Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Projekt lokalny - Dzielnica IV NR 59:

Zabawa na Budzyniu - Park Rzeczny Tonie

Edycja Budżet Obywatelski 2022 Projekt lokalny - Dzielnica IV Realizacja projektu odbywać się będzie w przestrzeni ogólnodostępnej.

Lokalizacja

Główna lokalizacja: Dz.55 obr. 33 - działka miejska na zachodnim końcu ul. Na Budzyniu (boczna od ul. Gaik).

Opis projektu

Wykorzystajmy działkę miejską na końcu spokojnej ul. Na Budzyniu (boczna od ul. Gaik) do stworzenia sąsiadujących ze sobą skwerów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych.


Na działce o powierzchni 1234 m2 usytuowanej nad Sudołem proponujemy:
  • Plac zabaw dla ok. 10-15 młodszych i starszych dzieci nawiązujący tematycznie do sąsiadującego potoku, a konkretnie:
    • STATEK PIRACKI - zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i elementami wspinaczkowymi odpowiednimi dla maluchów
    • JACHT i DESKA WINDSURFINGOWA - bujaki 1- i 2-osobowe dla maluchów
    • STOLIK Z ŁAWKĄ dla dzieci - może służyć jako miejsce zabaw, odpoczynku czy posiłku
    • HUŚTAWKA dla dwojga, z płaskim siedziskiem i koszykiem
    • KARUZELA SŁUPOWA dla trojga
    • OBIEKT WSPINACZKOWY składający się z serii zróżnicowanych drabinek - linowych i metalowych, nadający się dla dzieci od lat 3, ale wystarczająco wysoki, by mogła z niego korzystać też młodzież
    • SIATKA - urządzenie zabawowe wyglądające jak sieć rybacka, przewidziane dla dzieci w wieku 3-8 lat chcących sprawdzać swój zmysł równowagi i ćwiczyć koordynację ruchową… ale może też służyć do odpoczynku
    • KŁADKA - ruchomy mostek na łańcuchach, pozwalający dzieciom ćwiczyć równowagę oraz koordynację ruchową
  • Skwer rekreacyjny dla młodzieży i dorosłych, czyli:
    • BIEGACZ. Trenuje biodra i mięśnie nóg, imitując bieg przy minimalnym obciążeniu stawów.
    • WIOŚLARZ. Ćwiczy mięśnie grzbietu, brzucha, klatki piersiowej i ramion, angażując również mięśnie nóg i bioder. Wzmacnia wytrzymałość mięśni i poprawia kondycję stawów; może służyć też do treningu wytrzymałościowego.
    • ORBITREK. Ćwiczy górne i dolne partie ciała. Wzmacnia mięśnie nóg, stawy biodrowe oraz ramiona. Zwiększa wydolność organizmu i poprawia ogólną kondycję fizyczną.
    • DRABINKA. Pomaga rozwijać praktycznie wszystkie partie mięśni, w zależności od sposobu ćwiczenia. Ponadto pomaga w rozciąganiu przed bardziej intensywnymi ćwiczeniami i po nich.
    • ŁAWKA. Pozwala ćwiczyć mięśnie brzucha i grzbietu, wpływając na poprawę sylwetki.
  • 2 ławki i 2 kosze na śmieci

UZASADNIENIE PROJEKTU


Na północ od ul. Opolskiej bardzo brakuje publicznie dostępnej infrastruktury rekreacyjnej. Marzy nam się wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu na terenie planowanego Parku Rzecznego Tonie. Dzięki zeszłym edycjom BO udało nam się już zrealizować małe fragmenty przyszłego parku:

Niniejszy projekt "Zabawa na Budzyniu - Park Rzeczny Tonie" wpisuje się zatem w szerszą koncepcję etapowego rozwoju infrastruktury rekreacyjnej w Toniach, w tym tras pieszo-rowerowych i obiektów zabawowo-sportowych dla dzieci i dorosłych:
 

“Plac zabaw” przy ul. Łokietka (obok sklepu Jubilat) był, jaki był, ale jednak - był. Wobec długo oczekiwanego remontu samej ulicy został jednak zlikwidowany. Tym samym zniknął ostatni publicznie dostępny placyk zabaw w północnej części Toń.

Teren przy ul. Na Budzyniu znajduje się przy północnej granicy planowanego Parku Rzecznego Tonie, niedaleko przewidywanej trasy rowerowej prowadzącej przez łąki. W przeciwieństwie do dotychczasowego placyku zabaw przy ul. Łokietka, wybrana działka znajduje się z dala od głównej ulicy, a tym samym - od hałasu i ruchu ulicznego. Proponowany zestaw urządzeń zgrabnie wpisuje się w otoczenie, nawiązując wizualnie do potoku Sudół biegnącego wzdłuż działki.
 

W oczekiwaniu na obiecane wykupy gruntów pod zieleń urządzoną na podstawie zatwierdzonego w 2018 r. MPZP "Tonie - Łąki" wnioskujemy o wykonanie kolejnego ruchu w tym kierunku, by tym samym wskazać Miastu, że mieszkańcy Toń z nadzieją wyglądają realizacji pełnoformatowego Parku Rzecznego Tonie. Również dla rosnącej liczby mieszkańców okolicy byłby to wyraźny sygnał, że ich potrzeby rekreacyjne są brane pod uwagę.
 
Podane obiekty małej architektury stanowią przykład elementów wyposażenia i wskazówkę dla projektantów projektu budowlanego. Konkretne typy obiektów małej architektury i ich ilości zostają doprecyzowane na etapie uzgodnień branżowych (dostosowanie do przepisów prawa, m.in. odległości od budynków, dróg, strefy bezpieczeństwa, sieci infrastruktury technicznej).

Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami. Docelowy projekt zagospodarowania terenu zostanie skonsultowany z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

Projekt zostanie zrealizowany do wysokości wyznaczonych środków finansowych.

Kosztorys
Nazwa Opis Koszt
Projekt Przygotowanie projektu 30 000,00 PLN
Realizacja projektu Realizacja projektu 247 000,00 PLN
277 000,00 PLN
Harmonogram działań
Nazwa Opis Data
Opracowanie dokumentacji projektowej Opracowanie dokumentacji projektowej 2023 r.
Realizacja projektu Realizacja projektu 2024

Galeria

Charakterystyka długoterminowych skutków: Projekt zakłada utworzenie skwerów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych końcu ul. Na Budzyniu. Teren zostałby wyposażony w sprzęt do ćwiczeń (siłownia zewnętrzna) oraz plac zabaw dla dzieci. Realizacja zadania stworzy rodzicom i dzieciom miejsce do spędzania wolnego czasu, a także przyczyni się do zwiększenia kondycji fizycznej Mieszkańców.
powrót