Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 177:

Przywróćmy Bulwar[t] nad Zalewem

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

1 060 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Głównym miejscem realizacja zadania będzie Park Zalew Nowohucki, tereny zielone publiczne nad Dłubnią między al. Solidarności a basenem

Krótki opis projektu

Dobra energia Teatru Łaźnia Nowa niech jak przed laty przekroczy progi teatru, wyjdzie w Hutę i niech dalej fascynuje i inspiruje jej mieszkańców i mieszkanki oraz turystów odwiedzających nasze miasto w okresie wakacji.

Opis projektu

Bulwart Sztuki to przedsięwzięcie, które odbywa się dzięki Teatrowi Łaźnia Nowa, aktywistom i aktywistkom nowohuckim. Dzięki tej inicjatywie całe wakacje można spędzić uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych, ćwicząc albo biorąc udział w warsztatach i zajęciach. Bulwar[t] Sztuki to nie tylko wydarzenia Teatru ale grona partnerów: organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, sąsiedzkich, inicjatyw oddolnych, którym Teatr Łaźnia Nowa daje możliwość zaistnienia w przestrzeni Zalewu Nowohuckiego, to spektakle, koncerty, warsztaty sąsiedzkiego śpiewania, potańcówki międzypokoleniowe, joga na trawie, pilates, tai-chi czy zajęcia dla seniorów na siłowni na powietrzu, to również obywatelskie spotkania na trawie i ważne rozmowy o życiu pięciu dzielnic nowohuckich. To również rodzinne warsztaty kulinarne oraz teatralno-literackie warsztaty dla rodzin z dziećmi.

Propozycje wydarzeń kulturalnych:
Spektakle. Podobnie jak w poprzednich latach serce Bulwar[t]u Sztuki stanowi Scena Nocy Letniej, czyli cykl wakacyjnych pokazów teatralnych. Na scenie zobaczymy nagradzane i doceniane – zarówno przez krytyków, jak i publiczność – spektakle z programu Teatru Łaźnia Nowa. Dzięki lokalizacji nad Zalewem Nowohuckim każdorazowo na plenerowej scenie może zasiąść kilkaset osób.  
Wakacyjna Akademia Filmu Polskiego. Urokliwe okoliczności przyrody będą stanowiły niezwykłą oprawę dla tytułów reprezentujących różne gatunki, wrażliwości, temperamenty twórcze. Szczególną atrakcją wakacyjnych spotkań będą poprzedzające niektóre seanse rozmowy z zaproszonymi gośćmi, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. 
Koncerty Głębokiego Słuchania. To cykl koncertów, podczas których będziemy zgłębiać dźwiękowe tajemnice Nowej Huty. Naszym przewodnikiem w tej niezwykłej podróży będzie Rafał Mazur, muzyk i filozof, który wybrał miejsca i pory słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości. Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros. Głębokie słuchanie, podobnie jak wiele innych aktywności, wymaga długiego treningu. Podczas koncertów uczestnicy i uczestniczki będą wspierani mikrofonami i słuchawkami (tzw. słuchanie bliskie) by nasłuchiwać, jak brzmi Nowa Huta. Dzięki temu dostrzeżemy na nowo nasze najbliższe otocznie – tym razem poprzez ucho.  
W programie koncertów: „Lody z Włodzimierzem” - uczestnicy i uczestniczki zgłębią dźwiękowy pejzaż Alei Róż – w miejscu w której dawniej stał pomnik Lenina. ,„Hydro-symfonia” podczas której, wsiądziemy do łódek i kajaków, aby za pomocą hydrofonu zgłębiać dźwięki Zalewu Nowohuckiego; „Centralny punkt słuchania” podczas którego, poznamy „rockową” przestrzeń Placu Centralnego; „Nasłuchiwanie ze szczytu Utopii”, podczas którego będziemy nasłuchiwać jak brzmi Nowa Huta z dachu Domu Utopii; Wanda słucha Mittala”, podczas którego wybierzemy się na kopiec Wandy z którego rozpościera się akustyczna perspektywa dawnego Kombinatu; „Granica pomiędzy antropo i biosferą”, którą – w przypadku tej części miasta – stanowi Skwer Budowniczych Nowej Huty; „Trzepot skrzydeł nad Dłubnią”; spacer po nowohuckich łąkach i zachęcimy do wsłuchania się w szum traw i drzew, śpiew ptaków i dźwięków wydawanych przez owady.  Ten autorski projekt muzyka i doktora filozofii Rafała Mazura w 2023 r. został poszerzony o zaproszonych prze niego innych artystów dźwiękowych, m.in. był to Christopher James Chaplin, brytyjski kompozytor awangardowy i artysta eksperymentalny, syn Charliego Chaplina).
Potańcówki. W każdy piątek odbędą się potańcówki. Dotychczasowe wspólne pląsy nad Zalewem Nowohuckim udowodnią, że właśnie to miejsce jest wakacyjnym sercem Nowej Huty. Poprzednie edycje Bulwar[t]u pokazały, że międzypokoleniowe potańcówki to najlepsze i największe plenerowe imprezy taneczne w mieście. W dodatku jedyne, na których ramię w ramię i obcas w obcas bawią się dziadkowie z wnukami, sąsiedzi z sąsiadkami, a nawet ponuracy z wesołkami. Wszystkie spotkania odbywać się będą jak w latach ubiegłych pod znakiem innego gatunku muzycznego. 
Sąsiedzkie śpiewanie. Cykl spotkań mieszkańców Nowej Huty z animacją wokalną. Podczas tematycznych wieczorów będziemy wykonywać znane i lubiane szlagiery. Wszyscy wiemy, że „śpiewać każdy może”, dlatego niezależnie od wieku i umiejętności odkrywajmy radość ze wspólnego muzykowania. Co tydzień odbędziemy wakacyjną podróż szlakiem muzycznych hitów, dzięki którym Zalew Nowohucki stanie się najbardziej rozśpiewanym miejscem w Nowej Hucie. Artyści przeprowadzą nas przez meandry ćwierćnut i bemoli. Wspólnie rozśpiewajmy Hutę!
Warsztaty i zajęcia. Szeroka gama tematyczna warsztatów obejmujących warsztaty literackie, rękodzielnicze, recyklingowe, kulinarne (z nowohucianką i panią od zieleni Cecylią Ciechańską: Jadalna Nowa Huta, ceremonie herbaciane), 
Poza tym w programie Bulwar[t]u Sztuki znajdą się również projekty artystyczne realizowane przez rezydentów Domu Utopii (m.in. z Czech i Niemiec) oraz cieszące się ogromną popularnością warsztaty ceramiczne z artystką Alicją Patanowską.
 

UZASADNIENIE PROJEKTU

Łaźnia Nowa w sercu Nowej Huty to nie tylko teatr, ale i pulsujące życie artystyczne oraz wspólnota twórców i lokalnych mieszkańców. Zlokalizowany w postindustrialnych przestrzeniach dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych, teatr jest realizacją wizji Bartosza i Małgorzaty Szydłowskich. Stał się przestrzenią, gdzie hasło "dbaj o higienę myślenia", odkryte na jednej ze ścian, stało się mottem całej instytucji. Nieprzerwanie od 20 lat, w cieniu nowohuckich bloków i rozległej zieleni, Łaźnia Nowa jest miejscem twórczych działań i spotkań. Choć pierwotnie działalność Stowarzyszenia Teatralnego Łaźnia koncentrowała się na Kazimierzu, w 2004 roku przekształciła się w Teatr Łaźnia Nowa, stając się częścią nowohuckiego krajobrazu.
Teatr Łaźnia Nowa w 2024 roku rozpoczyna obchody jubileuszu 20-lecia w Nowej Hucie, które potrwają zgodnie z założeniami do połowy 2025 roku. Jednym ze statutowych celów tej instytucji miejskiej, jaki postawił sobie jej Dyrektor Bartosz Szydłowski, była i jest rewitalizacja Nowej Huty. Teatr Łaźnia Nowa jest znany z pionierskich w skali Europy działań w przestrzeni miasta, czyli pomysłu zorganizowania Bulwar[t]u Sztuki – artystycznej strefy aktywności nad Zalewem Nowohuckim. Pierwsze edycje odbyły się kiedy Zalew był miejscem raczej zaniedbanym, wymagającym troski i zainwestowania w jakość przestrzeni publicznej - wydarzenia Bulwar[t]u Sztuki sfokusowały uwagę włodarzy Krakowa na tę część miasta. Do jego zrewitalizowania przyczynili się niewątpliwie autorzy i autorki zwycięskich projektów w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Dzięki staraniom Zarządu Zieleni Miejskiej udało się zrewitalizować również teren parkowy w pobliskim Dworku Jana Matejki - to wszystko sprawiło, że obecnie przestrzeń jest idealnym miejscem do organizacji wydarzeń kulturalnych o wysokiej jakości. Niestety pandemia i lokdown uniemożliwiły organizację wydarzeń w ramach Bulwar[t]u Sztuki nad Zalewem w 2021 i 2022. Jako mieszkańcy i mieszkanki chcielibyśmy, chciałybyśmy, żeby Bulwar[t] znowu powrócił do miejsca, z którym jest identyfikowany!
Bulwar[t] Sztuki urósł do rangi nowej tradycji nowohuckiej: 100 wydarzeń w dogodnej komunikacyjnie przestrzeni musi powrócić! Dobra energia Teatru łaźnia Nowa niech jak przed laty przekroczy progi teatru, wyjdzie w Hutę i niech dalej fascynuje i inspiruje jej mieszkańców i mieszkanki oraz turystów odwiedzających nasze miasto w okresie wakacji.
Przywróćmy Bulwar[t] nad Zalewem!
 

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Promocja Działania promocyjne wszystkich wydarzeń. 60 000,00 PLN
Koszty techniczne Obsługa techniczna wszystkich wydarzeń. 200 000,00 PLN
Program artystyczny Honoraria dla artystów i wykonawców. 550 000,00 PLN
Koszty warsztatów Materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów. 100 000,00 PLN
Koszty ochrony Opłacenie ochrony na wszystkie wydarzenia. 150 000,00 PLN
1 060 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie szczegółowego programu Bulwar[t]u Sztuki Zespół Teatru łaźnia Nowa opracuje szczegółowy program Bulwar[t]u Sztuki 2025. Styczeń - marzec 2025
Działania promocyjne w mediach tradycyjnych, social mediach, w przestrzeni publicznej, radiu, telewizji. Przygotowanie informacji medialnych, zorganizowanie konferencji prasowej otwierającej, wywiady dla radia i telewizji. ma - czerwiec 2025
Zakup niezbędnych materiałów do przeprowadzenia warsztatów. Zakupy. maj-czerwiec 2025
Sporządzenie umów z artystami i artystkami oraz wszystkimi osobami zaangażowanymi w działania. Napisanie umów. lipiec-sierpień 2025
Uzyskanie niezbędnych pozwoleń na organizację wydarzeń na terenie publicznym nad Zalewem Nowohuckim oraz w innych lokalizacjach poza ogrodem przy Teatrze Łaźnia Nowa i dachu Domu Utopii. Złożenie stosownych wniosków. czerwiec 2025
Zorganizowanie grupy wolontariuszy. Ogłoszenie dla wolontariusz, współpraca z wolontariuszami. czerwiec - sierpień 2025
Dokumentowanie poszczególnych wydarzeń i publikowanie informacji w social mediach . Zlecenie wykonania zdjęć niezbędnych do publikowania postów. czerwiec-sierpień 2025

Galeria

Załączniki

powrót