie działań informacyjno-edukacyjnych. Na etapie wstępnej weryfikacji przedmiotowy projekt został poddany ocenie merytoryczno-prawnej oraz wysłany do opinii do różnych jednostek. Projekt koliduje z prowadzonymi obecnie przez Zarząd Zieleni Miejskiej zadaniami budżetu obywatelskiego BO.D18.54/22 Domki dla Jeży! Kontynuacja oraz BO.OM.134/22 Domki dla Jeży w Krakowie!. W ramach wymienionych zadań zaplanowane zostało przeprowadzenie kompleksowej ekspertyzy w zakresie kontroli stanu i faktycznego użytkowania istniejących domków dla jeży, ich czyszczenia i konserwacji, wyznaczenie lokalizacji dla nowych domków oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych w zakresie niesienia niezbędnej pomocy jeżom oraz ich zwyczajów i zachowań. Ww. zadania realizowane są w trybie dwuletnim, tj. w latach 2023-2024. Wyniki ekspertyzy w zakresie użytkowania istniejących domków wykażą, czy zasadne jest lokalizowanie na terenie miasta nowych domków. Zgodnie z zapisami uchwały nr LI/1410/21 Rady Miasta Krakowa z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa § 17. 1. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty: 4) które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Mając na względzie powyższe, projekt zostaje odrzucony.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt lokalny - Dzielnica XVIII Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

50 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: dzielnica 18

Krótki opis projektu

Projekt zakłada posadowienie domków dla jeży oraz podjęcie działań kontrolnych w kolejnym roku. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy bytu jeży na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta, oraz polepszy świadomość mieszkańców na temat pożytków i sposo

Opis projektu

Projekt zakłada posadowienie domków dla jeży oraz podjęcie działań kontrolnych w kolejnym roku. Działania mają polegać na m.in. kontroli stanu technicznego zamontowanych domków, czyszczenia ich, dezynfekcji w terminach dogodnych z punktu widzenia braku występowania w nich jeży.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bioróżnorodności środowiska oraz warunków życia jeży w mieście. Ponadto podwyższy świadomość mieszkańców i zwróci uwagę na potrzebę ochrony tych pożytecznych ssaków.
 
Lokalizacje znajdują się na terenie Dzielnicy XVIII Nowa Huta
 
Zakres projektu BO będzie realizowany do wysokości środków finansowych. Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie BO, które spełniłyby jego podstawowe założenia.
Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jeże potrzebują schronienia na zimę
Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko.

Jeże potrzebują ludzkiej pomocy
Jeśli przed nadejściem zimy jeż waży mniej niż 700 gramów, to obudzi się w środku zimy i prawdopodobnie zginie. Chyba, że pomoże mu człowiek!

Pamiętajmy, że wszystkie gatunki jeży występujące w Polsce podlegają ochronie częściowej. Oznacza to m.in., iż w stosunku do jeża obowiązuje zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia.
Kochamy i akceptujemy je prawie wszyscy, chcemy im pomagać, ale żeby robić to dobrze i ich nie skrzywdzić powinniśmy lepiej poznać ich potrzeby życiowe i zwyczaje, dlatego proponujemy spotkania edukacyjne i wydanie materiałów informacyjno-edukacyjnych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Realizacja zadania realizacja zadania, analiza przyrodnicza, działania kontrolne w kolejnym roku 50 000,00 PLN
50 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
analiza przyrodnicza Wykonanie analizy przyrodniczej pierwsza połowa 2024
Realizacja zadania Realizacja zadania 2023
Działania kontrole Działania kontrole w kolejnym roku wymienione w opisie projektu 2024
powrót