Projekty 2024 rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Projekt ogólnomiejski NR 173:

Edukacyjny plac zabaw przy CEE "Symbioza"

Edycja Budżet Obywatelski 2024 Projekt ogólnomiejski Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

200 000,00 PLN
kwota potrzebna do realizacji

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza - Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie

Krótki opis projektu

Stworzenie ogólnodostępnego edukacyjnego placyku zabaw przy Centrum Edukacji Ekologicznej "Symbioza". Aktualnie nie ma w Lesie Wolskim tego typu przestrzeni dedykowanych najmłodszym, a powstałe miejsce pozwoli zapełnić tę oczywistą lukę.

Opis projektu

Zadanie będzie polegało na budowie placyku zabaw, dostosowanego do leśnego otoczenia oraz spełniającego funkcje edukacyjne wraz z zapewnieniem bezpośredniego kontaktu z przyrodą Lasu Wolskiego. Wnioskodawca bierze pod uwagę też fakt, że to miejsce jest już zabezpieczone przed aktami wandalizmu obecnością Centrum Edukacji, Kawiarni Mech Cafe oraz nowo wybudowanemu drugiemu wejściu do ZOO. 
Placyk zabaw będzie rozwijać (poprzez umieszczenie na nim odpowiednim urządzeń) motorykę małą, multisensorykę i lokomotorykę u dzieci. Dodatkowo stanowić będzie kreatywną przestrzeń do rozwijania wyobraźni i bezpieczną przestrzeń do zabaw dzieci z najmłodszymi dziećmi.
 
Motywem przewodnim przestrzeni do zabawy jest drzewo oraz inne organizmy żyjące z nim w symbiozie i w innych zależnościach. Poza zabawą ruchową przestrzeń ta ma przede wszystkim pobudzić dziecięcą ciekawość i inspirować do odkrywania świata przyrody.
W centralnej części umieszczony zostanie okorowany pień z elementami do wspinaczki przypominającymi huby (ze względów bezpieczeństwa umieszczonymi do wys. 50 cm). W pniu wyrzeźbiona może zostać schematycznie dziupla z puszczykiem oraz rzekotka (do rozważenia). Od pnia rozchodzić się będą „korzenie” czyli niewysokie równoważnie wykonane z okorowanych kłód robinii. Pomiędzy nimi zamontowana zostanie „pajęczyna” do leżenia wykonana z lin, a w północnej części piaskownica wraz z zamontowanymi na bocznej stronie belki metalowymi „mrówkami”. W przestrzeni pojawią się również drewniane grzyby i służąca do zabawy drewniana rzeźba borsuka lub innego leśnego zwierzęcia. Istniejące murki z prefabrykatów betonowych zostaną zasłonięte drewnianymi ścianami o wysokości istniejącego murka z kamienia wapiennego.
Ściany te mogą również zostać wykorzystane jako element służący do zabawy poprzez zamontowanie w nich zamykanych „okienek”,
za którymi skrywać się będą rysunki/zdjęcia różnych organizmów żyjących w zależności z drzewem. Dodatkowo ściany będą spełniać funkcję bezpieczeństwa tj. będą uniemożliwiać wspinanie się na murek. Nawierzchnia będzie wykonana w większości z grubej warstwy kory ułożonej na macie, amortyzującej upadek, w niektórych miejscach zastosowane będą zaimpregnowane i wbite w ziemie pieńki. Elementem tej przestrzeni do zabawy będzie również tablica edukacyjna, obrazująca zależności pomiędzy drzewem, a poszczególnymi organizmami. Wszystkie elementy wykonywane będą indywidualnie na zamówienie. Projekt wymaga znalezienia odpowiednego wykonawcy, z doświadczeniem w wykonywaniu indywidualnych, drewnianych placów zabaw, który część prac podzleci rzeźbiarzowi. Konieczne jest także dodatkowe przeanalizowanie pod względem bezpieczeństwa.

UZASADNIENIE PROJEKTU

Pomysł wynika z faktu, że wiele osób w tygodniu, a w szczególności w okresie weekendowym odwiedza z dziećmi Las Wolski. Centrum Edukacji Symbioza oraz Kawiarnia Mech Cafe - jest miejscem, gdzie gromadzą się mieszkańcy Krakowa, aby odpocząć po leśnych wędrówkach. O ile kawiarnia zapewnia mały posiłek i kawę, a centrum miejsce do odpoczynku w postaci krzesełek, o tyle brakuje placu zabaw dla najmłodszych. W ten sposób rodzice będą mogli spokojnie odpocząć i korzystać z kawiarni i oferty edukacyjnej centrum, a dzieci bezpiecznie bawić się oraz edukować korzystając z powstałej w tym celu dla nich przestrzeni. Plac zabaw pozwoli nie tylko na wspomniany odpoczynek, ale przy okazji będzie u dzieci kreował postawy wrażliwości na otaczający ich świat natury. W związku z oczywistym brakiem tego typu przestrzeni w Lesie Wolskim lokalizacja ta tuż obok nowo otwartego wejście do ZOO świetnie uzupełni już ofertę tego punktu w lesie, a lokalizacja przy Centrum Edukacji Symbioza - zabezpieczy placyk przed aktami wandalizmu, które notorycznie odnotowywane są w niestrzeżonych rejonach Lasu Wolskiego gdzie infrastruktura udostępniona mieszkańcom nagminnie jest niszczona. Dzięki tej lokalizacji i przestrzeni otworzą się nowe możliwości spędzania czasu z dzieckiem w Lesie Wolskim. Dodatkowo bezpośrednie sąsiedztwo parkingu umożliwi skorzystanie z placu zabaw osobom z dysfunkcjami ruchu, którzy nie są w stanie dojść do innych miejsc w Lesie Wolskim.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt placyku zabaw Wykonanie projektu do placyku zabaw według założeń przedłożonych we wniosku 40 000,00 PLN
Realizacja Zamówienie, wykonanie i montaż placyku zabaw wraz z odbiorem i certyfikacją. 160 000,00 PLN
200 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Przygotowanie projektu placyku zabaw Wykonanie projektu do placyku zabaw według założeń przedłożonych we wniosku Pierwsza połowa 2025
Realizacja Zamówienie, wykonanie i montaż placyku zabaw wraz z odbiorem i certyfikacją. Druga połowa 2025

Galeria

powrót