Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt ogólnomiejski NR 250:

Zielona energia –niższy rachunek za prąd

Projekt odrzucony: Zadanie Budżetu Obywatelskiego pn. „Zielona energia – niższy rachunek za prąd” o nr BO.OM 250/23 zakłada zainstalowanie paneli fotowoltaicznych o mocy sumarycznej 150 kW na budynkach mieszkalnych w miarę możliwości we współpracy ze spółdzielniami zlokalizowanych w 8 dzielnicach Miasta Krakowa, a głównym celem projektu jest odciążenie rachunków za prąd mieszkańców Krakowa. Projekt jest niezgodny z wymogami wynikającymi z § 17 ust.1 pkt 1, 2, 4, 5, 6, 7 uchwały RMK nr LI/1410/21 z dnia 13 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Zakłada realizację inwestycji na budynkach osób fizycznych lub spółdzielni mieszkaniowych, czym uniemożliwia wszystkim albo ogółowi mieszkańców nieodpłatną możliwość korzystania z efektów realizacji projektu. Szacowany koszt wynosi 1 686 000,00 zł, a więc przekracza limit finansowy projektów ogólnomiejskich. W ramach procedury budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami Prezydenta. Dla instalacji fotowoltaicznych realizowanych na terenie miasta funkcjonuje program rozwoju odnawialnych źródeł energii na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Wnioskodawczyni nie przedstawiła oświadczeń o gotowości do współpracy zarządców budynków mieszkalnych lub spółdzielni, na których miałaby zostać wykonana instalacja PV. Projekt stoi w sprzeczności z art. 18 ustawy Prawo energetyczne, który stwierdza, że do zadań własnych gminy nie należy wytwarzanie energii elektrycznej. W ramach projektu zostały wskazane tylko dzielnice Miasta Krakowa, brak jest wskazania 30 lokalizacji obiektów, na których instalacje PV o mocy 5 kW miałyby zostać wykonane. Ponadto w projekcie załączono harmonogram, który nie jest realny do wykonania zadania. Opracowanie projektu wymaga wykonania ekspertyz stanu technicznego oraz nośności konstrukcji dachów budynków pod względem ich dopuszczalnego obciążenia. W przypadku budynków stanowiących zabytki wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków oraz położonych na obszarze układu urbanistycznego wymagane jest uzyskanie zgody Miejskiego Konserwatora Zabytków i decyzji o pozwoleniu na budowę.

Edycja Budżet Obywatelski 2023 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

675 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Stare Miasto

Krótki opis projektu

Jak dobrze wiemy, od wybuchu wojny na Ukrainie rachunki za prąd poszły w górę – jest to spowodowane głównie niedoborem paliw kopalnych. Poprzez instalację solarów poprawimy czystość powietrza i obniżymy Twoje rachunki za prąd.

Opis projektu

Mieszkańcy Krakowa od lat cierpią z powodu smogu –– dodatkowo przez wojnę w Ukrainie doszły do tego
ekstremalnie wysokie ceny energii spowodowane tym, że polska energetyka od lat opiera się na paliwach
kopalnych; chcemy to zmienić poprzez instalację solarów na budynkach należących do miasta.

 
Solary będą podłączone do sieci miejskiej –– za ich pomocą będziemy produkować ''''darmowy prąd'''' ––
ograniczymy smog, jednocześnie obniżając Twoje rachunki za energię. Jednym słowem "oddychaj lepiej i płać
mniej".

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jako mieszkańcy Krakowa płacimy coraz wyższe rachunki za prąd –– w obliczu wszechobecnej inflacji, gdzie koszty wszystkiego, w tym jedzenia, idą w górę, musimy coraz częściej rezygnować z przyjemności.

 
Za pomocą zamontowania solarów o łącznej mocy 150kW zamierzamy wprowadzić większą różnorodność do krakowskich źródeł energii –– prąd ze słońca jest darmowy i dostarczenie go do sieci miejskiej spowoduje spadek cen energii ze względu na większą różnorodność jej źródeł.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Panele fotowoltaiczne Źródło prądu ze słońca (150 kW) 450 000,00 PLN
Instalacja Paneli Fotowoltaicznych 225 000,00 PLN
675 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie projektu Pierwsza połowa 2023 roku 2023
Realizacja projektu Druga połowa 2023 roku 2023

Galeria

powrót