Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 82:

Krakowianka na Skwerze Praw Kobiet

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

134 750,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Skwer Praw Kobiet. Jednostka ewidencyjna: Śródmieście. Numer obrębu: S-145. Numer działki: 153, 159.

Krótki opis projektu

Skwer Praw Kobiet przy ul. Retoryka jest miejscem, gdzie odbywały się liczne manifestacje i protesty w obronie praw kobiet. W tym miejscu stanie rzeźba, która w sposób symboliczny wyrażać będzie krzyk o prawa do życia i walkę o godność.

Opis projektu

Projekt zakłada realizację rzeźby Krakowianki i aranżację części skweru Praw Kobiet wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia w zakresie remontu nawierzchni, projektu zieleni i iluminacji. 
Będzie to rzeźba z brązu umieszczona na cokole z kamienia naturalnego wielkości ok. 170 cm. Forma ma być współczesna, ale ujęta w konwencji rzeźby klasycznej, zatopionej w lokalnej architekturze i otaczającym krajobrazie. Realizacja będzie honorować walkę o prawa obywatelskie i sprzeciw wobec opresji kulturowej/społecznej/politycznej kobiet. ”Krakowianka” stanie w miejscu licznych zgromadzeń mieszkańców Krakowa na skwerze przy ulicy Retoryka. 
Pomysłodawczynie projektu inspirowały się twórczością wybitnego, uznanego na całym świecie, krakowskiego rzeźbiarza Tomasza Górnickiego. Rzeźba “Krakowianki” ma wywoływać, podobnie jak prace Górnickiego, emocje, dyskusje i nie być jednoznaczna w interpretacji.

Rzeźba znajdzie się w otoczeniu rabat kwiatowych i niskich krzewów, w założeniu kwitnących od wiosny do jesieni. Mogą to być: kwiaty ozdobne i pachnące zioła. Nie zabraknie również ławek.
Autorkami projektu są:
Dagmara Merecik, Violetta Bratuń, Olga Lany, Regina Cyganik, Ewa Bielecka, Danuta Górszczyk, Renata Granat, Małgorzata Tujko.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Skwer Praw Kobiet to miejsce obecnie zaniedbane, zasługujące na rewitalizację i przewrócenie go mieszkańcom Krakowa. Rzeźba będzie do tego pierwszym krokiem. Celem jej realizacji jest upamiętnienie wielu protestów kobiet, odbywających się na przestrzeni ostatnich lat oraz stworzenie miejsca dla przyszłych spotkań i dyskusji dotyczących praw kobiet. Ulica Retoryka i jeden ze skwerów, który później dzięki inicjatywie miejskich radnych otrzymał nazwę Skwer Praw Kobiet, były w ostatnich latach przestrzenią demonstracji i spotkań. Dziś zasługuje nie tylko na nazwę własną, ale także rzeźbę, która przyciągać będzie uwagę turystów i przypominać pamiętne wydarzenia mieszkańcom miasta. To będzie także ozdoba tego fragmentu Krakowa. 
Chodzi o to żeby rzeźba przyciągała mieszkańców, którzy mogliby w jej otoczeniu spotykać się i odpoczywać. Naszym celem jest, aby Skwer Praw Kobiet stał się ulubionym miejscem spotkań mieszkańców.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Odlew popiersia Koszty materiałów (glina, forma silikonowa, brąz) + koszty odlewni 11 000,00 PLN
Kamienny cokół Koszty budowy cokołu - cokół wraz z okładziną i posadowieniem 16 500,00 PLN
Grawer Kucie liter z montażem 2 750,00 PLN
Remont nawierzchni w najbliższym otoczeniu rzeźby ok. 100 m2 49 500,00 PLN
Nasadzenia zieleni ok. 25 m2 16 500,00 PLN
Iluminacja obiektu Rekomendacja użycia zasilania z najbliższego przyłącza 16 500,00 PLN
Dokumentacja projektowa Dokumentacja 22 000,00 PLN
134 750,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt rzeźby Wykonanie projektu rzeźby przez artystę II poł. 2024 r.
Wykonanie rzeźby Autorska realizacja projektu i wykonanie cokołu 2024/2025
Dokumentacja projektowa Dokumentacja dotycząca rzeźby i jej otoczenia oraz iluminacji II poł. 2024 r.
Remont nawierzchni Prace remontowe najbliższego otoczenia rzeźby wiosna 2025 r.
Realizacja nasadzeń Nasadzenie zaplanowanych roślin w najbliższym otoczeniu rzeźby wiosna 2025 r.
Osadzenie rzeźby Umieszczenie rzeźby na cokole w wybranej lokalizacji wiosna 2025 r.
Realizacja iluminacji Umieszczenie wokół rzeźby specjalnie zaprojektowanego oświetlenia wiosna 2025 r.
Zakończenie projektu Zakończenie projektu - odsłonięcie rzeźby lato 2025 r.

Galeria

powrót