Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 139:

Naucz się parkować ze Strażą Miejską Miasta Krakowa

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski - dotyczy całego obszaru Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

48 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dobrego Pasterza 116

Krótki opis projektu

Wielu z nas popełnia wykroczenia drogowe z pośpiechu, ale także z niewiedzy. W natłoku codziennych obowiązków zapomnieliśmy o podstawowych przepisach związanych z parkowaniem pojazdów lub nie mieliśmy czasu zgłębić zmian zachodzących w prawie.

Opis projektu

Straż Miejska Miasta Krakowa to jednostka, której funkcjonariusze specjalizują się w zagadnieniach związanych z postojem pojazdów, ruchem pieszych, rowerów i hulajnóg elektrycznych, czyli obszarami, w których najczęściej  popełniane są  wykroczenia. Dlatego też celem tego projektu jest przeprowadzenie dla mieszkańców Krakowa 10 edycji szkolenia mającego na celu przypomnienie o tych przepisach, jak również usystematyzowanie i poszerzenie wiedzy w tym zakresie.
Omawiany cykl szkoleń pozwoli z jednej strony podnieść świadomość Krakowian co do zakresu ich uprawnień oraz obowiązków w ruchu drogowym, co przełoży się na mniejszą liczbę popełnianych przez nich wykroczeń. Z drugiej strony zwiększy efektywność działań Straży Miejskiej Miasta Krakowa, ponieważ edukacja mieszkańców wpłynie na poprawność ich zachowania w ruchu drogowym.
W ramach projektu planowane jest 10 edycji kursu, po 12 godzin wykładów każda, przy zajęciach prowadzonych dwa razy w tygodniu. Jeden cykl w miesiącu, z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipiec-sierpień).
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Jak wynika z corocznych raportów przedstawianych przez Straż Miejską Miasta Krakowa w 2022 roku do jednostki wpłynęło 103.508 interwencji, z czego blisko 51% stanowiły zgłoszenia związane
z niewłaściwym zachowaniem w ruchu drogowym. Ponadto, w 2022 roku strażnicy miejscy ujawnili na terenie Krakowa 120.047 wykroczeń, z czego blisko 61% stanowiły zachowania niezgodne z przepisami
w zakresie ruchu drogowego.  Jak widać z przedstawionych statystyk wykroczenia drogowe stanowią największy problem spośród zadań realizowanych przez  ww. jednostkę – Edukacja mieszkańców przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej pozytywnie wpłynie na poprawę zachowań Krakowian w ruchu drogowym, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”.
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Wykłady 120 godzin po ok 300 zł 36 000,00 PLN
Wynajem sali 120 godzin po ok 100 zł 12 000,00 PLN
48 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Zajęcia odbywają po 12 godzin co miesiąc Z wyjątkiem wakacji (liepiec,sierpień) 01.01.2025
powrót