Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2025

Nowe życie placu zabaw przy ul. Śliskiej - nowa zieleń, nowa nawierzchnia, nowe zabawki!

Planty Nowackiego to fantastyczne miejsce w sercu Starego Podgórza do spędzania wolnego czasu. Celem tego projektu jest poszerzenie dostępnej infrastruktury sportowej o siłownię do street workout/kalisteniki.

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup sprzętu do ratownictwa wodnego (łódź ratownicza z lawetą) dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4, na bazie której funkcjonuje SGRWN Kraków oraz SGS Kraków

Projekt stworzenia ścieżki, wzdłuż rzeki Wilgi. Obecnie brakuje utwardzonej ścieżki pomiędzy ul. Kobierzyńską, a ul. Konopnickiej. Stworzenie ścieżki szutrowej pozwoli komfortowo korzystać z niej, także przy gorszej pogodzie.

Projekt zakłada montaż urządzeń typu FLOW PARK nowoczesnej przestrzeni treningowej dedykowanej aktywnym mieszkańcom Krakowa. Będzie to miejsce dostępne dla wszystkich niezależnie od wieku czy poziomu zaawansowania, sprzyjające integracji społeczności

Zabłocie staje się coraz większą betonową pustynią z brakiem ogólnodostępnej infrastruktury sportowej na świeżym powietrzu. Chcemy dać opór dalszej zabudowie i wykorzystać ostatnie tereny miejskie na budowę boiska wielofunkcyjnego.

Miejsce, w którym dzieci i dorośli będą mogli doskonalić umiejętności jazdy na rowerze w zróżnicowanym terenie. Przestrzeń do nauki trików, skoków, wchodzenia w zakręty, jazdy w kamienistym terenie itd. Miejsce spotkań, rozwijania pasji i zabawy.

Szukasz pomysłu na spędzenie niedzieli w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi? Nic prostszego. Teatr KTO ma dla Ciebie festiwalowe propozycje teatrów dla dzieci z całej Polski. Zapraszamy w niedzielę w samo południe na wspólną zabawę w Teatrze.

Projekt polega na organizacji 6 imprez plenerowych na terenie Dzielnicy XIII Podgórze 1. Osiedle Kabel 2. Osiedle Płaszów 3. Osiedle Rybitwy 4. Osiedle Przewóz 5. Zabłocie 6. Stare Podgórze

Projekt SMOK CO KROK jest kontynuacją zwycięskiego projektu, zakładającego stworzenie ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji Krakowa.

W wybranych lokalizacjach Podgórza: zdejmiemy płyty chodnikowe, poszerzmy okienka drzew, stworzymy trawniki: zasiejmy trawę (NIE KORĘ), posadźmy krzewy i drzewa.

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dzieci uprawiających piłkę nożną oraz łucznictwo. Projekt zakłada zakup sprzętu oraz organizację szkoleń, wydarzeń sportowych i wypoczynku letniego.

Tablica informująca o lokalizacji i historii Julagu I Płaszów

Zakup gadżetów dla dzieci, które będą rozdawane w ramach dni dzielnicy, festynów i pikników organizowanych przez placówki oświatowe na terenie dzielnicy XIII, a także w JRG nr 4 KM PSP w Krakowie przy ul. Obrońców Modlina 2.

Lubicie ptaki? - ja też! Dlatego przedstawiam projekt "Ptasiej Ściany" przy "Ptasim Zagajniku" (ul. Myśliwska). Stworzymy wyjątkowy mural (taki, jaki chcecie) na aktualnie zdewastowanej ścianie - wzdłuż Zielonego Skweru. Razem stwórzmy coś pięknego!

Projekt zakłada organizację opieki dla dzieci w wakacje i ferie, oferując bogaty program wydarzeń. W planie kino, warsztaty kulinarne, turnieje planszowe, dyskoteki i sport. Nie zabraknie też relaksu. To kreatywny czas pełen zabawy i integracji!!!

Cykl dziesięciu pikników na Plantach Sokolskich to wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkańcy mogą wziąć udział w warsztatach artystycznych, takich jak plener malarski, ceramika, tkactwo, makrama i florystyka, a także wysłuchać muzyki na żywo.

Nasadzenia drzew i krzewów w celu stworzenia pasa zwartej zieleni wzdłuż ulicy Lipskiej po stronie północnej (od ul. Rzebika do pętli Mały Płaszów) oraz nasadzenia na skwerze pomiędzy pętlą tramwajową Mały Płaszów i żłobkiem.

Postawmy wiaty rowerowe by chronić nasze rowery od deszczu i śniegu. (1) Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Krasickiego (2) Szkoła Podstawowa nr 29, ul. Dembowskiego (3) Szkoła Podstawowa nr 47, ul. Myśliwska (4) Bagry - ul. Kozia (5) Dworzec Płaszów

Projekt zakłada montaż kaczkomatu z odpowiednim pokarmem dla ptactwa wodnego oraz tablicy edukacyjnej o właściwym dokarmianiu. Dzięki temu ptaki będą zdrowe, woda czystsza, a mieszkańcy zdobędą wiedzę ekologiczną.

Doskonale znamy kolorowe schody przy ul. Tatrzańskiej, które niestety straciły swój kolor. Ten projekt zakłada odnowienie schodów i nadanie im koloru za pomocą mozaiki, co będzie trwałe i estetyczne. Mozaika będzie nawiązywać do podgórskich motywów.

PLAC ZABAW WŚRÓD DRZEW stwórzmy wymarzone miejsce rekreacji dla naszych dzieciaków, w pięknym otoczeniu zieleni, rzeki Wilgi i stawu Banka.

Stworzenie parku z makietą kratownicowego Mostu Krakusa, który niegdyś łączył Podgórze z Kazimierzem. Park będzie stanowił miejsce odpoczynku dla spacerujących oraz podróżnych oczekujących na pociąg.

Celem projektu jest zapoznanie podgórskiej młodzieży z olimpijskim wariantem lacrosse, które po wielu latach powraca na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku, poprzez organizację serii zajęć dla młodzieży, zwieńczoną turniejem.

Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnego obiektu sportowego, który będzie służył jako lodowisko w zimie i rolkowisko w ciepłych miesiącach. Projekt zakłada utworzenie placu z gładką betonową nawierzchnią oraz dodatkową infrastrukturą.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Krakowa proponujemy utworzenie parku pn. Park Solny, który będzie się znajdować na obszarze pomiędzy budynkiem Składu Solnego, a stacją kolejową Kraków Zabłocie. Realizacja tego projektu będzie dwuetapowa.

Projekt zakłada organizację 6 kin plenerowych na terenie Dzielnicy XIII Podgórze

Projekt pn. "Zagraj na nowym boisku na Parkowej!" zakłada wymianę nawierzchni na jednym z boisk piłkarskich typu orlik przy ul. Parkowej 12A.

Projekt zakłada skończenie zielonej enklawy w rejonie skrzyżowania ulic Płaszowskiej i Paproci i zakłada realizację projektu wykonanego ze środków Dzielnicy XIII Podgórze. Założeniem projektu jest wykonanie ścieżek po wydeptanych już ścieżkach oraz n

W okolicy nie ma wybiegu dla psów, a wielu mieszkańców ma czworonogi. Stwórzmy bezpieczne miejsce do zabawy, blisko domu! Wybieg poprawi komfort spacerów, uporządkuje przestrzeń i sprawi, że okolica stanie się czystsza. Głosuj na wybieg na Bagrach!

Celem projektu jest montaż oświetlenia boisk sportowych (do piłki nożnej i koszykówki) na plantach Nowackiego. W obecnej sytuacji oświetlenie z istniejących parkowych latarni jest niewystarczające do uprawnia sportu po zmroku.

ROZBETONUJMY PODGÓRZE! ZERWIJMY NAWIERZCHNIĘ, POSADŹMY DRZEWA I STWÓRZMY PIĘKNE KWATERY ZIELENI DAJĄCE WYTCHNIENIE W UPALNE DNI!! NIECH BĘDZIE PIĘKNIE :)

Gołębie są wizytówką Krakowa, ale zanieczyszczają naszą wspólną przestrzeń. Zmniejszmy liczbę gołębi tam, gdzie jest ich za dużo, by miasto było czystsze, a ptaki nie były obiektem przemocy sfrustrowanych mieszkańców.

Projekt "Zielony plac zabaw" to ekologiczny plac pełen zieleni, naturalnych materiałów i innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Dzieci będą mogły bawić się w otoczeniu drzew i kwiatów. Relaks dla rodzin i zielona oaza dla wszystkich.

Bezkolizyjne połączenie ciągu pieszo-rowerowego funkcjonującego na wałach wiślanych w rejonie ulicy Półłanki/most Wanda poprzez wykonanie odpowiedniej infrastruktury w międzywalu.

Cel: Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ogólnodostępnych pomostów w bazie Klubu Żeglarskiego Horn Kraków przez wymianę przekrycia zużytych/przegniłych/desek podestów pomostowych jak i uzupełnienie wyposażenia pomostów w dodatkowe środki bezpiecz.

Zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym audiobooków. Zakup kodów dostępu do platformy e-booków oraz materiałów plastycznych do zajęć organizowanych w Filii nr 46 Biblioteki Kraków. Prenumerata czasopism dla czytelników.

Zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców dzielnicy XIII Podgórze, a w szczególności dzieci i młodzieży, poprzez organizację, profesjonalnych, bezpłatnych zajęć biegowych na terenach osiedli w dzielnicy.

To projekt który zakłada cykl konsultacji oraz spotkań w celu lepszego poznania i diagnozy dzieci z dodatkowymi obciążeniami lub wyzwaniamia jak depresja czy wykluczenie, a także doposażenie w niezbędny sprzęt i artykuły edukacyjne.

Utworzenie atrakcyjnego Indu-Natur-Parku w Kamieniołomie Libana - synergii dzikiej zieleni oraz dziedzictwa kultury przemysłowej i kinematografii oraz zapewnienie należytej pamięci ofiarom Obozu Karnego Służby Budowlanej.

Kontynuacja nasadzeń żywopłotu cisowego oraz krzewów irgi przy ul. Nowoorawskiej (od strony bloków Konopnickiej 61, 63) w celu poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, redukcji hałasu drogowego oraz ochrony przed zanieczyszczeniami z powietrza.

Etap drugi projektu "Zielono Mi!!! oraz wokół Nas!" który wygrał w głosowaniu BO w roku 2023. jako kontynuacja projektu "Zielone Serce Podgórza" wykonując na całości lub części działek utwardzonej alejki które w finalnym etapie doprowadzą do parku

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu oraz organizację szkoleń, wydarzeń sportowych i wypoczynku letniego.

Celem projektu jest zagospodarowanie istniejącego terenu zielonego na działce miejskiej 327/3 poprzez stworzenie alejki oraz małej architektury typu ławki z oparciem, kosze na śmieci.

Modernizacja placu zabaw "Smoczego Skweru" położonego przy ulicy Lipskiej Bocznej, obok Orlika.

Projekt zakłada montaż zielonej wiaty rowerowej nad istniejącymi stojakami rowerowymi wraz ze stacją naprawy rowerów. Wiata zostanie obsadzona roślinnością typu sukulenty, rośliny pnące oraz odpornymi na niekorzystne warunki pogodowe.

Wyznaczenie bezpiecznej drogi rowerowej od ul. Rzemieślniczej do ul. Ignacego Krasickiego obok stadionu Garbarni. Obszar jest intensywnie użytkowany przez rowerzystów jednak brakuje na nim dedykowanej infrastruktury rowerowej.

Projekt polega na rewitalizacji obiektów KS Płaszowkanki zgodnie z przygotowaną koncepcją i projektem sfinansowanym przez Radę Dzielnicy XIII Podgórze

Projekt zakłada organizację uroczystego otwarcia nowo wybudowanej szkoły podstawowej, która będzie nie tylko symbolicznym momentem dla społeczności szkolnej, ale także wydarzeniem integrującym mieszkańców.

Zadanie polega na realizacji zajęć z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz szkolnym w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 2 w Krakowie ul. Rzemieślnicza 10. W trakcie szkolenia dzieci dowiedzą się jak prawidłowo zachować się w sytuacji kryzysowej.

Psie Zablocie- Zablocie jako jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic chce spełnić oczekiwana mieszkańców kochających psy. Wybieg dla czworonogów to już nie pomysł, lecz potrzeba.

Projekt "Smakuj ciszę-Rozwój bez barier" to przestrzeń wspólnego uczenia się, integracji i twórczego rozwoju. Warsztaty kulinarne i manualne łączą pokolenia, a kabina akustyczna pozwoli na wyciszenie, sprzyjając skupieniu i harmonijnemu rozwojowi.

Iluminacja najstarszej budowli prawobrzeżnego Krakowa - kościółka św. Benedykta na wzgórzu Lasoty

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu oraz organizację szkoleń, wydarzeń sportowych i wypoczynku letniego.

Projekt zakłada budowę małego parku, gdzie pośród cichej zieleni, otoczeni szumem liści i śpiewem ptaków, można będzie usiąść przy pięknej fontannie! Miejsce spotkań, odpoczynku i integracji.

Promocja Honorowego Krwiodawstwa w Podgórzu poprzez zakup materiałów promocyjnych, zakup gadżetów dla krwiodawców rozdawanych podczas akcji poboru krwi organizowanych na terenie Krakowa.

Projekt przewiduję utworzenie darmowej oferty sportowej dla mieszkańców Dzielnicy XIII Podgórze w oparciu o infrastrukturę przy Szkołach Podstawowych na terenie Dzielnicy.

Wyznaczenie przejścia dla pieszych długości ok. 10 metrów na ul. Rzemieślniczej na wysokości budynku 1a

Umieszczenie tablicy pamiątkowej "Okienko Buzera" na ulicy Rejtana dla upamiętnienia miejsca gdzie Podgórzanie i Krakowianie spijali Buzowną Wodę z sokami malinowym, bądź pomarańczowym serwowaną przez Mistrza zapasów Władysława Bajorka.

Zadanie jest kontynuacją zeszłorocznego zgłoszenia powiększenia parku "Stacja Wisła" przy ul. Zabłocie. Projekt jest realizowany, ale brakuje budżetu na roślinność - doprowadźmy ten park do końca!

Projekt zakłada produkcję i montaż smoczej figurki w rejonie skrzyżowania ul. Wielickiej i Dworcowej. W ramach nawiązania do lokalnej tożsamości, głównym motywem przewodnim będzie szpula kabla, na której będzie siedział smok.

Utwardzenie 2 kluczowych wjazdów na wały wiślane w Płaszowie. Obecnie są one gruntowe, co utrudnia ich użytkowanie podczas złej pogody. Podróże rowerem, rolkami, czy piesze powinny odbywać się bez ryzyka ugrzęźnięcia w błocie.

Zasadzenie drzew po bokach Placu Niepodległości, by zwiększyć zacienienie, poprawić komfort mieszkańców i estetykę przestrzeni. Zieleń ograniczy nagrzewanie placu latem i nawiąże do jego historycznego wyglądu, czyniąc go bardziej przyjaznym miejscem.

Zgodnie z głosem Mieszkańców niezbędna jest budowa chodnika wzdłuż ul. Koszykarskiej, od skrzyżowania z ul. Księdza Turka aż po jej koniec od strony ul. Nowohuckiej. Ponadto, należy dokończyć budowę ul. Koszykarskiej w połączeniu z ul. Nowohucką.

Naszym celem jest edukacja i integracja lokalnej społeczności poprzez praktyczne działania, które pozwolą uczestnikom zdobyć przydatne umiejętności, ale także odkryć radość płynącą z pracy z ziemią i troski o środowisko.

Wymiana obecnej fontanny na Rynku Podgórskim na nową zaprojektowaną w oparciu o sugestie mieszkańców, zgodnie w wytycznymi konserwatorskimi.

Projekt polega na wsparciu dzieci uczestniczących w treningach piłki nożnej na terenie dzielnicy XIII Podgórze bez względu na przynależność klubową. Zajęcia będą nieodpłatne i ogólnodostępne dla wszystkich chętnych dzieci.

Powiększenie i zagospodarowanie terenu zielonego u zbiegu ulic Józefińskiej i Limanowskiego

Parking dla mieszkańców koło przychodni i przedszkola, przy serwisie samochodym jest w tragicznym stanie i wymaga remontu, więc wymieńmy nawierzchnię na przepuszczalną by było uporządkować przestrzeń i zadbać o retencję wody.

Od wielu lat mieszkańcy - wolontariusze wraz z ZZM ratują przed rozjechaniem podgórskie ropuchy i inne gady i płazy migrujące do Kamieniołomu Libana przez ul. Swoszowicką. Projekt ma na celu bardziej efektywne chronienie stworzeń w okresie migracji.

Po dzwonku szkoła tętni życiem! Warsztaty, półkolonie, zajęcia sportowe, spotkania harcerzy - dzieci z całej dzielnicy korzystają z tej przestrzeni. Stwórzmy nowoczesną, bezpieczną szatnię, która będzie służyć im wszystkim. Głosuj i zmieniaj z nami!

Kozy na wypasie - zielone kosiarki to projekt mający na względzie koszenie dużych terenów zielonych oraz trudnodostepnych przy pomocy naturalnych metod jakimi jest wypas kóz. Wypas odbywać się będzie w miesiącach letnich

Celem projektu jest udostępnienie mieszkańcom niewielkiego terenu zielonego aktualnie znajdującego się za ogrodzeniem. Projekt zakłada wyposażenie skweru w kilka urządzeń, ale jego zasadniczą intencją jest minimalna ingerencja w stan obecny.