Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2025

Wykonanie dedykowanego oświetlenia na przejściu dla pieszych poprawi bezpieczeństwo użytkowników tego przejścia.

Posadzone zostaną drzewa przy Kinie Kijów od strony Alei Krasińskiego. Miejsce jest teraz betonową patelnią, która w ciepłe dni nagrzewa się do wysokich temperatur. Trochę cienia szczególnie przyda się osobom czekającym na przystanku.

10 bezpłatnych warsztatów relaksacyjnych dla kobiet w celu integracji mieszkanek Zwierzyńca i okolic oraz stworzenia bezpiecznej przestrzeni, aby w kreatywny sposób mogły one doświadczyć relaksu i wytchnienia.

Zadanie zakłada wykonanie projektu i renowację terenu zielonego (zwanego dalej ogródkiem) przy Klubie Kultury Wola wraz nowymi nasadzeniami i infrastrukturą dla uczestników Klubu oraz dla lokalnej społeczności: mieszkańców Dzielnicy VII.

Projekt ma na celu zwiększenie świadomości na temat roli zapylaczy w naszym ekosystemie oraz ich niezwykłego wpływu na życie ludzi i roślin.

Projekt SMOK CO KROK jest kontynuacją zwycięskiego projektu, zakładającego stworzenie ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji Krakowa.

Wały od lat to tor kolarski dla rowerzystów będących zagrożeniem dla spacerujących rodzin z dziećmi oraz osób wyprowadzających psy. Prosimy o przestrzenne rozdzielenie strefy pieszej od rowerowej i wykonanie ograniczników prędkości dla rowerzystów

Stwórzmy razem miejsce wokół Pawilonu Okocimskiego w Lesie Wolskim, gdzie będzie można przyjść na koncert, potańcówkę lub piknik, zatrzymać się i odpocząć podczas spaceru po lesie, wziąć udział w rozmaitych aktywnościach odbywających się w naturze.

Zakup i montaż kilku sztuk pojemników na elektrośmieci, tzw. eko-pudełek w dzielnicy Zwierzyniec. Elektrośmieci to baterie, żarówki, kable, a eko-pudełka to rodzaj koszy do segregacji śmieci z przedziałkami na różne rodzaje elektroodpadów.

Wspólnie możemy zmienić zapomniane zieleńce i parkingi przed Klasztorem Norbertanek i na pętli Salwator w przyjazny środowisku system Zielono-Niebieskich Ogrodów - pięknej i pożytecznej przestrzeni rekreacyjnej i reprezentacyjnej Zwierzyńca i Krakowa

Projekt zakłada montaż budek lęgowych, domków dla jeży i hoteli dla owadów w parkach i skwerach Dzielnicy VII Zwierzyniec. Inicjatywa wspiera bioróżnorodność, poprawa warunki życia zwierząt i promuje ekologię w przestrzenni miejskiej.

Projekt przewiduje uzupełnienie i wzbogacenie księgozbioru bibliotecznego filii nr 26 Biblioteki Kraków działającej na terenie dzielnicy Zwierzyniec poprzez zakup komiksów dla dzieci i młodzieży.

Projekt zakłada modernizację szlaków turystycznych w lasku Wolskim i na Sikorniku poprzez instalację wodopojów, nowych oznaczeń tras wraz z montażem map i tablic informacyjnych.

Projekt przewiduje montaż 10 kamer monitoringu wizyjnego na terenie Dzielnicy VII Zwierzyniec ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej niebezpiecznych rejonów tj. Salwator, okolice stadionu Cracovii

Celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie ochrony przeciwpożarowej poprzez zabawę, warsztaty i interaktywne zajęcia, gdzie dzieci zdobędą wiedzę na temat unikania zagrożeń pożarowych oraz właściwego reagowania w sytuacji niebezpieczeństwa.

Projekt renowacji pomnika Jak-23 ma na celu przywrócenie jego historycznego znaczenia, poprawę estetyki przestrzeni publicznej. Realizacja zadania przyczyni się do podniesienia wartości kulturowej i turystycznej krakowskich Bielan.

Projekt zakłada montaż dodatkowych ławek przy Alei Wędrowników w Krakowie. Trasa prowadząca do Lasu Wolskiego stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców i turystów, oferując komfortowe miejsca do odpoczynku.

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy VII poprzez zakup sprzętu ratowniczego, medycznego i ochronnego dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 obejmującej swoim obszarem działania znaczną część dzielnicy VII Zwierzyniec.

Projekt obejmuje: - strefę wypoczynku dla mieszkańców - naturalny i zacieniony plac zabaw dla dzieci - ogrodzony psi park

Jesteś zmęczona/y i wydaje Ci się, że nie możesz odpocząć? W biegu codziennych spraw brakuje Ci oddechu? Natłok informacji powoduje, że masz mętlik w głowie i nie możesz spać spokojnie? Masz dość? Nie daj się. Jest na to rada. Chodźmy razem do lasu!

Dostosowanie dnia meczowego do potrzeb różnych grup mieszkańców Krakowa uczestniczących w spotkaniach Ekstraklasy na stadionie Cracovii, a także organizacja zajęć dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Zagrajmy to jeszcze raz, wybierzmy się w sentymentalną podróż, tanecznym krokiem wkroczmy ponownie w świat potańcówek w Pawilonie Okocimskim w Lesie Wolskim. Tym razem szykujemy wersję rozbudowaną i jeszcze większą liczbę leśnych i nie tylko atrakcji

Budowa wiaty rowerowej WR-20 marki Kroll na 12 rowerów usytuowana pomiędzy blokami przy ul. Juliana Fałata 11 i 13, służąca mieszkańcom tych bloków.

Warsztat akceptacji dla dzieci i młodzieży szkolnej dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Uczestnicy będą pracować w grupach liczących do 25 osób na terenie Szkoły Podstawowej nr 32 im.K.Chodkiewicza. Ilość dzieci w klasach od 1 do 4 to 129 osób.

Wymiana barier ochronnych przy ul. Korzeniaka od posesji nr 33 do nr 45

Usunięcie w dowolny trwały sposób dzików żyjących na terenie Lasku Wolskiego i okolic . Należy rozważyć 1. Sterylizację, 2. Odławianie klatkami pułapkami a następnie likwidowanie. Pozyskane mięso można przeznaczyć na karmienie zwierząt w ZOO.

Projekt zakłada budowę przejścia pieszo-rowerowego na al. Focha w rejonie ul. Na Błoniach, w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zapewnienia lepszego połączenia Wałów Rudawy i Błoń Krakowskich.

Rewitalizacja terenu przy Rudawie wzdłuż nowej ścieżki rowerowej, na tyłach hali 100lecia KS Cracovia. Nasadzenia drzew i krzewów owocowych, leżaki, wiklinowe rzeźby, tablice edukacyjne. Sad będzie miejscem spotkań mieszkańców.

Celem projektu jest przeprowadzenie cyklu wykładów naukowych połączonych ze spacerami w terenie, prowadzonych przez naukowców zajmujących się badaniem Stanowiska Archeologicznego Kraków Spadzista, gdzie odkryto tysiące kości upolowanych mamutów.

Projekt zakłada remont zaniedbanych chodników w trzech następujących lokalizacjach na terenie Dzielnicy VII Zwierzyniec: 1) chodniki przy ul. Dojazdowej; 2) chodnik przy ul. Księcia Józefa; 3) chodnik przy al. Kasztanowej.

Poprawa komfortu i bezpieczeństwa spacerowiczów poprzez ustawienie latarni parkowych wzdłuż Al. Wędrowników. Wykonanie oświetlenia parkowego spowoduje, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym, uatrakcyjnienie popołudniowo - wieczornych spacerów.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy ul. Królowej Jadwigi poprzez doświetlenie przejść dla pieszych na odcinku Romera - Panieńskich Skał.

Mamy piękne rekreacyjne tereny nad Rudawą, zadbajmy o czystość wokół nich! Obecna liczba koszy na śmieci okazuje się niewystarczająca, wiele osób nie chce nosić ze sobą śmieci, czy woreczków przez dłuższy czas i porzuca je w przypadkowych miejscach.

Zaniedbane skwery w różnych zakątkach Zwierzyńca zostaną obsadzone pięknymi roślinami. Dzięki temu ubitą ziemię i obumierające resztki trawy zastąpią kwiaty. Wspólnie możemy sprawić, że miejsca będące teraz powodem do wstydu staną się ozdobą okolicy!

Projekt zakłada rozbudowę oświetlenia na ul. Józefa Becka, od ul. Podłużnej do ul. Marynarskiej, poprzez zamontowanie dodatkowych lamp na istniejących słupach energetycznych. Celem jest poprawa bezpieczeństwa i widoczności, szczególnie w nocy.

Remont ul. Orlej na odcinku od ul. Zaogrodzie i sklepu "Jubilat" (bez tarczy skrzyżowania) w kierunku ul. Kaszubskiej - możliwie jak najdalej, do wyczerpania środków przeznaczonych na projekt.

Projekt Zielony Zwierzyniec zakłada nasadzenia drzew i krzewów w przestrzeni publicznej dzielnicy Zwierzyniec. Celem jest poprawa estetyki, jakości powietrza, bioróżnorodności oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej dla mieszkańców.

Projekt zakłada montaż fotopułapek przy koszach do segregacji odpadów na skrzyżowaniu ulic Korzeniaka i Ks. Piotra Skargi. System kamer rejestrujący nielegalne pozostawianie odpadów obok pojemników i zaśmiecanie terenu wokół.

Wykonanie remontu nawierzchni końcowego odcinka ulicy Astronautów polegającego na zamianie istniejącej nawierzchni tłuczniowej na utwardzoną wraz z wykonaniem odwodnienia w celu umożliwienia komfortowego dojścia do posesji, boiska, lasu oraz garaży.

Wymiana progu liniowego na ul. Jodłowej w rejonie skrzyżowania z ul. Przegorzalską na próg sinusoidalny.

Celem projektu jest upowszechnienie czytelnictwa w różnych grupach wiekowych poprzez zapewnienie mieszkańcom dostępu do nowości książkowych, komiksów, lektur szkolnych, audiobooków oraz platformy umożliwiającej korzystanie z e-booków.

Szanowni Państwo - składamy II część realizacji projektu rewitalizacji i doposażenia obecnego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 72 w Krakowie.

Zakłada poprawę nawierzchni alejek spacerowych przy al. Waszyngtona, poszerzenie przestrzeni dla drzew oraz instalację nowych ławek i koszy ulicznych. Rewitalizacja poprawi estetykę, komfort i dostępność tej przestrzeni dla mieszkańców i turystów.

Na ul. Podłużnej nie ma chodników, pojawił się przystanek autobusowy, ale trudno się do niego dostać , szczególnie dzieciom, które są często lekceważone przez kierowców aut, a chcąc dotrzeć na przystanek autobusowy muszę przekroczyć ruchliwą drogę.

Kilkadziesiąt lat temu teren Sikornika był porośnięty ładnym lasem wśród którego było wiele jasnych polan z kępami tarniny i innymi niskimi krzewami. Teraz wszystko zarosło wysoką niskiej jakości roślinnością. Przywróćmy Sikornikowi dawny wygląd.

Proponujemy, jako kontynuację rewitalizacji parku wokół fortu Kościuszko, urządzenie kolejnych dróżek, oświetlenia, ławek i innych elementów zgodnie z opracowanym projektem parku wraz z urządzeniem obszaru do aktywnej rekreacji.

Przebudowa nieutwardzonego i niebezpiecznego zejścia łączącego ul. Na Górkach z ul. Orlą. Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, utwardzenie nawierzchni, poszerzenie tej ścieżki.

Posadźmy szpaler drzew wzdłuż ul. Lelewela! Więcej zieleni to niższe temperatury latem, czystsze powietrze i mniej hałasu. Drzewa poprawią estetykę ulicy, zwiększą komfort mieszkańców i podniosą wartość nieruchomości.

Celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców i turystów poprzez montaż automatycznych defiblilatorów zewnętrznych (AED) w kluczowych miejscach Dzielnicy VII. Szybki dostęp do AED zwiększa szanse na przeżycie osób z nagłym zatrzymaniem krążenia.

System automatycznego monitoringu wód w potoku Olszanickim ma na celu wychwycić zagrożenia dla ludzi, przyrody i środowiska, wynikające z dopływu toksycznych ścieków z MPL Kraków-Balice oraz stanowić element przeciwpowodziowego zabezpieczenia miasta.

Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych w rejonie al. Focha i ul. Królowej Jadwigi poprzez doświetlenie przejść, odmalowanie ich grubowarstwową farbą oraz instalację fluorescencyjnych znaków D-6 zwiększających ich widoczność.

Projekt obejmuje budowę bieżni wielofunkcyjnej oraz skoczni do skoku w dal wraz z rozbiegiem - "Sportowa strefa dla każdego" na terenie Szkoły Podstawowej nr 72 w Krakowie. Zapewniając bezpieczne i nowoczesne warunki do uprawiania sportu.

Celem projektu jest doposażenie placów zabaw na terenie Dzielnicy VII Zwierzyniec w Krakowie, tak aby lepiej odpowiadały na potrzeby najmłodszych dzieci. Dzieci potrzebują bezpiecznych, niskich i sensorycznych elementów służących do rekreacji.

Jest ławka, ale by do niej dojść toniesz po pachy w trawie? A może stoi tuja, ale już brązowa i sucha a nie zielona? A może zamiast zieleńca jest klepisko? Takie rzeczy irytują, a nie muszą. Oto kilka takich miejsc do drobnej poprawy.

W ramach projektu na smutnym szarym murku powstanie ładny mural, który będzie nawiązywał do okolicy. Malunek zostanie zabezpieczony powłoką antygraffiti, gdyby wandale chcieli dodać coś od siebie.