Archiwum projektów rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Strona archiwalna
Aktualna lista projektów budżetu obywatelskiego znajduje się na stronie:
Lista projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim 2021
Zobacz ARCHIWUM projektów z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego: 2023 2022 2020 2019 2018 2017 2016 2015
Na mapie zaprezentowane są projekty, którym można przypisać jeden adres. Wszystkie projekty przedstawione są poniżej mapy.
11
Zadbajmy o wzrok naszych dzieci

Zajęcia treningu wzroku dla dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców, prowadzone przez dyplomowanego instruktora. Zabawy, ćwiczenia, nauka poprawnej pracy ze wzrokiem, zminimalizowanie skutków nadmiernego używania ekranów, komputerów i smartphonów.

18
Po zdrowie przez jogę- aktywizacja mieszkańców dzielnicy I

Projekt ‘ Po zdrowie przez jogę- aktywizacja mieszkańców dzielnicy I ’ powstał z myślą o mobilizacji mieszkańców naszej dzielnicy i promocji aktywnego, wspólnego spędzania czasu. Odbudujmy zdrowie naszej społeczności.

47
Społeczne ławki w cieniu drzew na Augustiańskiej

Postawienie ławek społecznych wokół akacji na ul. Augustiańskiej. A pasie drogowym po nieparzystej stronie numerów rośnie 5 leciwych akacji. ławeczki spełniłyby rolę integracyjna dla mieszkańców, stały się miejscem odpoczynku i chroniłyby drzewa.

13
Dajmy wreszcie głos największym organom Krakowa !

Projekt zakłada prezentację szerokiej publiczności największych organów Krakowa - znajdujących się w Bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, poprzez cykl czterech (raz na kwartał) koncertów.

25
BEZPIECZNY KAZIMIERZ - wymiana latarni z remontem chodnika

Projekt zakłada wymianę 3 latarni przy Placu Bawół i ulicy Bartosza wraz z remontem chodnika. Zadanie poprawi komfort poruszania się pieszych oraz bezpieczeństwo, gdyż obecne światło z lamp bardzo słabo oświetla ulicę, na której w nocy panuje półmrok

2
Nowe chodniki na Kazimierzu i nie tylko…

Remonty chodników: 1) chodników w ciągu ul. Meiselsa na odcinku od ul. Bożego Ciała w kierunku ul. Krakowskiej; 2) chodników przy ul. Skałecznej na odcinku od ul. Augustiańskiej do ul. Krakowskiej; 3) chodnika po prawej stronie ul. Paulińskiej na odcinku od ul. Augustiańskiej w kierunku ul. Orzeszkowej

21
Pokażmy ♔K♔ Mury Kazimierza

Odtwórzmy linię murów Kazimierza. Choć wciąż istnieją ich fragmenty, mało kto pamięta, gdzie przebiegała granica miasta. Upamiętnijmy te średniowieczne mury tak jak berlińczycy upamiętnili mur berliński, czy warszawiacy granicę getta warszawskiego.

36
Przyjęty do realizacji
Zielone przystanki - Karmelicka

Projekt zakłada umieszczenie na przystankach MPK wzdłuż ulicy Karmelickiej konstrukcji umożliwiających obsadzenie ich roślinami pnącymi. Jego realizacja uczyni obszar bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i zwiększy jego aktywność przyrodniczą.

23
Popularyzacja ochrony przeciwpożarowej wśród dzieci

Z projektu skorzystać mogą mieszkańcy dzielnicy I, a zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym które wezmą udział w szkoleniach i spotkaniach ze strażakami z JRG 1.

46
Tablice o dokarmianiu ptaków na bulwarach, Dietla i Plantach

Tablice informacyjne, w języku polskim i angielskim, o dokarmianiu ptaków na bulwarach, ul. Dietla i Plantach, czym i kiedy można dokarmiać ptaki. Zmiana lokalizacji obecnych tabliczek, które już są na bulwarach, a stoją w złych miejscach.

37
Joga w centrum. Aktywność i integracja.

Darmowe zajęcia jogi dla mam z dziećmi, osób starszych i mniej rozruszanych a także dla tych w szczytowej formie. Ćwiczenia fizyczne oraz okazja do spotkań i integracji. Regularne zajęcia trwające cały 2022 rok.

39
800 biletów dla Seniorów w Kinie Paradox!

Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców Dzielnicy, którzy ukończyli 60. rok życia, do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta poprzez przekazanie im 800 darmowych biletów do kina.

5
Przyjęty do realizacji
Sadzimy drzewa i krzewy w I Dzielnicy!

Projekt zakłada nasadzenia na terenie I Dzielnicy dużych sadzonek drzew, a ewentualnie w przypadku konieczności krzewów i bylin, które w niedalekiej przyszłości utworzą nowe skwery, zieleńce. Docelowe lokalizacje nasadzeń zostaną skonsultowane z autorem projektu Budżetu Obywatelskiego.

31
PLANTY dla malucha - nowy plac zabaw dla dzieci na Plantach

Plac zabaw dla dzieci, ogrodzony, bezpieczny na terenie zielonym ogólnodostępnym w okolicy pomnika Lilli Wenedy. Urządzony zgodnie ze sztuką oraz z wytycznymi konserwatora zabytków przy udziale specjalistów z ZZM i zainteresowanych stron - rodziców.

16
Łączymy pokolenia: Senior, Rodzic, Wnuczek(-a)

Dzięki współpracy z Centrum Młodzieży im. H. Jordana możliwe będzie zapewnienie nieodpłatnie: Wyjazdu do ośrodka Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych, wycieczek, seansów w kinie PARADOX oraz zajęć z instruktorami dla całych rodzin.

30
ZWIĘKSZ BIORÓŻNORODNOŚĆ SKWERU PRZY SYNAGODZE TEMPEL

Na skwerze znajduje się obecnie wyłącznie jedno drzewo oraz duża monokultura tawuły. Potencjał zieleni w tym miejscu jest jednak znacznie większy. Wykorzystajmy go w pełni i zwiększmy bioróżnorodność oraz objętość zieleni.

45
Mamo, tato - sprawdź jak się rozwijam!

Rodzice mają dostęp do różnych źródeł opisujących prawidłowy rozwój dzieci. Jednak często, nawet po przeczytaniu artykułów, książek i publikacji, nie są pewni, czy ich maleństwa rozwijają się prawidłowo dlatego należy zapewnić im dostęp do wiedzy.

43
Uwolnić dąb na Dietla

Poszerzenie okienka wokół leciwego dębu na skrzyżowaniu ulic Dietla i Augustiańskiej i połączenie z istniejącym trawnikiem przy przystanku w jeden zielony plac.

29
"Przylądek Dobrej Nadziei" Zygmunta Nowakowskiego

Projekt ma na celu stworzenie placu zabaw w miejscu wyasfaltowanego skweru na Plantach Krakowskich, niedaleko zejścia podziemnego w kierunku Dworca Głównego, od strony ul. Westerplatte.

28
Tam gdzie przyszły papież przekroczył próg synagogi

Świat pamięta i powtarza o przekroczeniu progu rzymskiej synagogi przez Jana Pawła II, ale o odwiedzeniu kazimierskich synagog przez kardynała Karola Wojtyłę 28. II.1969 roku wiedzą tylko nieliczni. Czas to głośno powiedzieć światu!

38
Drzewa na Augustiańską!

Posadzenie 5 drzew okolonych ławkami na ul. Augustiańskiej między ul. Skałeczną a ul. Meiselsa vis a vis kościoła św. Katarzyny jako dopełnienie już  rosnących robinii, jest tu szeroki chodnik . W lecie ulica zmienia się w nagrzaną do czerwoności patelnię.

34
Przyjęty do realizacji
Wrocław ma krasnale, a krakowskie Stare Miasto… SMOKI

Projekt zakłada stworzenie staromiejskiego szlaku SMOKÓW (15 rzeźb) wzorowanego na wrocławskich krasnalach. Jego dopełnieniem byłoby wyposażenie rzeźb smoków w kod QR (informacja o kontekście historycznym i kulturowym lokalizacji rzeźb).

1
Przyjęty do realizacji
SADŹMY DRZEWA!

Posadźmy drzewa na Staszica. To jedna z nielicznych ulic w okolicy, przy której nie ma żadnej zieleni. Dzięki nowej roślinności miejsce stanie się ładniejsze oraz milsze do życia i spacerów. Zmiany nie ograniczą miejsc do parkowania dla samochodów.

41
NIE DLA CZADU NA STARYM MIEŚCIE i KAZIMIERZU

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego mieszkańców dzielnicy I poprzez zakup sprzętu do rozpoznawania obecności tlenku węgla w obiektach mieszkalnych

32
Remont przejazdu rowerowego przez ulicę Pawią

Likwidacja krawężników poprzecznych w przejeździe rowerowym przez ulicę Pawią oraz odnowienie i ujednolicenie oznakowania poziomego.

10
Przyjęty do realizacji
Ku pamięci bohaterów - remont nagrobków żołnierzy polskich

Remont nagrobków żołnierzy polskich i weteranów Powstania Styczniowego zmarłych w Krakowie, pochowanych na Cmentarzu Rakowickim

26
Sortujmy na polu!

Zadziałajmy na rzecz środowiska i wizerunku miasta! W miejscach najbardziej uczęszczanych przez spacerujących mieszkańców i turystów postawmy 12 praktycznych i estetycznych koszy do segregacji odpadów.

33
Renowacja figury Matki Boskiej przy DOMU TURECKIM

Projekt zakłada konserwację figury Matki Boskiej wokół pasa zieleni Domu Tureckiego.

19
Przyjęty do realizacji
Sprzęt dla Strażaków z Westerplatte

Poprawa bezpieczeństwa powszechnego (przeciwpożarowego) mieszkańców dzielnicy I poprzez zakup sprzętu do walki z pożarami dla Strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 obejmującej swoim obszarem działania m.in. Stare Miasto i Kazimierz

8
Przyjęty do realizacji
ZIELONE ALEJE TRZECH WIESZCZÓW

PROJEKT MA NA CELU ZAZIELENIENIE ALEJE TRZECH WIESZCZÓW POPRZEZ NASADZENIA ROŚLIN POŁOCHWYTNYCH I DRZEW W PASIE ZIELENI POMIĘDZY JEZDNIAMI.

42
Kino pod gwiazdami na Bulwarach Wiślanych!

Projekt zakłada organizację kina letniego na krakowskich Bulwarach. Projekcje filmów odbywałyby się na wolnym powietrzu. Można je podzielić tematycznie - tak aby w każdy weekend był jeden temat przewodni wyświetlanych filmów.