Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2025

Projekt zakłada zagospodarowanie działek wzdłuż ul. Łaszkiewicza oraz skrzyżowania z ulicą Śliczną poprzez liczne nasadzenia zieleni i montaż elementów małej architektury. Stworzymy przyjazną przestrzeń, w której chce się usiąść, odpocząć i podziwiać

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dzieci uprawiających piłkę nożną i siatkówkę. Projekt zakłada zakup sprzętu, szkoleń oraz organizację wydarzeń sportowych i wypoczynku letniego.

Z roku na rok w Krakowie przybywa coraz to nowej infrastruktury rowerowej (drogi dla rowerów, śluzy rowerowe, kontrapasy itd.). Podczas wycieczek dowiemy się, jak bezpiecznie i prawidłowo poruszać się na co dzień rowerem po mieście.

Zadanie polega na utworzeniu na terenie Prądnika Czerwonego dwóch zielonych skwerów i jednego parku kieszonkowego. Miejsca te znajdują się w bardzo ruchliwej części Prądnika czyli przy Rondzie Barei i przy ulicach Dobrego Pasterza, Bohomolca.

Celem projektu jest zakup i montaż dodatkowych estetycznych drewnianych koszy na osiedlu Olsza II.

Budowa małego, ale bardzo potrzebnego psiego wybiegu, w rejonie ulic Ostatniej, Kantora, Łaszkiewicza, Ślicznej. Pomiędzy garażami i ogrodzeniem stacji energetycznej przy Wieczystej możne taki kieszonkowy psi wybieg pojawić się, by psy miały blisko

Stwórzmy miejsce gdzie można celebrować ważne okazje rodzinne, grupowe, sąsiedzkie takie jak urodziny dzieci, wyjścia integracyjne itd. Projekt zakłada stworzenie długiego stołu piknikowego z zadaszeniem bazując na Sąsiedzkim Ogrodzie Krakowian.

Projekt promuje aktywność fizyczną i integrację mieszkańców Krakowa poprzez spotkania z tańcem w kręgu i liniowym. Są to proste formy ruchu, dostępne dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych i umiejętnościowych, poprawiające zdrowie, koordynację.

Zmieńmy zaniedbany teren na rogu ulicy Ułanów i Spadochroniarzy. Zbudujmy zieloną enklawę, która posłuży wszytskim mieszkańcom jako miejsce spotkań i wypoczynku. Na miejscu przewiduje się powstanie alejek, altany, ławek oraz miejsca do ćwiczeń.

Zwiększenie liczby kodów Legimi umożliwiających czytanie książek w wersji elektronicznej.

Projekt zakłada wykonanie nasadzeń przy ulicach Meissnera i Młyńskiej 100 drzew upamiętniających osoby zasłużone dla polskiego lotnictwa wraz z oznakowaniem ich tablicami zawierającymi ich biogramy.

Celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do miejskiej biblioteki przez 24h. Książkomat będzie działał na takiej samej zasadzie jak paczkomat. Będzie to łatwy i przyjemny sposób zamówienia książki z miejskiej biblioteki.

Projekt zakłada zamontowanie wiat z zielonymi dachami na miejscach postojowych rowerów przy budynkach Bohaterów Wietnamu 3 i Stanisława ze Skalbmierza 12 oraz na przystanku autobusowym Promienistych 02 przy ul. Dobrego Pasterza.

Projekt zakłada nasadzenia roślinności wzdłuż ulicy Mogilskiej oraz fragmentu alei Jana Pawła II do skrzyżowania z ulicą Ułanów. Sprawmy, aby nasza okolica była bardziej zielona!

Celem projektu jest zakup nowości książkowych dla biblioteki przy al. 29 Listopada 59 w Krakowie.

Celem projektu jest wykonanie chodnika z kostki betonowej na odcinku o długości ok. 110 mb wzdłuż ul. Jakuba Majora po jej stronie wschodniej od końca istniejącego chodnika w rejonie ul. Majora 1, aż do skrzyżowania przy hali sportowej.

Poszerzenie chodnika przy ul. Jana Sabały 51 w rejonie dawnego warzywniaka. Chodnik ma tylko 1 m szerokości, a jest jednym z głównych tras przemieszczania się pieszych. Chodnik można poszerzyć na sporym odcinku, poprawiając bezpieczeństwo pieszych.

Uzupełnienie zbiorów w filii 15 Biblioteki Kraków znajdującej się na terenie Dzielnicy III, poprzez zakup nowości wydawniczych, audiobooków oraz kodów do platformy udostępniającej książki w formie e-booków.

Projekt jest skierowany do osób starszych i niepełnosprawnych, Ma on na celu ułatwienia życia takim osobom poprzez codzienną pomoc , integrację ze społeczeństwem i zapobieganiu izolacji z powodu niepełnosprawności czy też podeszłego00 wieku

Projekt stworzenia ścieżki "UMOJA" to projekt inspirowany afrykańskim stylem oraz kulturą. Miejsce stworzone z myślą nawet o najmłodszych odkrywcach, rodzinach, a także społeczności afrykańskiej, która na przestrzeni lat zdecydowanie wzrosła.

Celem projektu jest doposażenie parku Reduta w celu poprawy jego atrakcyjności dla dzieci i młodzieży.

Celem projektu jest zakup i montaż 4 latarnii parkowych na terenie Jeżowego Ogrodu Krakowian przy ul. Miechowity.

Projekt zakłada utworzenie drewnianej ścieżki nad rzeką Białuchą (odcinek pomiędzy ul. Wileńską, a mostem kolejowym) wraz z oświetleniem parkowym, uporządkowaniem terenu, nasadzeniami zieleni i montażem elementów małej architektury.

Zorganizowane zostaną otwarte, bezpłatne zajęcia biegowe dla wszystkich mieszkańców dzielnicy III Prądnik Czerwony. Treningi będą prowadzone przez profesjonalnych trenerów lekkiej atletyki na lokalnych ścieżkach osiedli w dzielnicy.

Odtwórzmy zielony zakątek na Kantora! Nasz projekt to miejsce relaksu i aktywności - park kieszonkowy z plenerową siłownią typu street workout, gdzie natura łączy się z miejską energią. Głosuj na zdrową i zieloną przestrzeń!

Projekt zakłada: - remont schodów i chodnika pomiędzy pawilonem Meteor a ul. Bosaków, - doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Miechowity przy skrzyżowaniu z ul. Stanisława ze Skalbmierza, - budowę miejsc parkingowych przy ul. Bohaterów Wietnamu.

Zajęcia są dedykowane osobom starszym i z niepełnosprawnością. Celem projektu jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez organizację regularnych zajęć ruchowych, które wspierają kondycję fizyczną i integrację wśród mieszkańców Dzielnicy III.

Celem projektu jest realizacja w ciągu roku 10 spacerów tematycznych wraz z przewodnikiem prezentujących historię oraz dziedzictwo kulturowe Olszy, Prądnika Czerwonego i Rakowic.

Projekt przewiduje budowę oświetlenia dedykowanego dla dwóch przejść dla pieszych przez ulicę Powstańców w rejonie przystanków komunikacji miejskiej Powstańców Garaże 01 i 02 oraz przejścia dla pieszych przy przystanku Powstańców 02.

Organizacja konkursu fotograficznego dla mieszkańców Krakowa, który ma pokazać piękno tej części Krakowa.

Kompletny remont sceny i wykonanie drobnych napraw w Parku Zaczarowanej Dorożki

Zagospodarowanie zaniedbanego terenu naprzeciwko bloku przy ul. Tadeusza Kantora 3 pomiędzy garażami, ogrodzeniem stacji transformatorowej i ulicą. Projekt przewiduje uporządkowanie terenu i nasadzenie zieleni, w tym zieleni kwitnącej.


Celem projektu jest dostosowanie nawierzchni ul. Ptasiej, odtworzenie rowów melioracyjnych oraz nasadzenia roślin hydrofitowych w celu zapewnienia spływu wód opadowych z drogi.

Projekt zakłada nasadzenia około 100-200 sadzonek różnorakich gatunków drzew ( np. dęby, buki, jesiony, robinie akacjowe, surmia, jaśminowce) oraz około 1000 małych i średnich krzewów na terenie Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Usunięcie 2 zatok parkingowych dla 3 i 4 aut na ulicy Reduta, pomiędzy ulicą Bohomolca a skrzyżowaniem z ulicą Jana Sabały. W miejsce zatok wstawienie innego spowalniacza ruchu np. poduszki berlińskie (wyspowy próg spowalniający).

Kieszonkowy park utworzony na tyłach budynku przy ul. Dobrego Pasterza 6

Projekt ma na celu zasadzenie 30 000 odmian cebulek sadzonych wiosną i jesienią, takich popularnych gatunków kwiatów jak tulipany, mieczyki, narcyzy, hiacynty, krokusy czy lilie na terenie całej Dzielnicy III Prądnik Czerwony.

Celem projektu jest utworzenie nowych nasadzeń krzewów, mieszanki bylin, traw ozdobnych, grup kwiatowych, drzew oraz roślin cebulkowych przy ul. Miechowity, Stanisława ze Skalbmierza, Lublańskiej, Bohaterów Wietnamu, Wieniawskiego oraz Malawskiego.

Zadanie ma na celu zagospodarowanie placu z płyt przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9 przy ul. Seniorów Lotnictwa. Cały teren zostanie obsadzony różnorodną roślinnością tj. kolorowymi trawami, krzewami oraz drzewami.

Celem projektu jest wykonanie pergoli w Parku Zaczarowanej Dorożki na Prądniku Czerwonym. Lokalizacją pergoli będzie wejście do parku prowadzące od strony mostku na potokiem Sudół Dominikański.

Osiedlowa zieleń z lat 60. i 70. XX a osiedlu Wieczysta wymaga kompleksowej rewitalizacji i pielęgnacji. Projekt Zielona Wieczysta, która wygrała już raz w głosowaniu w 2022 r. i został zrealizowany w 2024 r. wymaga kontynuacji i środków.

Celem projektu jest poprawa sprawności i jakości życia mieszkańców dzielnicy Prądnik Czerwony poprzez bezpłatną rehabilitację dla dorosłych wymagających wsparcia ze względów zdrowotnych, po urazach i operacjach.

Projekt zakłada stworzenie wielkoformatowego malowidła ściennego na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 64 przy ulicy Sadzawki 1 w Krakowie. Na 150 m2 mural będzie przedstawiał Patrona Szkoły Tadeusza Kościuszkę.

Celem projektu jest zakup i montaż 5 ogólnodostępnych automatycznych defibrylatorów AED oraz przeprowadzenie szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Akademia Gier to cykliczne spotkania, podczas których każdy rozwija logiczne myślenie, strategię i współpracę, grając w gry planszowe i karciane. To doskonała okazja do integracji, nauki przez zabawę i zdrową rywalizację w przyjaznej atmosferze.

Zakup urządzenia ratowniczego dla Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 7 Państwowej Straży Pożarnej (nożyco - rozpieracz akumulatorowy Combi Tool PCT50 z 2 kpl. akumulatorów i ładowarką).

Zakup profesjonalnego drona dla OSP GRS Kraków, który usprawni akcje poszukiwawczo-ratownicze, monitorowanie klęsk żywiołowych i ocenę zagrożeń w trudno dostępnych miejscach. Dron przyspieszy lokalizację osób zaginionych i pozwoli na ocenę sytuacji.

Celem projektu jest zakup nowości wydawniczych do filii Biblioteki Kraków działających na terenie Dzielnicy III: książek, w tym z serii Duże Litery, audiobooków oraz kodów dostępu do e-booków.

Celem projektu jest zorganizowanie dla rodzin z dziećmi spotkań ze znanymi autorami literatury dziecięcej oraz warsztatów rozwijających wyobraźnię i umiejętności manualne najmłodszych czytelników.

Projekt zakłada zorganizowanie dla dzieci zimowiska, zajęć letnich i kolonii, wyjazdu na Parafiadę oraz Festynu Rodzinnego w 2026 roku. Priorytetem jest zorganizowanie dzieciom i młodzieży czasu wśród rówieśników, na sportowo i na świeżym powietrzu.

Zwiększenie dostepności pomocy przedmedycznej i skuteczności działań ratowniczych przez bezpośrednich świadków zdarzenia poprzez pubiczny dostęp do defibrylacji. Zainstalowanie AED typu skrzynka na budynku przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym.