Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 137:

PARK RZECZNY PO ZACHODNIEJ STRONIE WILGI - ETAP 1

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Obszar po zachodniej stronie rzeki Wilgi, pomiędzy ul.Kobierzyńską, ul.Kapelanka i ul.Jana Brożka

Krótki opis projektu

PARK RZECZNY PO ZACHODNIEJ STRONIE WILGI - ETAP 1 uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom zadrzewionego terenu po zachodniej stronie rzeki oraz stworzenie projektu przyszłego parku rzecznego na tym obszarze, w oparciu o konsultacje społeczne.

Opis projektu


Celem projektu jest uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom zielonego obszaru o powierzchni ponad 3ha, położonego na zachodnim brzegu Wilgi oraz stworzenie projektu parku, który miałby tam powstać w przyszłości.
 
 
 

Co ważne, projekt Parku miałby zostać stworzony w oparciu o oczekiwania i potrzeby mieszkańców, wyrażone podczas spotkań w ramach konsultacji społecznych.
 
Zaniedbany obecnie obszar jest cenny zarówno przyrodniczo jak i historycznie.
Oprócz licznych gatunków roślin i zwierząt, w zakolu Wilgi, o czym nie wszyscy wiedzą, mamy ziemną budowlę wzniesioną w 1855r. – szaniec FS-25, o potocznej nazwie „Kapelanka”, który przetrwał w dobrym stanie do dziś i jest elementem Szlaku Twierdzy Kraków.
Jako obiekt historyczny szaniec powinien zostać objęty pracami polegającymi na zabezpieczeniu i ewentualnej ekspozycji zabytku,  a teren wokół powinien zostać zrewitalizowany i udostępniony mieszkańcom.
 
Etap 1
 
  • Uporządkowanie terenu, wytyczenie ścieżek pieszych oraz ustawienie ławek, hamaków, huśtawek nad brzegiem rzeki oraz innych elementów małej architektury. Ewentualne oświetlenie tych miejsc.
  • Montaż domków dla ptaków
  • Zabezpieczenie i ekspozycja Szańca „Kapelanka”
  • Stworzenie projektu Parku we współpracy z mieszkańcami – wymarzonego miejsca wypoczynku i rekreacji.
 
Etap 2

Powstanie nowego parku krakowian po zachodniej stronie Wilgi, który połączony mostkami, mógłby być kontynuacją już istniejącego Parku Rzecznego po wschodniej stronie Wilgi.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Udostępnienie mieszkańcom zielonego terenu , jako miejsca rekreacji i wypoczynku oraz objęcie ochroną i zabezpieczenie cennego zabytku Szlaku Twierdzy Kraków – szańca FS-25.
 

Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Uporządkowanie i wstępne zagospodarowanie terenu Uporządkowanie i wstępne zagospodarowanie terenu 2025
Projekt Parku Stworzenie projektu nowego parku 2025
Zabezpieczenie i ekspozycja Szańca „Kapelanka” Zabezpieczenie i ekspozycja Szańca „Kapelanka” 2025

Galeria

powrót