Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2024
Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców miasta Krakowa poprzez zakup sprzętu do ratownictwa wodnego (łódź ratownicza z lawetą) dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 na bazie której funkcjonuje SGRWN Kraków oraz SGS Kraków
Organizacja różnorodnych, bezpłatnych zajęć dla dzieci i dorosłych, nastawionych na integrację lokalnej społeczności i umożliwiających skorzystanie z oferty ośrodka kultury szerokiemu gronu zainteresowanych.
Budowa strefy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla młodzieży oraz dorosłych. Street Workout to propozycja budowy systemu przeszkód oraz drążków do ćwiczeń na zewnątrz, w otoczeniu nasadzeń miododajnych, kwitnących krzewów.
Nowe trampoliny, zabawki i nawierzchnia!
Projekt zakłada modernizację i doposażenie placu zabaw przy ul. Śliskiej.
Wymiana obecnej fontanny na nową zaprojektowaną w oparciu o sugestie mieszkańców, zgodnie w wytycznymi konserwatorskimi.
Etap drugi projektu "Zielono Mi!!! oraz wokół Nas!" który wygrał w głosowaniu BO w roku 2023. jako kontynuacja projektu "Zielone Serce Podgórza" wykonując na całości lub części działek utwardzonej alejki które w finalnym etapie doprowadzą do parku
Projekt zakłada przedłużenie chodnika wzdłuż ulicy Śliskiej tak by stworzyć bezpieczne wejście na plac zabaw od strony płd -wsch, oraz utworzyć chodnik przed parkingiem samochodowym tak, aby dzieci idące na plac zabaw nie wchodziły na jezdnię.
Skrócenie czasu dojścia na przystanek dla osób korzystających z tramwajów poprzez usunięcie wybranych segmentów metalowej konstrukcji przystanku i przesunięcie biletomatu.
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie szkolenia dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu, strojów sportowych, szkolenie z przepisów piłki nożnej oraz organizację wypoczynku letniego
Tor Przeszkód to miejsce, w którym każdy dorosły, w bezpieczny sposób, będzie mógł popracować nad własną kondycją, siłą, gibkością. Pokonywanie równoważni i pionowej ściany, czołganie się w tunelu, bieg przez opony to tylko niektóre z ćwiczeń.
Projekt zakłada instalację pionowych ogrodów i zieleni na fasadzie parkingu miejskiego przy ul. Zamoyskiego w Krakowie. Poprawi znacząco estetykę i funkcjonalność tego miejsca, a stworzone unikalne otoczenie zharmonizuje się z pobliskim parkiem.
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie szkolenia dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu, strojów sportowych, szkolenie z przepisów piłki nożnej oraz organizację wypoczynku letniego
Zakup zewnętrznego fortepianu służyć ma społeczności (młodzieży i dorosłym) miasta Krakowa jako szeroko rozumianej edukacji muzycznej oraz utworzyć warunki organizowania recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.
Projekt SMOK CO KROK jest kontynuacją zwycięskiego projektu, zakładającego stworzenie ogólnomiejskiego Szlaku Smoków Krakowskich, składającego się ze ścieżek śladem smoczych figurek, prowadzących tropem mało znanych, niezwykłych atrakcji Krakowa.
Tablica informująca o lokalizacji i historii Julagu I Płaszów.
Projekt polega na organizacji koncertu kolęd w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie przy ul. Saskiej.
Projekt przewiduje realizację dwóch otwartych seansów filmowych w ramach kina letniego pod gołym niebem z przeznaczeniem dla całych rodzin.
Nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż ulicy Lipskiej po stronie północnej (od ul. Rzebika do pętli Mały Płaszów)oraz na skwerze pomiędzy pętlą tramwajową Mały Płaszów i żłobkiem.
W ramach projektu zrealizowany zostanie koncert w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Małym Płaszowie.
Doposażenie Domu Kultury w duże składane stoły (138x90) wniesie komfort oraz większe możliwości przy wykonywaniu prac plastycznych, graniu w gry planszowe oraz innych zajęciach, dla których obecne stoły są zbyt małe.
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa planowane jest zagospodarowanie terenów zielonych na obiekcie Centrum Sportu Parkowa
Projekt zakłada nasadzenie drzew i krzewów, wzdłuż nowo powstałej drogi przy ul. Myśliwskiej oraz przy Psim Wybiegu.
Celem projektu jest powiększenie kąpielisk na terenie parku Bagry Wielkie i poprawa bezpieczeństwa
Wymiana uszkodzonych płyt chodnikowych na terenie Podgórza
Wielu z nas popełnia wykroczenia drogowe z pośpiechu, ale także z niewiedzy. W natłoku codziennych obowiązków zapomnieliśmy o podstawowych przepisach związanych z parkowaniem pojazdów lub nie mieliśmy czasu zgłębić zmian zachodzących w prawie.
Celem projektu jest organizacja cyklu wydarzeń kulturalnych na terenie Dzielnica XIII Podgórze.
Celem projektu jest kompleksowe wsparcie szkolenia dzieci uprawiających piłkę nożną. Projekt zakłada zakup sprzętu, strojów sportowych, szkolenie z przepisów piłki nożnej oraz organizację wypoczynku letniego
Projekt zakłada rewitalizację obiektu Klubu Żeglarskiego Horn.
Kontynuacja częściowo zrealizowanego projektu nasadzeń kwiatów i krzewów na trawnikach wzdłuż chodnika przy ulicy Rydlówka, na wysokości budynków 9 do 19 i 20a.
Zakup 10 sztuk pojazdów elektrycznych typu Segway dla poprawy naszego bezpieczeństwa. Pojazdy będą służyć funkcjonariuszom Straży Miejskiej do patrolowania podgórskich parków oraz terenów przyległych do zalewów kąpieliskowych w naszej dzielnicy.
Zmiana nawierzchni betonowej na enklawy zieleni na przystankach tramwajowych
Utworzenie kompleksowo wyposażonej sali przeznaczonej do zabawy, nauki, terapii i stymulacji neurosensorycznej dzieci, młodzieży i osób starszych mieszkających w dzielnicy XIII.
Projekt zakłada budowę sceny plenerowej wraz z infrastrukturą przy Centrum Kultury Podgórza - Klub Przewóz.
Aktywizacja społeczności lokalnej Podgórza przez stworzenie ogólnodostępnej infrastruktury na placu miejskim. Rewitalizacja placu polega na naprawie nawierzchni z płyt betonowych, zainstalowaniu donic z roślinami, siedzisk i pergoli.
Zakup nowości wydawniczych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, w tym audiobooków. Zakup kodów dostępu do platformy e-booków, doposażenia oraz materiałów plastycznych do zajęć do Filii nr 46 Biblioteki Kraków.
Powiększenie i zagospodarowanie terenu zielonego u zbiegu ulic Józefińskiej i Limanowskiego
PLAC ZABAW WŚRÓD DRZEW - stwórzmy wymarzone miejsce rekreacji dla naszych dzieciaków, w pięknym otoczeniu zieleni, rzeki Wilgi i stawu Banka.
Projekt zakłada utworzenie zagospodarowanego terenu zielonego na działce nr. P-17, 53/42, 53/43, 406/3, 406/2 Podgórze, przy skrzyżowaniu ulic Płaszowskiej i Paproci. Zagospodarowanie wg. projektu opracowanego ze środków Dzielnicy XIII Podgórze.
Remont boisk asfaltowych wraz z infrastrukturą w tym: - Remont oraz wymiana piłkochwytów - Wymiana koszy do koszykówki - 4szt. - Stojaki na rowery - wykonanie dwóch boisk do padla o nawierzchni poliuretanowej na boisku asfaltowym.
Utworzenie atrakcyjnego Indu-Natur-Parku w Kamieniołomie Libana - synergii dzikiej zieleni oraz dziedzictwa kultury przemysłowej i kinematografii (m.in. filmu Lista Schindlera), użytku ekologicznego i ścieżki przemysłu wapienniczego.
Projekt zakłada zamontowanie stołów do ping-ponga na wolnym powietrzu w Podgórzu
Projekt zakłada montaż niskich energooszczędnych latarni wzdłuż ulicy Abrahama, która przebiega przez teren dawnego obozu KL Płaszów. Ulica ta stanowi ważny łącznik pomiędzy ul. Wielicką/Dworcem Płaszów a ulicą Kamieńskiego/Bonarką.
Projekt przewiduje wybudowanie dodatkowego placu zabaw w Parku Rzecznym Ogród Płaszów oraz montaż zestawu do ćwiczeń street workout.
Projekt zakłada Nasadzenia drzew i krzewów gatunków ograniczających hałas oraz zanieczyszczenie powietrza w wybranych zaniedbanych miejscach dzielnicy.
Projekt polega na organizacji 6 imprez plenerowych na terenie Dzielnicy XIII Podgórze 1. Osiedle Kabel 2. Osiedle Płaszów 3. Osiedle Rybitwy 4. Osiedle Przewóz 5. Zabłocie 6. Stare Podgórze
Stworzenie sali sensorycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 dla dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym oraz starszych uczniów szkoły podstawowej. Wyposażenie miejsca w sprzęt wspierający prawidłowy rozwój.
Projekt zakłada odnowienie nawierzchni istniejącej Vert Rampy, poprzez wymianę płyt jezdnych oraz organizację warsztatów z jazdy na desce, rolkach lub hulajnodze.
Projekt przewiduje rekultywację boiska przy ul. Koziej oraz budowę boiska do gry w boule.
Nasza szkoła dąży do tego, aby stać się Centrum Pierwszej Pomocy dla lokalnej społeczności. Chcemy tego dokonać poprzez szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów i mieszkańców oraz zakup specjalistycznego sprzętu min. defibrylatora AED.
Projekt zakłada montaż iluminacji świątecznej na ul. Kalwaryjskiej i Limanowskiego w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Mówi się, że przy zatrzymaniu akcji serca użycie AED w pierwszych 3-4 minutach zwiększa szanse na przeżycie aż do 70%. Jednak w naszej dzielnicy AED praktycznie nie ma więc jesteśmy zdani na czas dojazdu karetki. Ten projekt próbuje to zmienić :)
Gołębie są wizytówką Krakowa, ale zanieczyszczają naszą wspólną przestrzeń. Zmniejszmy liczbę gołębi tam, gdzie jest ich za dużo i zacznijmy badać ten problemu, by miasto było czystsze, a ptaki nie były obiektem przemocy sfrustrowanych mieszkańców.
Celem projektu będzie realizacja w ciągu roku 12 spacerów tematycznych po Krakowie wraz z przewodnikiem. W trakcie spacerów dzieci i dorośli poznają historie oczywiste i nieoczywiste, o miejscach i ludziach znanych i nieznanych.
Celem projektu jest powiększenie parku "Stacja Wisła" przy ulicy Zabłocie i realizacja w nim placu zabaw. Zwiększenie terenów rekreacyjnych to jedna z największych potrzeb prężnie rozwijającego się Zabłocia.