Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2024
ROZBETONUJMY KAZIMIERZ! ZERWIJMY NAWIERZCHNIĘ, POSADŹMY DRZEWA I PRZYWRÓĆMY PIĘKNE KWATERY ZIELENI PRZED RATUSZEM KAZIMIERSKIM NA WZÓR DAWNYCH WIDOKÓWEK!! NIECH BĘDZIE PIĘKNIE :)
Projekt zakłada uzupełnienie powstającego staromiejskiego szlaku SMOKÓW (5 nowych rzeźb) wzorowanego na wrocławskich krasnalach. Jego dopełnieniem byłoby wyposażenie nowych rzeźb smoków w kod QR (informacja o kontekście historycznym i kulturowym sąsiedztwa poszczególnych miejsc).
Projekt ma na celu kontynuację smoczej trasy utworzonej w 2023 r. na terenie dzielnicy Stare Miasto. Smocza rodzina chce się powiększyć o minimum 3 rzeźby.
Cykliczne warsztaty (od II do XII 2025) bałkańskich tańców w kręgu i rękodzieła - hafty na kanwie oraz wyszywanie elmentów strojów. Celem projektu jest integracja pokoleń, aktywność fizyczna, wzajemne wsparcie i nabycie nowych umiejętności.
Zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym audiobooków. Zakup kodów dostępu do platformy e-booków, dofinansowanie działalności kulturalnej i edukacyjnej.
Projekt zakłada remont zaniedbanych chodników krakowskiego Kazimierza w dwóch następujących lokalizacjach: 1) chodnik przy ul. Piekarskiej; 2) chodnik przy ul. Bożego Ciała.
Remont zniszczonych i zaniedbanych grobów weteranów Powstania Styczniowego na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Społeczność Krakowa ma obowiązek a zarazem zaszczyt zadbać o bohaterów czynnej walki zbrojnej o Niepodległą Polskę z Imperium Rosyjskim.
Projekt zakłada stworzenie ogrodu kontemplacyjnego z małą architekturą (ławki, leżaki, hamaki, stoły parkowe/piknikowe, huśtawki), utworzenie kilku funkcjonalnych stref i przywrócenie sadu owocowego oraz zasadzenie drzew, krzewów, kwiatów i ziół.
PROJEKT MA NA CELU ZAZIELENIENIE ALEI TRZECH WIESZCZÓW POPRZEZ NASADZENIA ROŚLIN PYŁOCHWYTNYCH I DRZEW W PASIE ZIELENI POMIĘDZY JEZDNIAMI PO STRONIE STAREGO MIASTA.
Projekt zakłada kontynuacje remontu grobów żołnierzy z okresu międzywojennego, usytuowanych w kwaterach wojskowych na cmentarzu Rakowickim przy ul. Prandoty (cmentarzu komunalnym).
Projekt polega na umieszczeniu tablicy pamiątkowej przed budynkiem przy ul. Krakowskiej 13, gdzie urodził się i spędził lata młodości Bronisław Cieślak legendarny por. Borewicz z filmowego serialu "O7 zgłoś się".
Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy 1 poprzez zakup dodatkowego sprzętu, dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 (JRG 1), na bazie której funkcjonuje Grupa Ratownictwa Medycznego Małopolska 1.
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie szkolenia dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu, strojów sportowych, szkolenie z przepisów piłki nożnej oraz organizację wypoczynku letniego,
Gołębie są wizytówką Krakowa, ale zanieczyszczają naszą wspólną przestrzeń. Zmniejszmy liczbę gołębi tam, gdzie jest ich za dużo i zacznijmy badać ten problemu, by miasto było czystsze, a ptaki nie były obiektem przemocy sfrustrowanych mieszkańców.
Rewitalizacja zieleni na ulicy Retoryka poprzez uzupełnienie roślinności.
Projekt zakłada cykl darmowych koncertów na balkonie Krakowskiego Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2, nawiązujących do koncertów artystów krakowskich m.in. Zbigniewa Wodeckiego, które odbywały się w tym miejscu.
ROZBETONUJMY STARE MIASTOZERWIJMY PŁYTY CHODNIKOWE, POSADŹMY DRZEWA, POSIEJMY TRAWĘ I KWIATY! BĄDŹMY JAK INNE MIASTA EUROPEJSKIE! NIECH KRAKÓW, PRZYKŁADEM INNYCH STOLIC EUROPEJSKICH, ROZBETONUJE CHODNIKI I ULICE
Spośród artystów i bywalców Piwnicy pod Baranami nie tylko aktorzy mieli związki w filmem. To zacne grono obejmuje też scenarzystów, scenografów, kostiumografów i kompozytorów. Chcemy przypomnieć wkład piwniczan w kinematografię polską i światową.
Ideą projektu jest rearanżacja zaniedbanej przestrzeni śródmiejskiej zlokalizowanej w ścisłym centrum Krakowskiego Kazimierza. Zamierzenie realizacyjne ma prowadzić do współtworzenia przestrzeni przez wszystkich zainteresowanych, przestrzeni dostępnej, dedykowanej i wykorzystywanej przez mieszkańców, uwzględniając zarówno aspekt historyczny miejsca jak również aspekt kulturotwórczy.
Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy I poprzez popularyzację ochrony przeciwpożarowej. Z projektu skorzystać mogliby dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym które wezmą udział w szkoleniach i zabawach z udziałem strażaków z JRG 1