Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2025

Realizacja projektu będzie polegać na remoncie i doposażeniu zaniedbanego placu zabaw położonego na rogu ulic Mazowieckiej i Kmiecej. W ramach projektu powstanie też dodatkowe, wygodne wejście na plac zabaw od ul. Mazowieckiej.

Rozszerzenie funkcjonalności sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych i przejeździe rowerowym na al. Kijowskiej przy Młynówce Królewskiej o wyzwalanie światła czerwonego przez pojazdy poruszające się z nadmierną prędkością.

Proponujemy zamianę gołych zieleńców na naturalistyczne kompozycje z różnorodnych, wielopiętrowych krzewów i roślin zielnych, przystosowanych do lokalnych warunków, korzystnie wpływających na glebę i na środowisko oraz podnoszących estetykę dzielnicy

Uporządkowanie terenów zielonych wzdłuż fragmentów ulic Przybyszewskiego i Buszka w rejonie połączenia tych ulic oraz urządzenie terenu zielonego w sąsiedztwie posesji nr 27 przy ul. Buszka.

Projekt SMOK CO KROK jest kontynuacją zwycięskiego projektu, zakładającego stworzenie ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji Krakowa.

Na terenie Krowodrzy wciąż potrzebujemy więcej zieleni chroniącej nas przed pyłem, smogiem i miejskim hałasem. Najczęściej otwieramy okna od podwórek, dlatego warto zadbać o drzewa i krzewy w kwartałach Dzielnicy, ale również w Parkach i pasach ulic.

Projekt zakłada dodatkowe nasadzenia przy ul. Królewskiej, w zieleńcach, przedogródkach budynków tam zlokalizowanych. Istniejąca stara zieleń powinna być pielęgnowana i dogęszczona gatunkami roślin, które podniosą estetykę i poprawią klimat dzielnicy

Mural autorstwa Mikołaja Rejsa nawiązujący do tożsamości i historii Krowodrzy. Mural jako sztuka, która wchodzi w życie człowieka, staje na jego drodze i... Sztuka jest potrzebna do życia bardziej niż nam się wydaje. Jest jak tlen..

Projekt zakłada wykonanie alejek parkowych w miejscach istniejących przedeptów. Budowa tych alejek parkowych poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu. Projekt ten wpisuje się plan rewitalizacji Parku Kleparskiego rozpoczętego 2021roku.

ROZBETONUJMY KROWODRZĘ! ZERWIJMY PŁYTY CHODNIKOWE, POSADŹMY DRZEWA, POSIEJMY TRAWĘ I KWIATY! BĄDŹMY JAK INNE MIASTA EUROPEJSKIE! NIECH KRAKÓW, PRZYKŁADEM INNYCH STOLIC EUROPEJSKICH, ROZBETONUJE CHODNIKI I ULICE.

WYREMONTUJMY PLAC ZABAW PRZY BAJLANDII W PARKU JORDANA! PROJEKT ZAKŁADA WYPOSAŻENIE PLACU ZABAW W ZJAZD LINOWY TYPU TYROLKA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.

Projekt zakłada zamianę miejsc dotychczas jałowych i przesuszonych na zielone, kwitnące rabaty retencyjne. Rabaty retencyjne zatrzymują wilgoć w glebie, pozwalają na wzrost różnorodnych roślin i korzystnie wpływają na środowisko.

Celem projektu jest kompleksowe wsparcie dzieci uprawiających różne dyscypliny sportowe. Projekt zakłada zakup sprzętu oraz organizację szkoleń, wypoczynku letniego i wydarzeń sportowych.

PROJEKT ZAKŁADA STWORZENIE STREFY RELAKSU W OGRODZIE EDUKACYJNYM PRZY MŁYNÓWCE KRÓLEWSKIEJ POPRZEZ ZAPEWNIENIE MIESZKAŃCOM MOŻLIWOŚCI ODPOCZYNKU W OTOCZENIU ZIELENI.

Inicjatywa Krowoderskie Kino Plenerowe to propozycja bezpłatnych seansów kinowych na świeżym powietrzu w Parku Krakowskim. Skierowana jest lokalnie dla V dzielnicy ale też wszystkich Krakowian i przyjezdnych.

Projekt zakłada remont/naprawę alejek parkowych w lokalizacjach umożliwiających wykonanie prac naprawczych bez konieczności usuwania istniejącej zieleni. Jest to kontynuacja remontu alejek rozpoczętego 2021roku.

Szlak Historii Wisły to inicjatywa mająca na celu upamiętnienie początków krakowskiego sportu, ze szczególnym uwzględnieniem historii Wisły Kraków w latach 1906-1922.

Budowa alejki parkowej przy Forcie Kleparskim jako uzupełnienie dla ciągu pieszego wzdłuż jezdni ul. Prądnickiej przy przystanku Nowy Kleparz 09 wraz z nasadzeniami zieleni niskiej.

Zbudujmy roślinną barierę akustyczną! Posadźmy pnącza i krzewy pochłaniające hałas i smog! Zwróćmy uwagę miasta na hałas od tramwajów i samochodów! Wspólną kampanię zacznijmy od placu zabaw i boiska przy Królewskiej 26-48.

Projekt zakłada stworzenie eko-muralu na ślepej ścianie sali gimnastycznej ZSP 18 przy ul. Litewskiej. Dzięki zastosowaniu antysmogowych farb, mural nie tylko ożywi bryłę budynku, ale także pozytywnie wpłynie na jakość powietrza.

Wykorzystamy opadłe liście poprzez umieszczenie ich w drewnianych zagródkach, w których będą mogły naturalnie się rozłożyć, stanowiąc miejsce zimowania dla różnych stworzeń, a później zostaną wykorzystane jako kompost, zamiast być wywożone w plastiku

ZAZIELEŃMY KROWODRZĘ! PROJEKT ZAKŁADA WYKONANIE OKOŁO 50 NOWYCH NASADZEŃ DUŻYCH SADZONEK DRZEW, W LOKALIZACJACH WEDŁUG WSKAZAŃ WNIOSKODAWCY.

W dzielnicy V Krowodrza mieszka dużo osób starszych oraz samotnych, którzy stracili sens życia, co staje się przyczyną zamknięcia w czterech ścianach. Celem projektu jest otoczenie opieką i uwolnienie ich od pustki i samotności.

Projekt zakłada dofinansowanie seniorom z Centrów Aktywności Seniora biletów na wydarzenia kulturalne. Projekt obejmuje dofinansowanie do biletów wstępu do krakowskich muzeów, kin, teatrów, filharmonii, opery i operetki, wystaw, festiwali.

Miejsce spotkań w parku Kleparskim, przy dobrej książce w cieniu starych drzew. W tej inicjatywnie połączymy pasję do książek i chęć zagospodarowania tej przestrzeni parkowej. Stwórzmy spot do czytania i dzielenia się świetną literaturą!

Barierki i słupki oddzielające chodnik od jezdni najczęściej są pomalowane na biało-czerwono, co rzadko współgra z miejskim krajobrazem. Jednak wcale nie muszą takie być: wymieńmy je na bardziej estetyczny kolor i stwórzmy przyjemniejszą okolicę!

PROJEKT ZAKŁADA OBSADZENIE KWIATAMI I KRZEWAMI PASA ZIELENI NA UL. URZĘDNICZEJ PRZYLEGAJĄCEGO DO PARKU MŁYNÓWKA KRÓLEWSKA. STWÓRZMY NOWE WEJŚCIE DO PARKU, PIĘKNĄ UPORZĄDKOWANĄ PRZESTRZEŃ, KTÓRA WPROWADZI NAS DO PARKU MŁYNÓWKA KRÓLEWSKA. NIECH TO MIEJSCE BĘDZIE WIZYTÓWKĄ MŁYNÓWKI I ZAPROSZENIEM DO SPACERU CZY WYCIECZKI ROWEROWEJ.

Propozycja ta zakłada postawienie w okolicach Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana w Krakowie, figury smoka z piłką przy nodze. Figura ta, będąca symbolicznym połączeniem tradycyjnej krakowskiej symboliki z elementami piłkarskimi.

Realizacja projektu będzie polegać na gruntownym remoncie i doposażeniu nieczynnego placu zabaw Słoneczko przy ulicy Skarbińskiego. W ramach projektu powstanie nowa, bezpieczna przestrzeń zabawy i rekreacji dla dzieci z okolicy.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych przy ul. Czarnowiejskiej, Nawojki, Wrocławskiej, Prądnickiej i al. Kijowskiej poprzez doświetlenie przejść dla pieszych.

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców Krakowa a w szczególności mieszkańców dzielnicy V poprzez zakup sprzętu dla strażaków-ratowników wysokościowych co zwiększy bezpieczeństwo społeczności, umożliwiając szybszą i bardziej efektywną pomoc.

Konieczne jest wyznaczenie bezpiecznego przejścia dla pieszych idących wzdłuż ul. Sienkiewicza przez ul. Lenartowicza. Teraz kierowcy nie mają obowiązku ustępowania pieszym. Widoczność jest ograniczona. Auta z impetem wjeżdżają od Alei Słowackiego.

Celem projektu jest stworzenie figurki Smoka Spadochroniarza w nawiązaniu do historii żołnierza i dziejów oręża polskiego w Krakowie-Krowodrzy, gdzie od 1957 r. stacjonują krakowscy spadochroniarze, tzw. bordowe berety (dawniej: "czerwone berety").