Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - 4 NR 53:

Zabawa na Budzyniu - Park Rzeczny Tonie

Edycja Budżet Obywatelski 2021 Projekt lokalny - 4 Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dz.55 obr. 33 - działka miejska na zachodnim końcu ul. Na Budzyniu (boczna od ul. Gaik) W razie braku możliwości wykonania zadania na wskazanej działce realizacja projektu zostanie wykonana w innym miejscu w Toniach

Opis projektu

Wykorzystajmy działkę miejską na końcu spokojnej ul. Na Budzyniu (boczna od ul. Gaik) do stworzenia sąsiadujących ze sobą skwerów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych.


Na działce o powierzchni 1234 m2 usytuowanej nad Sudołem proponujemy:
 • Plac zabaw dla ok. 10-15 młodszych i starszych dzieci nawiązujący tematycznie do sąsiadującego potoku, np.:
  • STATEK PIRACKI - zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i elementami wspinaczkowymi odpowiednimi dla maluchów
  • JACHT i DESKA WINDSURFINGOWA - bujaki 1- i 2-osobowe dla maluchów
  • STOLIK Z ŁAWKĄ dla dzieci - może służyć jako miejsce zabaw, odpoczynku czy posiłku
  • HUŚTAWKA dla dwojga, z płaskim siedziskiem i koszykiem
  • KARUZELA SŁUPOWA dla trojga
  • OBIEKT WSPINACZKOWY składający się z serii zróżnicowanych drabinek - linowych i metalowych, nadający się dla dzieci od lat 3, ale wystarczająco wysoki, by mogła z niego korzystać też młodzież
  • SIATKA - urządzenie zabawowe wyglądające jak sieć rybacka, przewidziane dla dzieci w wieku 3-8 lat chcących sprawdzać swój zmysł równowagi i ćwiczyć koordynację ruchową… ale może też służyć do odpoczynku
  • KŁADKA - ruchomy mostek na łańcuchach, pozwalający dzieciom ćwiczyć równowagę oraz koordynację ruchową
 • 2 ławki i 2 kosze na śmieci

W razie możliwości

 • Skwer rekreacyjny dla młodzieży i dorosłych, np:
  • BIEGACZ. Trenuje biodra i mięśnie nóg, imitując bieg przy minimalnym obciążeniu stawów.
  • WIOŚLARZ. Ćwiczy mięśnie grzbietu, brzucha, klatki piersiowej i ramion, angażując również mięśnie nóg i bioder. Wzmacnia wytrzymałość mięśni i poprawia kondycję stawów; może służyć też do treningu wytrzymałościowego.
  • ORBITREK. Ćwiczy górne i dolne partie ciała. Wzmacnia mięśnie nóg, stawy biodrowe oraz ramiona. Zwiększa wydolność organizmu i poprawia ogólną kondycję fizyczną.
  • DRABINKA. Pomaga rozwijać praktycznie wszystkie partie mięśni, w zależności od sposobu ćwiczenia. Ponadto pomaga w rozciąganiu przed bardziej intensywnymi ćwiczeniami i po nich.
  • ŁAWKA. Pozwala ćwiczyć mięśnie brzucha i grzbietu, wpływając na poprawę sylwetki.

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

W związku z MPZP możliwość wykonania jedynie w zakresie terenu ZP.3 z uwzględnieniem minimalnego wskaźnika terenu biologicznie czynnego 80% co ograniczy wprowadzenie urządzeń.

Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej). Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego

UZASADNIENIE PROJEKTU

Na północ od ul. Opolskiej bardzo brakuje publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Marzy nam się wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu na terenie planowanego Parku Rzecznego Tonie. Dzięki zeszłym edycjom BO udało nam się już przygotować małe fragmenty przyszłego parku:

Realizacja powyższych projektów przewidywana jest na rok 2021.

 
Niniejszy projekt "Zabawa na Budzyniu - Park Rzeczny Tonie" wpisuje się zatem w szerszą koncepcję etapowego rozwoju infrastruktury rekreacyjnej w Toniach, w tym tras pieszo-rowerowych i obiektów zabawowo-sportowych dla dzieci i dorosłych:
 

“Plac zabaw” przy ul. Łokietka (obok sklepu Jubilat) był, jaki był, ale jednak - był. Wobec długo oczekiwanego remontu samej ulicy został jednak zlikwidowany. Tym samym zniknął ostatni publicznie dostępny placyk zabaw w północnej części Toń.

Teren przy ul. Na Budzyniu znajduje się przy północnej granicy planowanego Parku Rzecznego Tonie, niedaleko przewidywanej trasy rowerowej prowadzącej przez łąki. W przeciwieństwie do dotychczasowego placyku zabaw przy ul. Łokietka, wybrana działka znajduje się z dala od głównej ulicy, a tym samym - od hałasu i ruchu ulicznego. Proponowany zestaw urządzeń zgrabnie wpisuje się w otoczenie, nawiązując wizualnie do potoku Sudół biegnącego wzdłuż działki.
 
W oczekiwaniu na obiecane wykupy gruntów pod zieleń urządzoną na podstawie zatwierdzonego w 2018 r. MPZP "Tonie - Łąki" wnioskujemy o wykonanie kolejnego ruchu w tym kierunku, by tym samym wskazać Miastu, że mieszkańcy Toń z nadzieją wyglądają realizacji pełnoformatowego Parku Rzecznego Tonie. Również dla rosnącej liczby mieszkańców okolicy byłby to wyraźny sygnał, że ich potrzeby rekreacyjne są brane pod uwagę.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Przygotowanie projektu 15 000,00 PLN
Realizacja Roboty budowlane, w szczególności zakup i montaż urządzeń 220 000,00 PLN
235 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Projekt Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i decyzjami, odrolnienie. 2022 r.
Realizacja Budowa 2023

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie skweru na zachodnim końcu ul. Na Budzyniu (teren działki 55, obręb 33, jedn. ewid. Krowodrza). W ramach zadania zaplanowano budowę placu zabaw dla dzieci i młodzieży, skweru rekreacyjnego starszych mieszkańców wraz z siłownią plenerową i urządzeniami małej architektury. Inwestycja przyczyni się do stworzenia atrakcyjnej przestrzeni, zachęcającej mieszkańców z każdej z grup wiekowych do aktywnego spędzania czasu i pozwoli na poprawę sprawności fizycznej lokalnej społeczności.
powrót