Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 79:

Książka bliżej nas

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

300 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Biblioteka Kraków pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3, 31-154 Kraków

Krótki opis projektu

Wzbogacenie księgozbioru Biblioteki Kraków o nowości wydawnicze z różnych dziedzin w formie tradycyjnej oraz kodów do e-booków i audiobooków. Organizacja licznych wydarzeń kulturalnych dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

Opis projektu

W Polsce co roku publikowanych jest kilkanaście tysięcy nowych tytułów, stąd konieczność uzupełniania i wzbogacania księgozbioru Biblioteki Kraków o nowości wydawnicze z różnych dziedzin dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zakupione audiobooki i kody do platform udostępniających e-booki ułatwią dostęp do literatury. Odbiorcami będą także dzieci i młodzież, dla których zakupione zostaną książki sensoryczne, komiksy, gry planszowe i elektroniczne. Przyczyni się to do zwiększenia dostępności do kultury i wiedzy dla różnych grup społecznych. Organizacja pikniku literackiego będzie sprzyjać integracji mieszkańców miasta oraz stanie się okazją do współpracy międzypokoleniowej. Spotkania i warsztaty będą wspierać rozwój, kreatywność i zainteresowania odbiorców. Projekt zakłada aktywizację seniorów poprzez warsztaty treningu umysłu, wspólne wyjścia i spotkania w ramach lokalnej społeczności.
W ramach projektu zaplanowano:
- zakup kodów dostępu do platformy udostępniającej e-booki i audiobooki,
- zakup nowości wydawniczych (książek, audiobooków, gier planszowych i elektronicznych),
- zakup książek i zabawek sensorycznych,
- organizację spotkań z autorami książek, blogerami, artystami, podróżnikami,
- organizację warsztatów i spotkań, m.in.: plastycznych, teatralnych, treningu pamięci dla seniorów, itp., 
- organizację pikniku literackiego.
Projekt ma na celu wsparcie rozwoju czytelnictwa, rozwijanie twórczego myślenia, poszerzanie wiedzy, spędzanie czasu offline oraz propagowanie integracji w lokalnej społeczności.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Realizacja zadania pozwoli na regularne odnawianie księgozbioru Biblioteki Kraków oraz umożliwi mieszkańcom miasta udział w licznych działaniach kulturalno-edukacyjnych. Zakupione książki, audiobooki, kody do e-booków, komiksy i gry są dostępne bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców Krakowa. Projekt wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z integracją sensoryczną i pomoże w zwiększeniu dostępu do książek i zabawek z tego zakresu.
Dla każdego dziecka, niezależnie od sytuacji finansowej rodziny, powinna istnieć możliwość twórczego rozwijania się i zdobywania wiedzy. Niestety, często opłaty za zajęcia pozaszkolne wykluczają z udziału w nich. Projekt gwarantuje równy dostęp do różnorodnych warsztatów wspierających rozwój dzieci i młodzieży, zapewniając im możliwość spędzenia czasu w kreatywny sposób, poszerzający horyzonty i uczący wyrażania siebie.
Poprawa pamięci, koncentracji, szybkości przetwarzania informacji oraz rozwój abstrakcyjnego myślenia poprawiają nasz komfort życia. Czujemy się pewniej i z większą ochotą angażujemy się w różnorodne aktywności, co przeciwdziała wykluczeniu społecznemu i poczuciu samotności. Warsztaty treningu pamięci dla seniorów dostarczą im nowych bodźców i pozwolą zachować wysoką sprawność umysłową, a co za tym idzie, niezależność i samodzielność.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Zakup kodów do platformy udostępniającej e-booki Zakup kodów do platformy udostępniającej audiobooki oraz książki w formie elektronicznej, które można czytać na smartfonie, czytniku czy tablecie. 90 000,00 PLN
Zakup nowości wydawniczych: książek, audiobooków, gier, komiksów. Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, audiobooków, gier planszowych i elektronicznych. 118 000,00 PLN
Zakup książek i zabawek sensorycznych Zakup książek i zabawek sensorycznych 10 000,00 PLN
Koszt warsztatów i spotkań autorskich Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, podróżnikami itp. 50 000,00 PLN
Piknik literacki Organizacja pikniku literackiego 30 000,00 PLN
Koszty promocji zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. 2 000,00 PLN
300 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zakup kodów do e-booków Zakup kodów do platformy udostępniającej audiobooki i książki w formie elektronicznej I-II kwartał 2025 r.
Zakup nowości wydawniczych: książek, audiobooków, gier Zakup nowych książek z zakresu literatury pięknej, popularnonaukowej, audiobooków, gier planszowych i elektronicznych. I-IV kwartał 2024 r.
Zakup książek i zabawek sensorycznych Zakup książek i zabawek sensorycznych I-IV kwartał 2025 r.
Warsztaty i spotkania Organizacja warsztatów i spotkań autorskich z pisarzami, blogerami, artystami itp. I-IV kwartał 2025 r.
Piknik literacki Organizacja pikniku literackiego II-III kwartał 2025 r.
Promocja zadań w ramach projektu Druk naklejek, tabliczek, plakatów informujących o organizowanych wydarzeniach. I-IV kwartał 2025 r.
powrót