Twoje BO rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ostatni dzień na zgłoszenie swojego pomysłu w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Jeszcze tylko dziś przyjmowane są projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Każdy mieszkaniec Krakowa może przedstawić propozycje zmian w mieście. Tak, jak w poprzednich latach, projekty można składać tylko przez internet na naszej stronie.

Chcesz zaangażować się w ulepszenie dzielnicowej lub ogólnomiejskiej przestrzeni, ale nie wiesz od czego zacząć? Przybliżamy zasady działania budżetu obywatelskiego, które podpowiedzą Ci jak od pomysłu przejść do projektu i jego realizacji. BO Twoje miasto zależy od Ciebie!

Zmiany w tegorocznej edycji BO

Nastąpiła zmiana wysokości środków przeznaczonych na realizację zadań. W tym roku do dyspozycji autorów projektów jest rekordowa suma – aż 35 mln zł, z czego kwota 7 mln zł zostanie przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, reszta na dzielnicowe. Ponadto, w tegorocznej edycji zgłaszane propozycje zadań mogą być realizowane w cyklu jednorocznym lub dwuletnim.

Koszt realizacji jednego projektu ogólnomiejskiego nie może być niższy niż 25 tys. zł oraz wyższy niż 1,4 mln złotych. W przypadku projektów dzielnicowych minimalna wartość zgłoszonego projektu to 2,5 tys. zł, natomiast kwoty maksymalne są różne w każdej z dzielnic.

Kto może złożyć projekt?

Projekt może złożyć osoba niezameldowana w Krakowie, wystarczy być mieszkańcem miasta. Mieszkańcy poniżej 18 roku życia mogą zarówno składać projekty, jak i brać udział w głosowaniu.

Od pomysłu do projektu

Mapa BO
Mapa pozwala sprawdzić, czy działka wybrana pod realizację projektu należy do miasta, bo tylko w takich miejscach można wykonywać zadania. Obecnie na kompozycji mapowej kolorem niebieskim odznaczono ok. 30 tys. działek, na których istnieje potencjalna możliwość realizacji zadań. Będzie to jeszcze każdorazowo weryfikowane podczas oceny merytoryczno-prawnej zgłoszonych projektów.

Cennik BO
Cennik zawiera szacunkowe koszty np. budowy 1 km ścieżki rowerowej, remontu placu zabaw czy założenia teatru plenerowego w parku. Kosztorys zadania nie jest warunkiem koniecznym przy składaniu projektu, a ostatecznej wyceny zadania dokonują jednostki odpowiedzialne za weryfikację merytoryczno-prawną zgłoszonych projektów. Warto jednak wstępnie oszacować koszty realizacji zadania, aby wiedzieć, czy mieszczą się one w limitach finansowych przeznaczonych na budżet obywatelski.

Lista poparcia dla projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich

Do zgłoszenia wnioskodawca dołącza listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 15 mieszkańców dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych lub 15 mieszkańców miasta – w  przypadku projektów ogólnomiejskich.

Internetowa platforma budżetu obywatelskiego po złożeniu propozycji zadania automatycznie generuje listę poparcia dla danego projektu. Trzeba ją wydrukować i zebrać wymaganą liczbę podpisów. Listę poparcia należy dostarczyć do 30 czerwca. Projekty dzielnicowe można składać poza dzielnicą zamieszkania, ale na liście poparcia muszą się znaleźć podpisy mieszkańców danej dzielnicy. Szczegóły na temat dostarczenia list poparcia znajdziesz tutaj.

Harmonogram BO 2021

Wnioski w budżecie obywatelskim można składać do 14 maja. 6 sierpnia dowiemy się, które projekty przeszły pozytywnie prawną weryfikację. 15 września ogłoszona zostanie lista projektów, które w  terminie 1-10 października będą poddane głosowaniu. Zwycięzców poznamy 29 października.


„Bank Pomysłów”
Wygodne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu, aby opracować projekt lub nie mają pewności, czy poradzą sobie z tym tematem. Wystarczy krótko opisać zadanie, wskazać jego kategorię i miejsce realizacji. Każdy pomysł może stać się inspiracją lub podpowiedzią dla innych. W zeszłym roku zgłoszono blisko 200 pomysłów!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Stefanik
Podmiot publikujący: Budżet Obywatelski
Data publikacji: 2021-05-14
Data aktualizacji: 2021-05-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat