Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 242:

Tężnia dla Mistrzejowic

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 520 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Planty Mistrzejowickie

Krótki opis projektu

Budowa małej tężni solankowej na terenie Plant Mistrzejowickich. Powietrze, wokół tężni jest nasycone cennymi mikroelementami, stosuje się je w różnego rodzaju kuracjach. Korzystanie z nich ma na celu poprawienie kondycji naszego organizmu.

Opis projektu

Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem. Wspiera on leczenie chorób dróg oddechowych, a także pomaga oczyścić drogi oddechowe z szeregu zanieczyszczeń, jakie codziennie wdychamy, szczególnie smogu. Powstanie tężni jest niezbędne ze względu na zły stan powietrza w Krakowie, który wymaga troski i podjęcia wszelkich działań wspierających zdrowie mieszkańców w szczególności w zakresie chorób układu oddechowego.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Projekt jest odpowiedzią na wielokrotnie zgłaszane potrzeby mieszkańców Mistrzejowic. Tężnie solankowe cieszą się ogromną popularnością wśród wszystkich mieszkańców dużych miast. Tężnie, które powstały już na terenie Krakowa są bardzo oblegane, dodatkowo ich umiejscowienie sprawia, że nie wszyscy mieszkańcy mogą z nich skorzystać choćby nawet z uwagi na utrudniony dojazd. Dlatego tak istotne jest, aby powstawały kolejne obiekty tego typu.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Wykonanie projektu, uzyskanie niezbędnych zezwoleń. 50 000,00 PLN
Realizacja Budowa tężni zgodnie z projektem. 1 470 000,00 PLN
1 520 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Wykonanie projektu, uzyskanie niezbędnych zezwoleń. 2024
Realizacja Budowa tężni zgodnie z projektem. 2025
Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada budowę ogólnodostępnej tężni solankowej oraz zagospodarowanie jej otoczenia na terenie Plant Mistrzejowqickich. Specyficzny leczniczy mikroklimat, zielone otoczenie oraz mała architektura pozytywnie wpłyną na atrakcyjność dzielnicy XV Mistrzejowice oraz przyczynią się do poprawy zdrowia Mieszkańców.
powrót