Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 22:

ŁĄCZYMY BRZEGI: BUDUJEMY/REMONTUJEMY MOSTY i KŁADKI RUDAWY 2

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

660 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Kładka piesza obecnie zlokalizowana jest przy przy ul. Becka w rejonie skrzyżowania z ulicą Marynarską; okolice ul. Brzegowej od strony północnej. Nr działki: 191/1, obręb K-7 Krowodrza

Krótki opis projektu

Od Salwatora po Balice wzdłuż rzeki Rudawy ciągnie się trasa, której słabym ogniwem są przeprawy: MOSTY i KŁADKI PIESZE. Dotychczasowe Przeprawy przez rzekę to przestarzałe elementy infrastruktury, który trzeba koniecznie poprawić!

Opis projektu

Od 2023 roku mieszkańcy obserwują powstawanie utwardzonej ścieżki, która umożliwi rowerzystom, pieszym, oraz osobom poruszającym się np. na wózkach inwalidzkich czy z wózkami dziecięcymi zbliżyć się do rzeki Rudawy i jej okolic. Od Salwatora po Balice ciągnie się trasa której słabym ogniwem są MOSTY i KŁADKI PIESZE. Przeprawa przez rzekę to słaby element, który trzeba koniecznie poprawić! Głosując na ten projekt dajesz szansę bardziej bezpiecznej i komfortowej podróży w głąb przyrody otaczającej rzekę Rudawę. Poprawmy MOSTEK przy ul. Becka, w skrzyżowania z ul. Marynarską. Ma on obecnie około 35 m długości i około 1 m szerokości. Gdy ścieżka na wałach Rudawy zostanie otwarta szacuję że wzrost ilości użytkowników będzie co najmniej kilkukrotny – pojawią się też nowi użytkownicy łyżworolek, hulajnóg, deskorolek i oczywiście wzrośnie liczba dotychczasowych użytkowników. Dla zapewnienia bezpieczeństwa tym ludziom trzeba zadbać o punkty przeprawy z jednego brzegu Rudawy na drugi. Przy obcej szerokości są to kładki ruchu jednostronnego – tylko piesi mogą się wyminąć jednocześnie poruszając w 2 rożnych kierunkach, rowerzyści, osoby z wózkami muszą poruszać się wahadłowo. Potrzebna jest nowa, szersza i bezpieczniejsza przeprawa na miarę XXI wieku. Warto rozważyć także wykorzystanie elementów istniejącej kładki lub jej infrastruktury, by ułatwić realizację zadania.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Chociaż ciężko znaleźć informację dotyczącą ilości osób korzystających do tej pory z wałów Rudawy, można śmiało szacować że w skali roku korzysta z nich od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób (oczywiście nieco mniej osób zimą, niż latem). Jest wśród nich wielu pieszych, biegaczy, właścicieli psów, obserwatorzy awifauny, całe rodziny spacerujące w weekendy, rowerzyści którzy korzystają z rekreacji i rowerzyści, którzy omijają drogi samochodowe i korzystający z wałów rudawy jako bezpieczniejszej i piękniejszej krajobrazowo trasy do pracy, przedszkoli i szkół i do sklepów. Gdy ścieżka na wałach Rudawy zostanie otwarta w roku 2024 szacuję, że wzrost ilości użytkowników będzie co najmniej kilkukrotny – pojawią się też nowi użytkownicy łyżworolek, hulajnóg, deskorolek i oczywiście wzrośnie liczba dotychczasowych użytkowników. Dla zapewnienia bezpieczeństwa tym ludziom trzeba zadbać o punkty przeprawy z jednego brzegu Rudawy na drugi. Przy obcej szerokości są to kładki ruchu jednostronnego – tylko piesi mogą się wyminąć jednocześnie poruszając w 2 rożnych kierunkach, rowerzyści, osoby z wózkami muszą poruszać się wahadłowo. 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Koszty projektowe Opracowanie projektu oraz wymaganych pozwoleń 60 000,00 PLN
Wykonanie Wykonanie nowej kładki, zgodnie z opracowanym projektem 600 000,00 PLN
660 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt i realizacja Wykonanie zadania polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej, uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz wykonanie prac 2025 rok

Galeria

powrót