Lista projektów odrzuconych w budżecie obywatelskim 2024
BUDKI LĘGOWE JAK BIOLOGICZNA OBRONA - DRZEWA KASZTANOWCA przed gąsienicą szrotówki,która atakuje liście drzewa.
Proponuję zakup mobilnych fotoradarów, które będą mierzyć prędkość i robić zdjęcia kierowcom, którzy nadmiernie ją przekraczają.
SPORTBOXY ze schowkami do czasowego bezpłatnego przechowywania rzeczy dla osób uprawiających aktywnie sport na Błoniach. Celem projektu jest stworzenie skrytek w formie modułów z indywidualnymi schowkami w pobliżu Błoń.
Celem projektu jest stworzenie nowego elektronicznego systemu zapisów na dyżury wakacyjne w przedszkolach, tym samym ułatwienie rodzicom zapewnienia opieki dzieciom w miesiącach: lipiec - sierpień.
CELEM PROJEKTU JEST PRZYWRÓCENIE ZIELENI NA PLACU ŚW. MARII MAGDALENY. ZANIM TEN PLAC ZOSTAŁ "ZREWITALIZOWANY" (CZYLI WYBETONOWANY) BYŁ TO ZIELONY SKWER Z DUŻYM DRZEWEM, KTÓRY DAWAŁ CIEŃ W UPALNE DNI.
Celem jest wymiana części samochodów Urzędu Miasta Krakowa i urzędów na rowery
Interaktywna gra - wycieczka AR na Wawelu łącząca historię z zabawą. Użytkownicy odkrywają tajemnice zamku, ucząc się jego historii przez zabawę i wyzwania AR.
Budowa Skateparku,pumptrucku, boisk do koszykówki, zagospodarowanie terenu zielenią-nasadzenia drzew, krzewów, posadowienie ławek, wykonanie zielonych skwerków na terenie "zniszczonym" przez budowniczych linii tramwajowej Górce Narodowej-Banacha
System automatycznego monitoringu rzek w Krakowie ma na celu wychwytywać przypadki ich zanieczyszczenia przez zrzut ścieków oraz będzie stanowić element zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta.
Projekt zakłada odtworzenie średniowiecznego miasta Kraków z elementami znanych polskich legend w popularnej grze komputerowej Minecraft.
Las owocowy to unikalny ekosystem, który skupia się na uprawie różnorodnych gatunków drzew i krzewów owocowych. Takie miejsce w przestrzeni miejskiej pozwoli zasmakować wiejskiej sielanki każdemu bez względu na wiek!
#Projekt103 z roku 2019 zostanie rozszerzony o zaplecze techniczne w postaci toalet, magazynki / schowki dla poszczególnych dyscyplin, oświetlenie.
Celem projektu jest prowadzenie profilaktyki zdrowotnej wśród mieszkańców Krakowa poprzez budowę małej tężni solankowej wraz z małą architekturą w południowej części Krakowa w Dzielnicy XII.
Nigdy nie wiadomo, w którym momencie zaszczepimy młodzieży pomysł na życie i pomożemy im odkryć swoją drogę... Program jest skierowany do uczniów i uczennic, którzy wiążą swoje plany i pasję z wykonywaniem zawodu trenera.
Utworzenie brakującej infrastruktury pieszo-rowerowej w ciągu ulicy Mogilskiej na odcinku od przejścia pieszo-rowerowego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji do ulicy Fabrycznej.
Projekt ma na celu poprawę dostępu do ścieżki rowerowej i pieszej, która biegnie wzdłuż rzeki Rudawy. Projekt zakłada utwardzenie i ewentualną przebudowę wjazdów i zjazdów na ścieżkę z poziomu ulic miasta, co ułatwi korzystanie z niej mieszkańcom.
Projekt dotyczy utworzenia dodatkowych miejsc postojowych w rejonie osiedla Centrum E i osiedla Na Skarpie.
Budowa pochylni - zjazdu dla rowerów, wózków, łączącej poziom górny i dolny na Bulwarze Czerwieńskim.
Wyznaczenie przejścia dla pieszych przez ul. Izydora Stella-Sawickiego na wysokości skrzyżowania z ul. Bolesława Orlińskiego. Stworzenie przejścia umożliwi w przyszłości zlokalizowanie tam przystanków autobusowych.
Stworzenie toru moto-crossowego do nauki jazdy i doskonalenia sztuki poruszania się na motocyklach crossowych, enduro. W Krakowie i okolicach nie ma miejsca w którym można bezpiecznie uczyć się jazdy na motorach w terenie.
Projekt zakłada utworzenie woonerfu na ul. Mostowej tworząc zieloną i atrakcyjną przestrzeń ciągnącą się od Placu Wolnica do Kładki Ojca Bernatka
Koniec z moknięciem w deszczu czekając na tramwaj na zatłoczonym przystanku! Projekt zakłada montaż zadaszenia nad całym peronem na Rondzie Mogilskim (przystanek w stronę R. Grzegórzeckiego).
Nasadzenie bluszczy na betonowych ścianach Ronda Mogilskiego. Zazielenione zostaną wjazdy do tuneli i przylegające do nich przystanki. Wykorzystane będą istniejące od wielu lat metalowe podpory, dziś nieużyteczne i niszczejące.
Głosuj na "Bazę Kajakową Dłubnia"! Stwórzmy centrum rekreacji wodnej z wypożyczalnią, miejscem na kawę i odpoczynek przy Dłubni i Zalewie Nowohuckim. Wzbogaćmy Nową Hutę o przestrzeń dla wszystkich!
Od Salwatora po Balice wzdłuż rzeki Rudawy ciągnie się trasa, której słabym ogniwem są przeprawy: MOSTY i KŁADKI PIESZE. Dotychczasowe Przeprawy przez rzekę to przestarzałe elementy infrastruktury, który trzeba koniecznie poprawić!
Realizacja projektu budowy Centrum Sportów Miejskich pod ul. Turowicza, który wygrał Budżet Obywatelski w 2019 roku, jednak nie został zrealizowany oraz zabezpieczenie terenu pod realizację zadania.
Projekt WIĘCEJ TLENU zakłada posadzenie 5 000 drzew tlenowych na obszarze całego Krakowa. Drzewa tlenowe wytwarzają 10 razy więcej tlenu niż reszta drzew. Bardzo szybko rosną i ładnie wyglądają. Drzewa zielone -> płuca dotlenione!
PowietrzePlus to rewolucyjna technologia filtrująca, wykorzystująca połączenie tlenku magnezu i biowęgla do skutecznego pochłaniania i neutralizowania smogu oraz innych zanieczyszczeń, zapewniając czystsze powietrze w miastach i domach
Budowy ścieżki pieszo-rowerowej przez działkę 2/1 wzdłuż ulicy Leśnej (droga do ZOO), na której brak chodnika, co zagraża bezpieczeństwu pieszych w sytuacji korków występujących w lecie. Długość około 200m. Alternatywna, widokowa droga do ZOO.
Wydarzenie jest sportowym świętem całych rodzin, pełnym atrakcji dla dzieci w każdym wieku, ale również i dla rodziców i dziadków! Jest to dzień pełen konkursów, zawodów, pokazów i sportowych występów.
Projekt budżetu obywatelskiego ma na celu dostosowanie nieużywanego, asfaltowego placu przy osiedlu Szkolne 27 na potrzeby ogólnodostępnego parkingu dla mieszkańców. Teren ten, będący pozostałością po boisku przy dawnej placówce oświatowej, obecnie pozostaje bez funkcji i nie przynosi korzyści lokalnej społeczności. Adaptacja tego obszaru na parking ma na celu rozwiązanie rosnącego problemu z brakiem miejsc postojowych w okolicy, co obecnie skutkuje niszczeniem zieleni i chodników przez nielegalnie parkujące pojazdy. Projekt zakłada utworzenie maksymalnej ilości miejsc parkingowych na powierzchni 800 m², włączając w to remont bramy wjazdowej z instalacją systemu automatycznego, monitoring parkingu, stacje ładowania dla samochodów elektrycznych oraz odpowiednią organizację ruchu w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na nowo powstałym parkingu.
Proponuję zaprosić popularnego na całym świecie autora Stephena Kinga do Krakowa i zorganizować z nim tutaj spotkanie literackie z fanami.
Projekt zakłada posadzenie 100 drzew na obszarze historycznego Starego Miasta w Krakowie w lokalizacjach niekolidujących z zabytkowymi walorami krajobrazu kulturowego.
Celem projektu jest stworzenie pumptracku, czyli specjalnego toru rowerowego z muldami i zakrętami, który służy do treningu i zabawy dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie umiejętności.
Projekt zakłada wybudowanie oceanarium w ZOO krakowskim na wzór oceanarium we Wrocławiu. Oceanarium w kształcie tunelu gdzie mieszkańcy podziwiać będą świat fauny i flory oceanu: żółwie, płaszczki, ryby, koniki morskie i inne gatunki oceaniczne.
Od Salwatora po Balice wzdłuż rzeki Rudawy ciągnie się trasa, której słabym ogniwem są przeprawy: MOSTY i KŁADKI PIESZE. Dotychczasowe Przeprawy przez rzekę to przestarzałe elementy infrastruktury, który trzeba koniecznie poprawić!
Zaprośmy artystów do stworzenia instalacji zacieniających nasłoneczniony plac przed Muzeum Narodowym. W czasie letnich upałów każdy skrawek cienia jest na wagę złota, szczególnie dla grup wrażliwych - osób starszych, kobiet w ciąży i dzieci.
Boulodrom odkryty i kryty (30 boisko) do gry w pétanque i uprawiania innych sportów jak ringo, molki i podobne. Używany przez użytkowników od 5 roku życia. Bulodrome zapewnia przestrzeń dla wszystkich dostępnych do zabawy i spotkań towarzyskich.
Utworzenie miejsca do legalnego i bezpiecznego grillowania oraz spędzania wolnego czasu, miejsca spotkań towarzyskich lokalnej społeczności, rozmów i wspólnych posiłków. Lokalizacja projektu: między Pychowicami a Ruczajem - skraj Uroczyska Wiszówka.
Nowohucianie, twórzmy razem historię! Wasze wsparcie to klucz do rzecznej zielonej oazy w Nowej Hucie. Zjednoczmy siły dla przyrody, relaksu i naszej wspólnoty! Wykupmy działki i przyspieszmy powstanie Parku Rzecznego Dłubnia!
Czy wiedzieliście, że ponad 100 lat temu ulicą Retoryka płynęła rzeka? Czas ją przywrócić! Projekt zakłada przywrócenie biegu rzeki Rudawa znajdującej się pod ul. Retoryka i odświeżenie ciągu pieszego.
Projekt zakłada zakup ocieplanych budek dla kotów wolno żyjących na ogródkach działkowych (60) na terenie Krakowa. Celem projektu jest ochrona kotów w okresie zimowym przed zamarznięciem oraz podniesienie świadomości społecznej na tego typu działania
Skwer Praw Kobiet przy ul. Retoryka jest miejscem, gdzie odbywały się liczne manifestacje i protesty w obronie praw kobiet. W tym miejscu stanie rzeźba, która w sposób symboliczny wyrażać będzie krzyk o prawa do życia i walkę o godność.
Zadanie polega na wykonaniu szutrowej drogi pieszo-rowerowej z dala od ulicy Bogucianka, dającej możliwość bezpiecznego przejścia i przejazdu
Celem jest wymiana części taboru technicznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji na rowery e-rowery i e-rowery cargo oraz promocja i popularyzacja komunikacji rowerowej, poprzez dawanie przykładu praktycznego zastosowania tego typu rozwiązań.
Zadanie dotyczy przeprojektowania Zaułka Czartoryskich, który obecnie jest głównie placem dla jeżdżących na deskorolkach zamiast stanowić miejsce odpoczynku oraz estetyczne dopełnienie architektury Muzeum Czartoryskich i perspektywy ulicy Pijarskiej.
Ponura Wesoła punurą zimą zamieni się w ulubiony teren do spacerów krakowian. ZA DARMO. Zobacz zdjęcie, żeby wyobrazić sobie jak pięknie może to być miejsce do spotkań.
Budowa nowego jednostronnego chodnika od chodnika istniejącego w ul. Kleinera do skrzyżowania z ulicą boczną Wąwozowa 12 o długości 180 m. Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami na tym odcinku poszerzenie pasa jezdni do szerokości 5m.
Projekt zakłada wykonanie i rozmieszczenie na terenie Krakowa tablic, na których kibice i graficiarze mogli by malować hasła czy malunki. Forma tablic zbliżona do tablic indlformacyjnych z wyborów w formie trójboka lub czworoboka.
PARK RZECZNY PO ZACHODNIEJ STRONIE WILGI - ETAP 1 uporządkowanie i udostępnienie mieszkańcom zadrzewionego terenu po zachodniej stronie rzeki oraz stworzenie projektu przyszłego parku rzecznego na tym obszarze, w oparciu o konsultacje społeczne.
Celem projektu jest budowa pierwszego w Krakowie placu zabaw dostosowanego do potrzeb dzieci niewidomych i słabowidzących. Na placu znajdowałyby się ścieżki dotykowe i sensoryczne zabawki. Obiekt byłby dla dzieci miejscem bezpiecznej zabawy.
Od Salwatora po Balice wzdłuż rzeki Rudawy ciągnie się trasa, której słabym ogniwem są przeprawy: MOSTY i KŁADKI PIESZE. Dotychczasowe Przeprawy przez rzekę to przestarzałe elementy infrastruktury, który trzeba koniecznie poprawić!
Każde publiczne przedszkole na terenie Krakowa otrzymuje 3 drzewka klonu. Dzięki nim przedszkolaki mogą od małe uczyć się dyscypliny i rozwijać opiekuńczość. Po nad to biedzie więcej zieleni i lepiej dla środowiska.
Projekt ma za zadanie rozbetonowanie placu Przy Poczcie na osiedlu Willowym i stworzenie zielonej, oraz przyjaznej mieszkańcom strefy wypoczynku, z poszanowaniem historii miejsca.
Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa w okolicy dworca autobusowego MDA oraz parku Strzeleckiego. Wykonanie ok. 12 szt. kamer podłączonych do miejskiego monitoringu.
Przybliżmy mieszkańcom postaci historyczne związane z Krakowem! Projekt zakłada prezentowanie infografik w komunikacji miejskiej i w gablotach wiat przystankowych, a także umieszczenie ich wizerunków na zewnątrz tramwajów.
Projekt przewiduje ustawienie głazu upamiętniającego Aleksieja Nawalnego w skwerze Aleksandra Biborskiego naprzeciwko konsulatu Federacji Rosyjskiej przy ul. Biskupiej.
Centrum siatkówki to projekt wybudowania trzech boisk ogólnodostępnych ze sztuczna nawierzchniom przeznaczonych wyłącznie do siatkówki oraz dodatkowo w sąsiedztwie trzy boiska do siatkówki plażowej .
Celem jest zbudowanie ścieżki rowerowej na pasie zieleni na Alejach od Jubilata do Nowego Kleparza. Dziesiątki rowerów jeżdżą tam chodnikami gdyż po jezdni nikt się nie odważy. Wszystkie ścieżki w dzielnicy biegną tylko w kierunku wschód-zachód.
PROJEKT ZAKŁADA REMONT ULICY KRUPNICZEJ NA ODCINKU OD UL. SZUJSKIEGO DO UL. SKARBOWEJ ORAZ ZWIĘKSZENIE WYGODY I BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH, A TAKŻE WPROWADZENIE ZIELENI WRAZ Z MAŁĄ ARCHITEKTURĄ.
Owocowy ogród miejski to propozycja uzupełniania istniejącego terenu zielonego o drzewa i krzewy owocowe, odmiany najbardziej odporne i najmniej wymagające.
Przyspieszenie wymiany pasażerów tramwajów na relacji Rondo Grzegórzeckie<->Tunel (w obu kierunkach) poprzez odsunięcie od torowiska wiat przystankowych, co zwiększy ilość miejsca dostępnego dla pasażerów i ułatwi dostęp do tramwaju.
Projekt zakłada zaprojektowanie i urządzenie zieleni na terenie części działki miejskiej nr 12/19, obręb 52 Śródmieście, przed wejściem do kościoła NPNMP (św. Łazarza) przy ulicy Kopernika 19.
Projekt ma na celu odbetonowanie Placu Inwalidów poprzez usunięcie zbędnych płyt chodnikowych, nowe nasadzenia roślin a także zielone dachy przystanków MPK.
Projekt ma na celu promowanie edukacji przyrodniczej i kulturalnej wśród mieszkańców Krakowa. Realizowany będzie w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN. Zakłada : bezpłatny wstęp, modernizację budynku i przystosowanie go dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Celem zadania jest wyłonienie 111 krakowskich szkół dla których zostanie sfinansowany zakup różowych skrzyneczek oraz zabezpieczenie środków finansowych na ich roczne wyposażenie.
Kraków nie ma strefy, w której legalnie można spożywać alkohol na wolnym powietrzu. Proponujemy stworzenie takiej strefy w Rynku Głównym w Krakowie pod Ratuszem. Wielu ludzi, chcących kulturalnie wypić alkohol nie stać na wygórowane ceny w pubach.
Celem projektu jest przygotowanie infrastruktury zapewniającej bezpieczne schronienie dla mieszkańców w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia życia np. w przypadku konfliktu zbrojnego.
Białe Morza park dla mieszkańców Krakowa zakłada stworzenie ogólnodostępnego parku . Projekt parku realizowany będzie w oparciu o konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania tego terenu, zgodnie z wolą mieszkańców miasta Krakowa.
Reorganizacja ruchu ulicznego w kwartale ulic ograniczonym przez ulice Daszyńskiego, Siedleckiego i Podgórską, mająca na celu lepsze uwzględnienie potrzeb pieszych i rowerzystów, zwiększenie bezpieczeństwa oraz poprawę estetyki miejskiej przestrzeni.
Projekt zakłada budowę pierwszego w historii Krakowa stadionu do gry w palanta. Umożliwi on prowadzenie treningów dla różnych grup społecznych, które zakochały się w tym polskim 600-letnim sporcie i rozwiąże problem dostępności obiektów sportowych.
Teren dawnego ogrodu rodziny Kossaków. Obecnie mini dziki park z kilkunastoma drzewami liściastymi, w wieku ok. 60-80 lat. Stworzenie przestrzeni edukacyjnej dla osób odwiedzających w zakresie promowania ochrony dzikiej natury i osoby Simony Kossak
Dziki, ale jednocześnie dostępny skrawek przyrody w mieście, o walorach rekreacyjnych i edukacyjnych.
Celem Projektu jest stworzenie niemal w centrum miasta unikalnej przestrzeni pozwalającej obcować z dziką przyrodą , wzbogaconą o elementy edukacyjne oraz altanę dającą możliwość organizacji różnego typu spotkań.
25 LAT CZEKALIŚMY AŻ JORDANÓWKA WRÓCI W RĘCE MIASTA. NIESTETY BUDYNEK NADAL JEST ZAMKNIĘTY ZE WZGLĘDU NA ZŁY STAN TECHNICZNY. TYMCZASEM MIASTO NIE PRZEZNACZA NA JEGO REMONT ŻADNYCH ŚRODKÓW. DLATEGO TYLKO MY, MIESZKAŃCY, MOŻEMY URATOWAĆ JORDANÓWKĘ.
Zadanie składa się z kilku części, niezbędnych do remontu uszkodzonego samochodu osobowego: podpisanie umowy o praktykę w ramach nauki w związku z naprawą samochodu, przygotowanie listy zakupu potrzebnych części w związku z remontem, naprawa auta
Zagospodarowanie terenu zielonego przy alei 29 listopada, celem budowy małego parku kieszonkowego wraz z uporządkowaniem terenu.
W jednym z odcinków animowanego serialu "Finesz i Ferb" bohaterowie przelecieli nad Krakowem. Chcemy upamiętnić ten fakt niewielką pamiątkową plakietką, czule wyśmiewając krakowskie umiłowanie do tablic, pomników i podniosłych uroczystości.
Połączenie dwóch sąsiadujących osiedli Kozłówka i Piasków Nowych przez zagospodarowanie "starych łąk" należących do Parku Rzecznego Drwinki poprzez ukształtowanie terenu i wybudowanie alejki wraz z oświetleniem i posadowieniem ławek.
Władze Krakowa z Jackiem Majchrowskim na czele ograniczają możliwość parkowania dla mieszkańców. W tym samym czasie dysponują parkingami tylko dla urzędników Miejskich. Domagamy się aby parkingi pod urzędami były dostępne dla petentów i mieszkańców.
Zadanie ma na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa gry w piłkę siatkową poprzez utworzenie Akademii Siatkarskiej oraz udział w zorganizowanych rozgrywkach sportowych dla dzieci i młodzieży.
Montaż przy wybranych ulicach tablic z informacjami o tym, czym zasłużyły się postacie, które upamiętniono w ich nazwach. Jeżeli nie można w inny sposób, to w pierwszej kolejności taka informacja na gminnych budynkach.
Projekt zakłada budowę boiska do koszykówki przy Parku Bednarskiego, za Technikum Gastronomicznym, wraz z miejscem do wypoczynku. Na tym terenie w przeszłości znajdowało się już boisko - teren jest wypłaszczony i częściowo zabezpieczony siatką.
Rozbudowa do normatywnych parametrów chodnika wzdłuż ul. Sikorki na odcinku od ul. Sołtysowskiej do rzeczki po stronie północnej ulicy o szerokości 2m2 i długości 300 mb z kostki betonowej.