Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 155:

Pumptrack pod Lasem Wolskim

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

530 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=12TCoC22p-raGFJrD4jlO9c5oJAUbftE&usp=sharing

Krótki opis projektu

Celem projektu jest stworzenie pumptracku, czyli specjalnego toru rowerowego z muldami i zakrętami, który służy do treningu i zabawy dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności.

Opis projektu

Głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności i atrakcyjności infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w zachodniej części Krakowa, gdzie obecnie brakuje takich obiektów. Lokalizacja pumptracku pod Lasem Wolskim świetnie wpisuje się w już istniejące tereny do jazdy na rowerze w lesie. Jazda na torze rowerowym w tej okolicy będzie świetnym uzupełnieniem treningów licznej grupy rowerzystów z całego miasta przyjeżdżających do Lasu Wolskiego.
 
Projekt zakłada budowę przynajmniej dwóch pętli o nawierzchni asfaltowej - jednej łatwiejszej z której bez problemu będą mogły korzystać najmłodsi oraz drugiej dla bardziej zaawansowanych użytkowników toru. Powierzchnia obiektu minimum 1000m2.
 
Oprócz budowy pumptracku, projekt zakłada również zagospodarowanie terenu w pobliżu toru rowerowego. W ramach projektu zamontowane zostaną ławki, stoliki piknikowe oraz stojaki rowerowe, aby zapewnić miejsce odpoczynku i relaksu dla użytkowników pumptracku i innych odwiedzających. Zainstalowane zostaną także kosze na śmieci w strategicznych miejscach. 
Ponadto w bezpośrednim otoczeniu toru zostaną wykonane prace ogrodnicze: posianie trawy, nasadzenia drzew w pobliżu stolików i ławek, tak by dawały cień odpoczywającym. Chcemy by obiekt stał się przyjazną i zieloną przestrzenią dla wszystkich miłośników aktywności na świeżym powietrzu.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pumptrack to doskonały sposób na aktywne spędzanie czasu wolnego, poprawę kondycji, refleksu i równowagi, a także integrację społeczności lokalnej. Jazda na pumptracku jest świetnym rozszerzeniem treningów rowerowych dla każdego. Jazda na torze angażuje wszystkie grupy mięśniowe i jest niesamowicie wymagająca fizycznie.
 
Pumptrack przyciąga również małe dzieci, które czerpią frajdę z pokonywania nierówności i zakrętów na torze. Taka jazda pozwala im w bezpieczny sposób oswoić się z rowerem i jazdą w trudniejszym terenie. 
 
Pumptrack jest obiektem stworzonym do dobrej zabawy. Ułożona w pętlę trasa, dzięki odpowiednio wyprofilowanym zakrętom
i przeszkodom umożliwia rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania (odpychania się). Taki rodzaj infrastruktury stanowi także wyzwanie i miejsce do treningów dla doświadczonych zawodników.
 
Obecnie w Krakowie istnieje TYLKO JEDEN pumptrack w Parku Lotników https://www.youtube.com/watch?v=EVGfSbF2rX4
 
Pozytywne oddziaływania projektu:
  • Przeciwdziałanie otyłości wśród młodzieży i dzieci poprzez regularną aktywność ruchową na świeżym powietrzu.
  • Miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, które sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych - przeciwdziałanie izolacji społecznej.
  • Dobra alternatywa dla godzin spędzanych przed ekranami telefonów czy komputerów.
  • Estetyczny i bezpieczny obiekt przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
projekt opracowanie projektu budowy toru oraz dodatkowych elementów infrastruktury 30 000,00 PLN
realizacja przygotowanie terenu oraz uformowanie nasypów, wykonanie nawierzchni, montaż dodatkowej infrastruktury, prace ogrodnicze - posianie trawy oraz nasadzenia drzew 500 000,00 PLN
530 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
realizacja realizacja 2025

Galeria

powrót